https://www.youtube.com/shorts/v8KNmX_pg1A
Strefa Wiedzy
Jak dbać o rany pooperacyjne?
Jak dbać o rany pooperacyjne?

Nawet najdrobniejsza rana po operacji albo zabiegu musi być traktowana z zachowaniem sterylności i przewiewności. Dopuszczenie do zakażenia bakteriami może skończyć się nie tylko zaczerwienieniem i bolesnością, ale także groźnymi dla życia i zdrowia powikłaniami. Nawet jeśli zabieg nie był skomplikowany i szybko można po nim wyjść do domu, nie zwalnia to pacjenta z obowiązku odpowiedniej pielęgnacji i zmian opatrunku.

 

Małe i duże rany — wybór opatrunku

Rany pooperacyjne bywają różne. Czasami są niewielkie i prawie nieodczuwalne i niewidoczne, innym razem mogą się sączyć, pobolewać, utrudniać normalne funkcjonowanie. Zwłaszcza taka rana, która długo się goi, będzie musiała być zakrywana odpowiednimi opatrunkami. Takie nie będą się do niej przyklejać, będą chronić ją przed zanieczyszczeniem, ograniczą namnażanie się bakterii i zapewnią odpowiedni dostęp powietrza. Wilgotna i zanieczyszczona rana sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów.

 

 

Rana pooperacyjna — higiena

Higiena jest ważna każdego dnia i w każdej sytuacji, jednak gdy mamy do czynienia ze świeżą raną po operacji, trzeba zwrócić na nią szczególną uwagę. Rany nie można moczyć w kąpieli, ale należy ją myć, najlepiej pod prysznicem i bez kierowania na nią silnego strumienia wody. Warto używać wody letniej, przyjemnej dla ciała oraz szarego, bezzapachowego, naturalnego dla skóry mydła. Dodatkowo po lekkim wysuszeniu rany gazą, można przemyć ją środkiem antyseptycznym.

Opatrunki i plastry jałowe

Żeby rana nie była narażona na uszkodzenia mechaniczne oraz powtórne zanieczyszczenie, powinno się skorzystać z chłonnego opatrunku np. Porefix, który osusza z ewentualnych wydzielin, ale zapewnia także szybkie wysychanie rany, przez co nie sprzyja powstawaniu wilgotnego środowiska. Opatrunek nie może też przywierać do rany, bo każdorazowa zmiana będzie nie tylko bolesna, ale będzie wiązała się także z ciągłym podrażnianiem, co znacznie przedłuży proces gojenia.


Dobrym rozwiązaniem są plastry pooperacyjne, które nie spadają z rany i chronią ją przez kilka godzin. Dostępne są one w kilku rozmiarach, dzięki czemu można dobrać odpowiedni. Opatrunek pooperacyjny jest sterylny, hipoalergiczny, wykonany z białej i elastycznej włókniny, dzięki czemu dopasowuje się do kształtu ciała i ruchów pacjenta. Opatrunek umożliwia skórze i ranie oddychanie, doskonale absorbuje wilgoć, nie przywiera i zapewnia przewiewność. Nawet osoby z wrażliwą skórą mogą korzystać z tego typu plastrów, bo klej poliakrylowy redukuje ryzyko wystąpienia podrażnień, a przy tym można opatrunek łagodnie oderwać. Tego typu opatrunki warto kupić nie tylko po operacji lub innej interwencji lekarskiej, ale także mieć je na wszelki wypadek w domowej apteczce. Zamknięty opatrunek na rany można przechowywać nawet przez 5 lat.

Przewiewne ubranie

Nie tylko opatrunek pooperacyjny musi być przewiewny, ale także ubranie. Nie można dopuszczać do przegrzania i przepocenia ciała, by nie stworzyć doskonałego środowiska do namnażania się grzybów i bakterii. Lepiej zrezygnować z noszenia poliestru, wiskozy i elastyny na rzecz lnu i bawełny, dopóki rana się całkowicie nie zagoi.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl