Opinie o Nas
Strefa Wiedzy

Newsletter

Zapisz się do newslettera, otrzymuj wyłącznie istotne informacje i odbierz

10%* rabatu

*dla zakupów powyżej 50zł - Zapisując się do newslettera, wrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w postaci adresu e-mail. Więcej na temat przetwarzania danych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności

 
Producenci
"Halluks"- paluch koślawy 0
"Halluks"- paluch koślawy

Haluksy - bolesny problem stóp

Ludzkie stopy są codziennie narażone na wysokie obciążenia. Muszą unieść cały ciężar ciała, często w nieprawidłowo dobranym, wysokim obuwiu. Z czasem ulegają zmianom deformacyjnym, dlatego częstymi schorzeniami stóp są haluksy. Haluksy to bolesne i nieestetyczne zwyrodnienia, które pojawiają się powoli i są trudne do wyleczenia, dlatego najlepiej jest im zapobiegać. A można to robić, łącząc dbanie o zdrowie ogólne i swoich stóp ze stosowaniem wygodnych wkładek do obuwia.

Co to są haluksy?

Haluksami nazywamy zwyrodnieniową chorobę, która pojawia się pod wpływem obciążeń, źle dopasowanego obuwia, a także jest wynikiem uwarunkowań genetycznych. Problem zaczyna się od drobnych zmian zachodzących w budowie stopy: duży palec u nogi przesuwa się w stronę mniejszych palców, a u jego podstawy pojawia się wyraźne zgrubienie, które staje się bolesne zwłaszcza podczas chodzenia w bardzo dopasowanym obuwiu. Przesunięcie się dużego palca, tak ważnego dla podparcia stopy, powoduje poszerzenie przodostopia i pojawienie się płaskostopia poprzecznego.

Haluksy najczęściej związane są z chodzeniem w butach na wysokim obcasie. Stopa w tego typu obuwiu jest nierówno obciążona, przede wszystkim dźwiga ciężar ciała na przedniej swojej części. Częściej też na haluksy skarżą się osoby z nadwagą niż szczupłe i te, które przez długie godziny pracują w pozycji stojącej.

klin-na-haluks-z-regulacją-twardości

Czy można leczyć haluksy?

Leczenie haluksów jest możliwe, a zajmują się nim ortopedzi oraz podolodzy. Warto jednak pamiętać, że im wcześniej zajmiemy się problemem, tym łatwiej będzie uniknąć bolesnych zabiegów i zahamować postępowanie choroby. Jeśli zauważymy pierwsze zmiany: odchylony palec u nogi oraz zgubienie u jego podstawy, możemy sięgnąć po specjalne separatory i kliny międzypalcowe. To niedrogie produkty, które przywracają prawidłowe ustawienie dużego palca względem mniejszych i pomagają ograniczyć ból pojawiający się podczas chodzenia. Jeśli zgrubienie często boli, można zastosować osłonę silikonową albo peloty, specjalne wkładki do butów wsuwane pod przednią część stopy. Dzięki nim spowolniony zostaje rozwój haluksów i zmniejszone są dolegliwości bólowe. W skrajnych przypadkach jednak trzeba skorzystać z bardziej inwazyjnych rozwiązań chirurgicznych.

Produkty-na-haluksy

Czy da się zabiegać haluksom?

Osoby, które wiedzą, że mają predyspozycje genetyczne do tworzenia się haluksów, pracują na stojąco i mają dużą nadwagę, powinny dokładnie dobierać obuwie. Musi być ono wygodne, szerokie w okolicy przedniej części stopy, wykonane z miękkich materiałów, przede wszystkim ze skóry. W butach można zastosować także profilaktycznie wkładki ortopedyczne, które wymuszają odpowiednie podparcie ciała na stopach i zapobiegają zmianom deformacyjnym. Osoby z nadwagą powinny zastosować dietę i zadbać o wystarczającą dawkę ruchu. Jeśli praca nie wymaga, by zawsze mieć na nogach szpilki, warto zdecydować się na obuwie na płaskim obcasie. Można też ćwiczyć stopy: wyginać palce, masować podeszwę stóp twardą piłką lub używać masażerów, które wzmocnią stopy i utrzymają je w dobrej kondycji.

Zobacz wszystkie produkty z kategorii haluksy

Tutaj

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl