Stopa narażona jest na wiele schorzeń, które powstają w wyniku kontuzji i wypadków, a także w wyniku zmian spowodowanych uwarunkowaniami genetycznymi, rozluźnieniem ścięgien i więzadeł, czy deformacjami związanymi z noszeniem niewłaściwie dobranego obuwia lub nadwagą.
Częste schorzenia to: nadmierna wiotkość stawów, płaskostopie poprzeczne i podłużne, stopa płasko-koślawa, ostroga piętowa, paluch koślawy (haluks), metatarsalgie, stopa cukrzycowa, palce młotkowate i podwinięte, nagniotki i modzele oraz nadmierne rogowacenie z zespołem pękających pięt.
Wszelkie schorzenia związane ze stopami stanowią duży problem dla pacjentów gdyż wraz z pogłębianiem się schorzenia i związanymi z tym deformacjami prowadzą do poważnego dyskomfortu w życiu pacjenta, niejednokrotnie uniemożliwiając normalne poruszanie się.
Spis treści:
2. Palce młotkowate i podwinięte
3. Odciski i pęcherze pomiędzy palcami stóp
4. Zrogowacenia na stopach (metatarsalgie)
5. Ostroga piętowa - zapalenie powięzi podeszwowej
6. Płaskostopie poprzeczne i podłużne
15. Palce zachodzące na siebie
21. Zapalenie ścięgna Achillesa
Nasz organizm narażony jest na choroby, które powstają w wyniku uwarunkowań genetycznych, naszych złych nawyków i przyzwyczajeń, kontuzji czy wypadków. Przyczyn chorób jest wiele, ale na większość mamy wpływ. Profilaktyka jest najlepszym sposobem dla uniknięcia zachorowania.
Występujące objawy choroby to gorączka, nadciśnienie, inkontynencja (nietrzymanie moczu), grzybice, a schorzenia to: cukrzyca, urazy w wyniku kontuzji czy wypadków.
Spis treści: