Producenci
Schorzenia

 

Schorzenia stopy.


Spis treści:

1. Haluks - paluch koślawy
2. Palce młotkowate i podwinięte
3. Odciski i pęcherze pomiędzy palcami stóp
4. Zrogowacenia na stopach
5. Ostroga piętowa
6. Płaskostopie poprzeczne i podłużne
7. Płaskostopie poprzeczne
8. Płaskostopie podłużne
9. Stopa płasko-koślawa
10. Grzybica
11. Stopa cukrzycowa

 

Stopa narażona jest na wiele schorzeń, które powstają w wyniku kontuzji i wypadków, a także w wyniku zmian spowodowanych uwarunkowaniami genetycznymi, rozluźnieniem ścięgien i więzadeł, czy deformacjami związanymi z noszeniem niewłaściwie dobranego obuwia lub nadwagą;

Podstawowe schorzenia to: nadmierna wiotkość stawów,  płaskostopie poprzeczne i podłużne, stopa płasko-koślawa, ostroga piętowa, paluch koślawy (haluks), metatarsalgie, stopa cukrzycowa, palce młotkowate i podwinięte, nagniotki i modzele oraz nadmierne rogowacenie z zespołem pękających pięt.

Wszelkie schorzenia związane ze stopami stanowią problem dla pacjentów gdyż wraz z pogłębianiem się schorzenia i związanymi z tym deformacjami prowadzą do poważnego dyskomfortu w życiu pacjenta, niejednokrotnie uniemożliwiając normalne poruszanie się.

 

1. "Halluks"- Paluch koślawy


 • Zniekształcenie koślawe palucha jest bolesną deformacją przodostopia w obrębie pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego łączącego pierwszy palec ze śródstopiem gdzie dochodzi do stanu zapalnego. Charakteryzuje się przyśrodkowym odchyleniem osi pierwszej kości śródstopia i  bocznym odchyleniem osi palucha. Paluch przesuwa się w kierunku pozostałych palców. Skrzywienie do 10% uważane jest za normę.

 • Podstawowe przyczyny to predyspozycje wrodzone, płaskostopie, rozluźnienie ścięgien i więzadeł  stopy, źle dopasowane obuwie, nadwaga, choroby przewlekłe m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, czy dna moczanowa . W 90 % przypadków pacjentami są kobiety. Częstotliwość występowania wzrasta z wiekiem, u osób powyżej 50 roku życia występuje w około 26% przypadków. 

 • Objawy to stan zapalny stawu i torebki stawowej stawu śródstopno-paliczkowego palucha, powstanie  nienaturalnego zgrubienia tzw egzostozy - narośli kostnej , zaczerwienienie i ból, metatarsalgie - choroby śródstopia, ból u podstawy palucha nasilający się podczas chodzenia, modzele i nagniotki, palce młotkowate. 

 • Zapobieganie to stosowanie odpowiednich ćwiczeń i masaży - by opóźnić rozwinięcie się haluksów, zmiana obuwia na szersze, unikanie butów na wysokim obcasie oraz stosowanie separatorów oraz klinów które odpychają paluch od pozostałych palców, stosowanie wkładek na płaskostopie i stopę płasko -koślawą Gdy schorzenie mimo wszystko rozwija się i uniemożliwia chodzenie stosuje się zabieg chirurgiczny. 

 • Podstawą leczenia nieoperacyjnego jest łagodzenie dolegliwości poprzez dobranie odpowiednio szerokiego obuwia w połączeniu ze stosowaniem odpowiednich wkładek. Zalecane wkładki profilaktyczno – ortopedyczne to: Kliny na haluksy, wkładki na płaskostopie, wkładki na stopę  płasko-koślawą i metatarsalgie.

Zobacz produkty na halluksy!

 

 

2. Palce młotkowate i podwinięte

 • Jest to deformacja polegająca na przykurczu zgięciowym palca w stawie międzypaliczkowym bliższym.

 • Podstawowe przyczyny to źle dopasowane obuwie lub niewłaściwe stawianie stopy, co przenosi ciężar ciała na przednią część stopy.

 • Inne przyczyny to wady anatomiczne budowy stopy, uszkodzenie stawów w wyniku reumatoidalnego zapalenia stawów, a także nadwaga.

 • Objawy to wygięcie palca ku dołowi i powstawanie odcisków na czubkach palców, nagniotki w miejscu, gdzie palec łączy się ze stopą i promieniujący ból do śródstopia ograniczający możliwość ruchu.

 • Zapobieganie to stosowanie odpowiednich ćwiczeń, noszenie wkładek profilaktyczno – ortopedycznych natomiast w przypadku rozwoju deformacji wykonywany jest zabieg operacyjny.

 • Zalecane wkładki profilaktyczno – ortopedyczne to: Wkładka ochronna na palce młotkowate lub Wkładka prostująca palce podwinięte i młotkowate.

Zobacz produkty na palce młotkowate i podwinięte!

 

 

3. Odciski i pęcherze pomiędzy palcami stóp

 • Odciski pomiędzy palcami stóp tworzą się w wyniku nadmiernego ucisku na przestrzeń pomiędzy palcami.

 • W wyniku nacisku tworzy się zrogowaciały naskórek, w środku którego powstaje czop rogowy tzw. rdzeń, wywołujący dotkliwy, ostry ból, który w skrajnych przypadkach uniemożliwia chodzenie.

 • Odciski pomiędzy palcami można usunąć za pomocą dostępnych na rynku preparatów, choć niekiedy w przypadkach szczególnie uciążliwych odcisków niezbędny jest zabieg chirurgiczny.

 • W celu ochrony przestrzeni pomiędzy palcami stóp zaleca się stosowanie klinów międzypalcowych.

Zobacz produkty na odciski i pęcherze między palcami!

 

 

4. Zrogowacenia na stopach

 • Zrogowacenia na stopach tworzą się na podeszwie, w okolicach palców i łuku poprzecznego przedstopia oraz pięt.

 • Przyczyną tworzenia się zrogowaceń jest nadmierny ucisk na dany punkt na podeszwie stopy, w wyniku czego tkanka tworzy zgrubienie jako efekt ochrony przed uciskiem.

 • Zrogowacenia można usunąć za pomocą zabiegów pielęgnacyjnych oraz preparatów z zawartością mocznika. Profilaktycznie należy używać dobrze dopasowanych butów lub odpowiednich wkładek ortopedycznych.

 • Zalecany produkt na dolegliwości związane ze zrogowaceniami to poduszki ochronne.
   

Zobacz produkty na zrogowacenia!

 

 
5. Ostroga piętowa

 

 • Zapalenie powięzi podeszwowej o charakterze przewlekłym w połączeniu z mikrourazami prowadzi do powstania osteofitów - wyrośli kostnych w części podeszwowej kości piętowej. Chorzy skarżą się na zlokalizowany pod piętą ból, który jest najsilniejszy podczas kilku pierwszych kroków. Ból może zmniejszać się po tzw " rozchodzeniu się" , jednak zwykle powraca po dłuższym wysiłku.
 • Schorzenie to często związane jest w występowaniem wzmożonego napięcia mięśnia brzuchatego łydki. W czasie długiego siedzenia lub odpoczynku wzrasta napięcie mięśnia brzuchatego łydki i powięzi podeszwowej. Nagły wymuszony wyprost stopy podczas stania bez wcześniejszego rozluźnienia wspomnianych struktur, doprowadza do nagłego silnego rozciągnięcia napiętego mięśnia oraz powięzi, co powoduje pojawienie się bólu.
 • Bierne zgięcie grzbietowe palców powodując napięcie się powięzi podeszwowej, w przypadku obecności zapalenia, może zwiększać bolesność.
 • W powstawaniu zapalenia powięzi podeszwowej należy uwzględnić stosowanie nieprawidłowego obuwia na twardej podeszwie, przeciążenia związane z nadmierna masą ciała, przebyte urazy pięty. 
 • W początkowym okresie leczenia, w zależności od przyczyny, zaleca się odpoczynek, leki przeciwzapalne, poduszki odciążające piętę, korekcję stopy płasko-koślawej - za pomocą wkładek ( zmniejszają napięcie przyczepu piętowego powięzi ), ćwiczenia rozciągające mięsień brzuchaty łydki, fizykoterapię falą uderzeniową.
 • Jeżeli dolegliwości pomimo prawidłowego leczenia nie ustępują  w ciągu 6 miesięcy, należy rozważyć leczenie chirurgiczne. 

 

Zobacz produkty na ostrogę piętową!

 

 

6/7/9. Płaskostopie


 • Łuki kostne podpierające prawidłowo zbudowaną stopę;

 • Płaskostopie powstaje kiedy więzadła są zbyt słabe lub ciężar, jakiemu muszą się przeciwstawić zbyt duży;

 • Stopa dotyka do podłoża całą swoją powierzchnią zamiast trzema punktami: piętą, pierwszą oraz piątą kością śródstopia;

 • Objawy: bóle stóp i łydek nasilające się w miarę chodzenia, obrzęki stóp, odciski na podeszwach stóp;

Rodzaje płaskostopia:

 

Płaskostopie podłużne i poprzeczne jest najczęściej występującym płaskostopiem. Występuje wówczas, gdy stopy są narażone na zbyt duże obciążenia, co przekłada się na niewydolność mięśni i więzadeł odpowiedzialnych za prawidłowe utrzymanie łuków stopy.

Wkładki dla stóp z płaskostopiem poprzecznym i podłużnym to:

 • Tacco Anatomic

 • Tacco Deluxe

 • Tacco Med.

 • Tacco Nova

 Zobacz produkty na płaskostopie poprzeczne i podłużne!

 

Płaskostopie poprzeczne objawia się poszerzeniem przodostopia; jest charakterystyczne dla osób noszących na co dzień obuwie na wysokich obcasach. Ten rodzaj płaskostopia związany jest z rozejściem się kości śródstopia I powoduje ból pod podeszwami i pieczenie. Tworzą się uciążliwe odciski i modzele.

Wkładki dla stóp z płaskostopiem poprzecznym to:

 • Tacco Exclusiv Plus
 • Tacco Exclusiv

 • Tacco Dur

 • Tacco Golf

 • Tacco Fit

Zobacz produkty na płaskostopie poprzeczne!

 

Płaskostopie podłużne jest wynikiem nadmiernych obciążeń stóp. Objawia się obniżeniem lub zanikiem sklepienia podłużnego stopy. Trwałe zmiany wynikające z płaskostopia często prowadzą do zmian zwyrodnieniowych stawów, które muszą być leczone chirurgicznie.

Wkładki dla stóp z płaskostopiem podłużnym to:

 • Tacco Elastic

 • Tacco Senkfusskeil (kiln przeciw płaskostopiu podłużnemu)

Zobacz produkty na płaskostopie podłużne!

 

 

9. Stopa płasko - koślawa

 

 

 

Stopa płasko-koślawa jest schorzeniem polegającym na obniżeniu podłużnych łuków stopy z jednoczesnym odchyleniem pięty na zewnątrz. Osoby z tym schorzeniem skarżą na szybkie męczenie, bóle łydek i stóp. Najczęstszą przyczyną jest niewydolność układu mięśniowo-więzadłowego.

U osób z zaawansowanymi zmianami może powstać skrócenie i przykurcz mięśni strzałkowych, więzadeł zewnętrznej strony stopy, przykurcz ścięgna Achillesa. Występuje ograniczenie ruchów palców, chód staje się ciężki na skutek utraty resorowania. W miarę postępu zniekształcenia narastają dolegliwości bólowe, stopy męczą się nawet przy niewielkim wysiłku. Na skórze pojawiają się modzele i otarcia. W miarę upływu lat do opisanych zmian dołączają się zmiany zwyrodnieniowe w układzie kostno-stawowym stopy, zaburzenia w krążeniu.

Wkładka dla osób ze stopą płasko – koślawą to Tacco Comfort.

Zobacz produkty dla stopy płasko-koślawej!

 

 

10. Grzybica stóp

Grzybica nie jest wybredna – statystycznie miał, ma lub będzie ja miał co piąty Polak. W dodatku nie ma wysokich wymagań – wystarczy, by było ciepło, wilgotno, może też ciemno – i ma doskonałe warunki do rozwoju. Najgorsze jest to, że my te warunki sami stwarzamy np. nosząc przez wiele godzin zakryte obuwie, przebywając w miejscach, w których łatwo rozwijają się grzyby, takich jak baseny, sauny lub kluby sportowe. Grzybica bywa wręcz nazywana chorobą fitness klubów, ponieważ tam najczęściej dochodzi do infekcji. I najczęściej atakuje skórę stóp oraz paznokcie tych, którzy na basenie lub siłowni odważą się maszerować boso.

A kiedy już przyniesiemy grzybicę do domu, możemy się nią łatwo podzielić z resztą domowników, bo grzyby roznoszą się także za pośrednictwem pilnika do paznokci, myjki, ręcznika czy butów osoby chorej na grzybicę. Łatwiej będzie zarazić się osobom, które biorą antybiotyki czy leki hormonalne, a także tym, mającym obniżoną odporność, np. cierpiącym na AIDS, cukrzycę, choroby układowe, związane z immunoagresją oraz ludzie starsi i kobiety w ciąży. 

W naszej ofercie posiadamy szeroki wybór produktów przeciwgrzybicznych oraz pielęgnacyjnych Scholl.

 

 

11. Stopa cukrzycowa

 


Zespół Stopy Cukrzycowej to jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy. U pacjentów z cukrzycą dochodzi do zmian w naczyniach krwionośnych w stopach, spowodowanych wysokim stężeniem glukozy we krwi, która uszkadza naczynia krwionośne, co prowadzi do miażdżycy, a w konsekwencji do niedokrwienia kończyn. Do stóp nie dociera dostateczna ilość krwi z tlenem i składnikami odżywczymi umożliwiającymi prawidłowe odżywianie i funkcjonowanie skóry, mięśni i kości stóp. Nawet najdrobniejsze rany czy zadrapania goją się w sposób utrudniony. Osłabieniu ulega struktura kości i stawów, w efekcie czego dochodzi do deformacji stopy uniemożliwiającej chodzenie. Nieleczona stopa cukrzycowa prowadzi w efekcie do amputacji kończyny. Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne, długie i kosztowne. Prowadzone jest w wyspecjalizowanych ośrodkach, pod opieką specjalistów: diabetologa, chirurga naczyniowego, ortopedy, rehabilitanta, dermatologa.

Pacjenci z cukrzycą powinni zatem szczególnie dbać o swoje stopy, aby uniknąć rozwinięcia się u nich zespołu Stopy Cukrzycowej. Oprócz dbałości o higienę stóp należy: unikać skaleczeń i otarć, stosować ćwiczenia oraz nosić odpowiednie obuwie. Stosowanie wkładek  z medycznego żelowego polimeru (M2-GEL) o wysokiej elastyczności i kojącym działaniu zapewni właściwą ochronę stopom osób chorych na cukrzycę. Żel jest materiałem zaawansowanym technologicznie, nowej generacji, termoplastyczny, wzbogacony olejkami, minerałami i witaminami (witamina E, masło SHEA i Aloes). Posiada dużą rozciągliwość, redukuje ucisk i ścieranie. Więcej o tych produktach - tutaj. 

Bardzo istotne w profilaktyce schorzenia jest zadbanie o właściwe krążenie krwi w stopach, co zapewnia unikalna, specjalnie zaprojektowana w tym celu wkładka do butów dla diabetyków – Diabeto Ped. Jest to wkładka, która dzięki swojej unikalnej budowie działa jak pompa i poprawia przepływ krwi w stopie o 26%, co zostało potwierdzone badaniami.

Więcej na www.diabetoped.pl

Zobacz jak działa wkładka Diabeto Ped!

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl