Vaya Medical

Darmowa dostawa od: 150zł!

Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z nami!

Komórkowy: 791 074 119

Stacjonarny: +22 727 14 23

Email:
biuro@vaya.com.pl

Do darmowej dostawy: 150,00 zł

Przechowalnia Twoje konto Koszyk
do kasy suma: 0,00 zł
Opcje przeglądania

Kompresy żelowe

Przeciwbólowe i rozluźniające okłady żelowe

Okład żelowy ciepło-zimno, znany również jako kompres żelowy, to wyrób medyczny stosowany do terapii ciepło-zimno. Kompresy ciepło-zimno są wszechstronne i skuteczne w łagodzeniu bólu oraz zmniejszaniu opuchlizny. Dzięki zawartości nietoksycznego żelu, okłady te mogą być używane zarówno jako ciepłe okłady, jak i zimne kompresy, w zależności od potrzeb pacjenta.

 

Okłady żelowe ciepło — zimno

Prezentowana kategoria wyrobów medycznych ma szerokie zastosowanie dla niwelowania dolegliwości stawowych czy mięśniowych. Kompresy żelowe ciepło-zimno, bo o nich mowa, są też wsparciem w sytuacjach nagłego i silnego przeciążenia, krwotoku albo urazu mechanicznego. Zasada ich działania jest bardzo prosta. Żelowe okłady chłodzące są na przykład przeznaczone do umieszczenia w zamrażarce. Po około 2 godzinach można je zaaplikować w miejscu bólu lub obrzęku.

 

Zalecenia dotyczące szczegółowej charakterystyki zastosowania wyrobu zależą od wskazań producenta. Można jednak pokusić się o uniwersalne zalecenie związane z działaniem, jakie wykazują przedstawione kompresy żelowe. Jeśli odczuwane objawy wymagają kilkukrotnego użycia produktu, po 20 minutach od przyłożenia kompresu trzeba zrobić półgodzinną przerwę. Potem można kontynuować taką terapię ciepłem lub zimnem. Jest to osiągalne, gdyż okłady ciepło-zimno mają w składzie nietoksyczny żel, świetnie utrzymujący już osiągniętą temperaturę. 

 

Stosowanie ciepłych okładów może pomóc w relaksacji mięśni i poprawie krążenia, natomiast zimne kompresy są idealne do redukcji stanu zapalnego i opuchlizny. Wykorzystanie okładów żelowych w terapii domowej czy rehabilitacyjnej jest nie tylko bezpieczne, ale także łatwe w użyciu w codziennej opiece zdrowotnej.

O czym należy pamiętać?

Ważną regułą jest owinięcie kompresu cienką tkaniną przed bezpośrednim przyłożeniem go do ciała. W ten sposób można wyeliminować podrażnienie, pieczenie czy zaczerwienienie, przy zachowaniu pełnej skuteczności. Wreszcie należy powstrzymać się od jednoczesnego stosowania maści lub żeli o podobnych właściwościach. Oczywiście okłady żelowe chłodzące działają prewencyjnie oraz wspomagająco w warunkach domowych. W przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych będą pomocne jedynie do chwili konsultacji z lekarzem.

 

Gdzie kupić kompres żelowy? Wielorazowy kompres chłodzący znajdziemy w wielu aptekach stacjonarnych, ale również naszym sklepie online z wygodną dostawą do domu. Zimne okłady w tej kategorii mają różne rozmiary - 16 × 26 cm, 30 × 40 cm, czy też 13 × 14 cm.

Kompres chłodzący na oparzenia słoneczne — doskonały na lato

Okłady ciepło-zimno stosuje się najczęściej na ból, opuchliznę i oparzenia. To skuteczne rozwiązanie na problemy skórne i podskórne.

 

Kiedy robi się ciepło, chcemy spędzać na słońcu jak najwięcej czasu. Zdarza się, że ktoś zaśnie podczas opalania i będzie wystawiony na działanie promieni słonecznych zbyt długo. Mogą się wówczas pojawić oparzenia słoneczne. W takiej sytuacji ratunkiem będzie żelowy kompres chłodzący na oparzenia. Produkt ten łagodzi pieczenie i wspomaga gojenie się powstałej rany. Na rozległe oparzenia polecamy duży kompres żelowy.

 

W okresie wiosenno-letnim może spotkać nas przykra sytuacja — ukąszenie przez owady i powstała w rezultacie opuchlizna. Okład na opuchliznę po ukąszeniu sukcesywnie ją zmniejsza i sprawia, że skutki ukąszenia są krótkotrwałe oraz mniej uciążliwe. Chłodzący okład na opuchliznę niweluje pieczenie i swędzenie, przynosząc ulgę, a spuchnięte miejsce szybciej wraca do normalnego wyglądu.

Okłady na gorączkę i ból głowy

Różnego rodzaju bóle głowy, a także gorączka to często towarzyszące nam dolegliwości. Mogą być objawem choroby lub zmęczenia. Staramy się ich jak najszybciej pozbyć. Pomogą w tym zimne okłady na gorączkę i ból. Żeby zwalczyć wysoką temperaturę, należy schłodzić kompresem głowę i kark. Wówczas gorączka zaczyna słabnąć. Okłady na ból głowy działają podobnie, zwalczając dolegliwości migreny czy ból innego pochodzenia. Regularnie stosowane okłady na ból głowy pomogą na dłużej pozbyć się nawet nawracającego bólu.

Chłodzące kompresy żelowe

Zabiegi z zakresu krioterapii, czyli terapii różnego rodzaju dolegliwości za pomocą niskich temperatur, są znane od dawna. W domowym zaciszu trudno stosować tę metodę w jej klasycznej odsłonie. Tymczasem zachowujący korzystne działanie chłodzące kompres żelowy to alternatywa dla terapii zimnem na szerszą skalę. Kompresy żelowe chłodzące zajmują niewiele miejsca. Łatwo przechowywać je w domu lub zabrać w podróż. Przede wszystkim jednak, biorąc pod uwagę miejscowe bóle albo obrzęki, chłodzący kompres żelowy przynosi ulgę stosunkowo szybko bez konieczności udawania się do placówki medycznej.

 

Żelowy kompres chłodzący — zasady działania

Okład chłodzący to taki, który uśmierza ból za sprawą niskich temperatur. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza stan zapalny, spowalnia napływ krwi i sprawia, że nie pojawia się obrzęk albo opuchlizna jest mniejsza. To dlatego zimny okład doskonale sprawdza się w przypadku ostrych urazów, czyli nagłych stłuczeń, zwichnięć albo nadwyrężenia ścięgien i mięśni.

 

Zimny kompres należy przyłożyć natychmiast, gdy dojdzie do wypadku, by jak najszybciej schłodzić miejsce i nie dopuścić do zwiększenia dolegliwości. Warto tę metodę wykorzystać także w przypadku gorączki i bólu głowy. Położony na kark lub czoło żelowy kompres chłodzący, obniża temperaturę i łagodzi dolegliwości bólowe. Pod wpływem zimna organizm naturalnie zwiększa wydzielanie endorfin, które są silnym środkiem przeciwbólowym, mobilizuje też ciało do zwiększonej produkcji substancji przeciwzapalnych i rozluźnia spięte mięśnie. Dlatego też żelowe okłady chłodzące warto mieć zawsze w pogotowiu.

Zimny kompres — jak stosować?

Jeszcze niedawno najbardziej znanymi kompresami chłodzącymi były kostki lodu zawinięte w ściereczkę albo przypadkowa mrożonka. Jednak warto skorzystać z nowoczesnych metod, a jedną z nich jest kompres chłodzący żelowy. Wypełniona specjalnym żelem torebka może tygodniami leżeć w zamrażarce, dzięki czemu ma zawsze odpowiednio niską temperaturę. Nietoksyczny żel zamarza i zawsze jest gotowy do przyłożenia do skóry. Mocno schłodzonego kompresu nie należy przykładać bezpośrednio do skóry, wystarczy użyć tkaniny do jego owinięcia. Jak długo przykładać zimny okład? Najlepiej trzymać go w miejscu stłuczenia przez maksymalnie 20 minut. Tyle wystarczy, by zahamować rozwój stanu zapalnego, złagodzić ból i poprawić samopoczucie pacjenta i nie dopuścić do odmrożenia. Po użyciu kompres można z powrotem włożyć do lodówki.

Bezpieczne i ekonomiczne kompresy żelowe chłodzące

Takie żelowe kompresy chłodzące są bardzo praktyczne, ale także wyjątkowo korzystne dla całego organizmu. W przeciwieństwie do tabletek, żeli oraz innych, inwazyjnych preparatów przeciwbólowych albo przeciwobrzękowych w przypadku żelowych kompresów nie trzeba martwić się o niepożądane skutki uboczne. Kompresy wielorazowego użytku są też o wiele bardziej ekonomicznym i pewnym rozwiązaniem. W końcu kompres nie zużyje nam się tak szybko, jak tubka przeciwbólowego żelu bądź blister tabletek, a ceny kompresów są porównywalne do cen takich środków.

 

Kompres żelowy rozgrzewający

Kompres rozgrzewający to taki, który ma temperaturę wyższą niż 37 stopni. Stosuje się go przy łagodzeniu bólu w stanach przewlekłych, czyli takich, które utrzymują się dłużej niż 10 dni. Okład ciepły sprawia, że przez tkanki przepływa więcej krwi, dlatego miejsce kontuzji szybciej się regeneruje. Często jest też wybierany także przez panie, które cierpią z powodu bolesnych menstruacji. Okład ciepły łagodzi ból, rozluźnia mięśnie, działa rozkurczowo i nie ma skutków ubocznych, takich jak leki przeciwbólowe czy rozkurczowe. Warto z niego korzystać nie tylko wtedy, kiedy odczuwamy ból, ale także, gdy wyraźnie towarzyszy nam napięcie mięśniowe lub przepracowaliśmy się i mamy wrażenie przemęczenia mięśni.

 

Kompres rozgrzewający jest tak samo, jak chłodzący wypełniony specjalnym, medycznym i nietoksycznym żelem, a żeby go podgrzać, wystarczy włożyć go do gorącej wody (w temp. ok. 80 stopni) albo do kuchenki mikrofalowej. Rozgrzewający kompres najlepiej przykładać przez warstwę tkaniny i nie stosować dłużej niż 20 minut.

Kompres żelowy dla dzieci

Kompres rozgrzewający doskonale sprawdza się przy bólach brzucha u dzieci, między innymi przy niemowlęcej kolce. Jednak trzeba pamiętać, że skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i kompres nie może być gorący, ani nie może być przykładany bezpośrednio do skóry. Zimny kompres żelowy z kolei doskonale łagodzi takie dolegliwości jak stłuczenia, ostre bóle mięśni, gorączka.

Zalety stosowania kompresów żelowych

Jeśli masz w domu kompres żelowy, możesz zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba, schłodzić lub rozgrzać wybrane części ciała. Kompresy są niezwykle praktyczne, dobrze sprawdzają się zarówno w domu, jak i poza nim, coraz częściej stają się obowiązkowym wyposażeniem domowej apteczki. To, że jeden kompres może służyć na ciepło i na zimno, jest niewątpliwym atutem tego nowoczesnego rozwiązania. Żel, którym wypełnione są woreczki, przez długi czas zachowuje swoją pierwotną temperaturę, dlatego jest znacznie skuteczniejszy niż lód czy termofor wypełniony gorącą wodą.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kompresu żelowego wielorazowego?

Skład żelu wypełniającego kompresy powinien być bezpieczny dla zdrowia, czyli nietoksyczny. Zwykle stosuje się glikol propylenowy i wodę destylowaną. Co prawda skóra nie ma styczności z wnętrzem kompresu, ale na wypadek, gdyby woreczek pękł, lepiej mieć produkt maksymalnie obojętny dla zdrowia. Przed zakupem warto zastanowić się, jaki rozmiar kompresu sprawdzi się najlepiej albo zaopatrzyć się w produkty mniejsze i większe. Przy małym stłuczeniu nie warto schładzać zdrowych tkanek dużym okładem. Kształt kompresu nie ma dużego znaczenia, chyba że kupujemy go dla dziecka. Ładnie wykonany produkt w ciekawym kolorze może sprawić, że dziecko chętniej będzie z niego korzystać, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Podsumowanie — okład żelowy

Okład żelowy ciepło-zimno, znany również jako kompres żelowy, jest wszechstronnym wyrobem medycznym stosowanym do łagodzenia bólu i zmniejszania opuchlizny. Dzięki nietoksycznemu żelowi kompres ciepło-zimno może być używany zarówno jako ciepłe okłady, które pomagają w relaksacji mięśni i poprawie krążenia, jak i zimne kompresy, idealne do redukcji stanu zapalnego. Okład żelowy ciepło-zimno jest łatwy w użyciu, tym samym jest świetnym produktem do codziennej opieki zdrowotnej.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl