https://www.youtube.com/shorts/v8KNmX_pg1A
Strefa Wiedzy
Palce zachodzące na siebie - przyczyny, sposoby leczenia
Palce zachodzące na siebie - przyczyny, sposoby leczenia

Stopa jest harmonijnym połączeniem kości, ścięgien, stawów, mięśni, utrzymuje nasze ciało w pozycji pionowej, a wszelkie anomalie w jej budowie odbijają się niekorzystnie na całym organizmie. Jeśli bagatelizujesz zniekształcenia i choroby stóp, pamiętaj, że ma to negatywny wpływ na pracę wszystkich stawów, na zdrowie Twojego kręgosłupa, kolan, bioder, a wszelkie zaburzenia mogą negatywnie wpływać na proces chodzenia. Jeśli zauważasz, że palce w Twoich stopach zachodzą na siebie, korzystaj z odpowiednich akcesoriów, które korygują i gwarantują prawidłowe działanie stopy.

Schorzenia stóp

W wyniku noszenia nieprawidłowo dobranego obuwia, wielogodzinnej pracy stojącej, nadwagi czy pod wpływem genów, stopy mogą cierpieć na różne schorzenia. Do najbardziej popularnych schorzeń stóp należą:

U wielu osób, niezależnie od ich wieku, można zauważyć także deformację, które polega na zachodzeniu palców na siebie. Taka wada może skutkować pojawianiem się nagniotków oraz bolesnych otarć, zwykle jednak bywa bagatelizowana, zwłaszcza gdy jeszcze nie powoduje bólu i problemów z poruszaniem się. Z czasem jednak palce, które nachodzą na siebie, mogą być bolesne, wywoływać dyskomfort, a stopa z palcami zachodzącymi nie gwarantuje optymalnego podparcia ciała.

Najczęstsze przyczyny palców zachodzących

Kiedy w stopie wyraźnie któryś z palców zachodzi na palec sąsiedni, mamy do czynienia z palcami koślawymi, nachodzącymi. Wada ta ma różne źródła:

  • Noszenie nieodpowiedniego obuwia. Często najmodniejsze obuwie wcale nie jest najwygodniejsze. Popularne wysokie obcasy powodują obciążenie przedniej części stopy, a buty z wąskimi noskami naciskają na palce, deformując je i powodując stany zapalne.
  • Zmiany zachodzące w budowie stóp mogą wynikać także z nadwagi lub otyłości, kiedy stopy są zbyt obciążone.
  • Wielogodzinna praca stojąca lub chodząca w niewygodnym obuwiu.
  • Predyspozycje genetyczne. Często palce zachodzące możemy zaobserwować także u krewnych i odziedziczyć zaburzony kształt stawów czy nieodpowiednie ułożenie palców względem siebie.
  • Płeć. Tendencje do zachodzenia palców na siebie częściej spotykane są u pań, niż u panów. Wiąże się to ze słabszych aparatem więzadłowym.
  • Płaskostopie.
  • Przebyte urazy.
  • Nadmierna długość któregoś palca.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Dna moczanowa.

Gdzie szukać pomocy?

Stopa prawidłowo podpiera ciało, kiedy w jej budowie nie ma żadnych anomalii. Każdy defekt w budowie stopy powinien być traktowany bardzo poważnie, ponieważ z czasem nawet najmniejszy może prowadzić do poważnych problemów z chodzeniem. Takie objawy jak bóle kręgosłupa, kolan, bioder, bóle karku, szyi, a nawet zagryzanie zębów mogą mieć swój początek w wadach wrodzonych i nabytych stóp. Specjalistami, którzy zajmują się stopami, są przede wszystkim podolodzy i ortopedzi. To ich należy odwiedzić, kiedy palce zachodzą na siebie, są często otarte, stopa jest bolesna, pojawia się wyraźne wygięcie któregoś z palców. Podolog lub ortopeda mogą zalecić noszenie wkładek oddzielających zachodzące palce u stóp.

 

Opaska na Palce zachodzące Vaya Medical

Jak leczyć palce zachodzące?

Jeśli wyraźnie zauważysz, że palce zachodzą na siebie, od razu wypróbuj specjalne pierścienie korygujące i wkładki, które stosowane są przy deformacjach palców u stóp. Specjaliści stworzyli separujące kliny na palce nachodzące na siebie. Najczęściej są to produkty wykonane z żelu medycznego, czyli nietoksycznego materiału, który jest miękki, lekko elastyczny, nie powoduje żadnego dyskomfortu, a wręcz poprawia jakość chodzenia. Ponadto dopasowuje się do kształtów stopy, skutecznie oddziela palce i ustawia je we właściwym ułożeniu, niezależnie od rozmiaru stopy.  Możesz taką wkładkę stosować także profilaktycznie, gdy chcesz zapobiec skutkom deformacji. Podwójny pierścień ma korygować ustawienie palców, przywracając ich prawidłowe ułożenie. Jednocześnie zabezpiecza stopę przed otarciami i odciskami, które pojawiają się po dłuższym noszeniu obuwia. Dzięki niedrogim wkładkom do separacji palców stopa ma anatomiczne ułożenie, zapewnia podparcie ciała, prawidłowy chód i utrzymanie prawidłowej postawy. Tego typu korektorów używa się nie tylko przy palcach zachodzących, ale także w profilaktyce haluksa, przy palcach młoteczkowatych oraz szponiastych.

Jak używać wkładek na zachodzące palce?

Separator jest bardzo łatwy w użytkowaniu, wystarczy tylko wsunąć go na stopę, dokładnie rozdzielając poszczególne palce. Można je wcześniej delikatnie obsypać pudrem dla dzieci. Żelowe wkładki myje się pod ciepłą wodą z mydłem, są wielorazowe i bardzo trwałe. Pod skarpetką są zupełnie niewidoczne.

              

Opaska usztywniająca

Korygować ułożenie palców możesz także za pomocą stabilizatora - opaski usztywniającej. Dzięki niej zepniesz ze sobą dwa sąsiadujące palce stopy i w ten sposób wyprostujesz je i utrzymasz we właściwej pozycji. Opaska jest wykonana z cienkiej, ale bardzo mocnej taśmy zapinanej na rzep, dlatego jest trwała, ale dopasowuje się do palców. Zaletą opaski jest to, że zakładana na skarpetę nie przeszkadza w chodzeniu, koryguje ułożenie palców i przywraca im naturalny kształt i działa na dwa palce jednocześnie.

Zobacz wszystkie produkty z kategorii palce zachodzące

Tutaj

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl