Wrastający paznokieć — objawy, przyczyny i sposoby leczenia 0
Wrastający paznokieć — objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Kiedy w skórę wrasta paznokieć, stopa jest bolesna, tkliwa a w miejscu wrastania powstaje zaczerwienienie. Zaniedbanie takiej sytuacji grozi pojawieniem się stanu zapalnego i ropnia. Dlatego wrastaniu paznokci należy zapobiegać, a gdy mimo wszystko przypadłość ta da się we znaki, trzeba szukać pomocy specjalisty, najlepiej podologa.

 

Wrastający paznokieć — co to takiego?

O wrastającym paznokciu mówimy wtedy, kiedy boczna jego krawędź wrasta pod skórę. Najczęściej dzieje się tak w przypadku dużego palca u stopy, bo to w nim paznokieć jest najtwardszy. Na początku pojawia się dyskomfort, później ból, który może uniemożliwić chodzenie, rozwija się wyraźny stan zapalny, a nawet ropień. Ostatecznie proces leczenia może nawet wymagać zabiegu chirurgicznego. Dlatego najlepiej zapobiegać wrastaniu paznokcia, niż cierpieć i mieć trudności z chodzeniem. Przyczyny wrastających paznokci

Niektórzy pacjenci zgłaszający się do lekarza z wrastającym paznokciem mają skłonności wrodzone, inni noszą zbyt ciasne obuwie albo obcinają paznokcie zbyt krótko. Przyczyną wrastających paznokci może być także skaleczenie, używanie zbyt ostrych narzędzi podczas zabiegów pedicure, uszkodzenie paznokcia podczas chodzenia, grzybica, deformacja stóp. Do wrastania paznokci przyczyniają się także halluksy, palce młotkowate, wady postawy. Na tę dolegliwość częściej cierpią też osoby z nadwagą niż szczupłe. Wrastające paznokcie mogą pojawić się nawet u dzieci, jeśli są one zbyt krótko obcinane. Przyczyn wrastających paznokcie jest więc bardzo dużo.

Infekcja przez nieleczony wrastający paznokieć, ropa, zakażenie kości

Samo wrastanie paznokcia w skórę powoduje znaczny ból, a dodatkowo stopa narażona jest na rozwój bakterii i grzybów. Te znakomicie czują się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Nieleczona infekcja może prowadzić do przewlekłego bólu, zniekształcenia palca, zapalenia tkanki łącznej oraz zakażenia kości i całego organizmu.

Stan zapalny przy wrastającym paznokciu

Kto leczy wrastające paznokcie?

Większość przypadków wrastającego paznokcia wymaga interwencji specjalisty. Leczeniem tego typu przypadków zajmują się lekarze rodzinni, pediatrzy, dermatolodzy, ale przede wszystkim jednak podolodzy, czyli specjaliści od stóp. Podolog jest najbardziej wykwalifikowaną osobą w tego typu przypadkach, a gabinet podologa wyposażony jest w niezbędne narzędzia, którymi specjalista wykonuje zabiegi.

 

Wrastający paznokieć — leczenie

Sposób leczenia wrastającego paznokcia wybiera podolog po dokładnym obejrzeniu stopy. Może zaproponować podniesienie paznokcia, pod którym umieści tampon bawełniany, nić dentystyczną lub specjalną szynę. Paznokieć zostaje oddzielony od skóry i rośnie powyżej niej, przestaje więc kaleczyć i przyczyniać się do zwiększenia stanu zapalnego. Dodatkowo zranione miejsce traktowane jest środkiem odkażającym. Można osłonić bolesne miejsce specjalnymi osłonami na palce np. pełnym ochraniaczem.

 Pełny ochraniacz na palce L/XL

Alternatywą dla tamponady są rurki sulci-protektor, które chronią wał paznokciowy przed uciskiem i zabezpieczają miejsce dla nowo rosnącego paznokcia. Popularne są także klamry na wrastające paznokcie. Mają one przywrócić prawidłowy kształt i kierunek wzrostu paznokcia. Podolog ma do dyspozycji klamry naklejane, klamry ze stali chirurgicznej, plastikowo-drutowe i metalowo-plastikowe.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium