Vaya Medical

Darmowa dostawa od: 150zł!

Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z nami!

Komórkowy: 791 074 119

Stacjonarny: +22 727 14 23

Email:
biuro@vaya.com.pl

Do darmowej dostawy: 150,00 zł

Przechowalnia Twoje konto Koszyk
do kasy suma: 0,00 zł
Kostka krawca - bunionette
Kostka krawca - bunionette

Noszenie obuwia na wysokim obcasie i z wąskim czubkiem szkodzi stopom. Powoduje nierównomierne ich obciążenie, przez co przeciążone jest przede wszystkim przodostopie. Stopa, która ześlizguje się z obcasa, powoduje zapadanie się łuku poprzecznego, a palce z przodu i z boków są naciskane przez buty, co prowadzi do powolnych zmian w ich budowie. Najczęściej stopy deformują się na tyle, że pojawia się tzw. haluks, czyli deformacja dużego palca. Rzadziej, ale też się zdarza, deformacji ulega mały palec nogi. Wykrzywia się pod palec czwarty, a z zewnętrznej strony stopy pojawia się wypuklenie. Z czasem tzw. palec krawca (kostka krawca) może powodować ból podczas chodzenia.

Objawy palca krawca, czyli bunionette

Bunionette, czyli „haluks małego palca”, „mały haluks”, czy też potocznie nazywana palcem krawca lub kostką krawca deformacja może znacznie utrudnić chodzenie. Początkowo odchylenie małego palca i wypuklenie z boku stopy nie powoduje bólu, jednak przy ciągłym podrażnianiu przez obuwie może być podatne na stany zapalne. Jeśli wystające wypuklenie jest uciskane przez but, staje się tkliwe albo pokrywa modzelem.

 

Takie trwałe zniekształcenia w stopie powodują też zmiany w biomechanice stopy. Stopa jest gorzej stabilizowana, jej mięśnie osłabione, a palce nie stanowią odpowiedniego podparcia podczas chodzenia. Brak reakcji na takie deformacje, choćby w postaci użytkowania właściwie dobranej wkładki ortopedycznej, prowadzą do dalszych zmian w budowie stóp. Stopy nie tylko bolą po dłuższym chodzeniu, ale także pojawiają się na niej modzele. Na tak zdeformowaną stopę trudno też założyć tradycyjne, kupione w sklepie obuwie. Bunionette jest problemem podologicznym, które częściej pojawia się u kobiet, ponieważ to one noszą obuwie na wysokim obcasie.

Nazwa deformacji pochodzi od angielskich słów tailor’s bunion. Wzięła się od sposobu siadania krawców podczas pracy, czyli w siadzie skrzyżnym, ze stopami bokiem opartymi o podłoże. Taki siad przez wiele godzin prowadziło do obciążenia bocznych części stopy, co z czasem powodowało zaczerwienienia, obrzęki i dolegliwości bólowe. Używane w Polsce “Bunionette” ma swoje źródło w języku francuskim.

 

Kostka krawca - leczenie

Jeśli pojawią się pierwsze symptomy zmian w stopie, warto zamienić wysokie obuwie z wąskim noskiem na płaskie z noskiem szerokim. W przypadku zmian zapalnych stosuje się leki przeciwzapalne miejscowo oraz ogólnie, pomocna będzie rehabilitacja, warto też wykorzystać separujące kliny i osłony małego palca, które zapobiegają uciskowi na newralgiczne miejsca w stopie. Uporczywe modzele można też likwidować podczas zabiegów podologicznych oraz stosować ortezy odciążające bolące miejsce oraz pozostałe wkładki  ortopedyczne. Ostatecznym rozwiązaniem jest zabieg operacyjny.

Separujący klin międzypalcowy                                   kostka krawca

Operacyjne leczenie bunionette

Leczenie doraźne palca krawca zmniejsza objawy bolesności przy stanie zapalnym, nie cofa jednak deformacji stopy. Jeśli ból ma charakter przewlekły, znacznie utrudnia chodzenie, możliwe jest wykonanie operacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl