Płaskostopie podłużne — przyczyny, objawy, leczenie 0
Płaskostopie podłużne — przyczyny, objawy, leczenie

Stopa ludzka, złożona z 26 kości, 33 stawów, 20 mięśni i około 100 więzadeł, jest misterną konstrukcją, która przez całe życie daje ciału podparcie. Jakiekolwiek nieprawidłowości w jej budowie odbijają się negatywnie na zdrowiu, a takie wady wrodzone lub nabyte, jak płaskostopie podłużne, wymagają uwagi, wizyty u specjalisty, wykonywania odpowiednich ćwiczeń i noszenia specjalistycznych wkładek ortopedycznych na płaskostopie, jak na przykład Tacco Elastic.

Co to jest płaskostopie podłużne?

Płaskostopie podłużne to zniekształcenie stopy, które charakteryzuje się obniżeniem łuku wysklepiającego stopę. Stopa, kiedy ma budowę prawidłową, powinna opierać się na podłożu w trzech punktach: na pięcie, na głowie pierwszej i piątej kości śródstopia. To między tymi punktami znajdują się łuki, których obniżenie i przyleganie do podłoża oznacza, że mamy do czynienia z płaskostopiem. W tym miejscu warto zauważyć, że płaskostopie nie jest niczym nadzwyczajnym u dzieci do 3 roku życia. Maluchy mają grubą warstwę tłuszczową pod skórą podeszwy, z czasem jednak łuki powinny pojawić się, a wtedy stopa będzie przylegać prawidłowo.

Płaskostopie może być elastyczne, czyli widoczne tylko podczas obciążenia stopy. Stopa taka wygląda prawidłowo w stanie spoczynku. Jest też płaskostopie sztywne, czyli widoczne nawet wtedy, gdy stopa nie jest obciążona. Pierwsza wada wynika z występowania niewystarczającego podparcia łuku, zwykle w wieku dziecięcym. Kiedy więzadła wzmocnią się, zanika. Płaskostopie sztywne jest wynikiem zniekształcenia kości.

Objawy płaskostopia podłużnego

Objawami stopy podłużnej płaskiej jest obniżenie łuków podłużnych, zwłaszcza przyśrodkowego, koślawość kości piętowej i szybkie męczenie się oraz bolesność stóp i łydek. Płaskostopie podłużne jest bardzo powszechne wśród osób starszych, zwłaszcza tych, które nagle przybrały na wadze. Pojawia się także u osób, które często pracują w nienaturalnej dla siebie pozycji stojącej. Przyczynami powstawania płaskostopia podłużnego mogą być też urazy, chodzenie zwykle po twardym podłożu, chodzenie na wysokich obcasach lub w nieergonomicznym obuwiu. Można także odziedziczyć specyficzną budowę stóp po przodkach. Płaskostopiu sprzyjają też zmiany hormonalne, także te towarzyszące ciąży lub długie unieruchomienie stopy. Nieleczone płaskostopie może wywoływać stany zapalne torebek i więzadeł stawowych stopy, obrzęki, ból utrudniający, a nawet uniemożliwiający stanie i chodzenie.

Tacco Elastic - wkładka na płaskostopie podłużne

Tacco Elastic - wkładka dla stóp z płaskostopiem podłużnymTacco Senkfusskeil - kliny do butów na płaskostopie podłużne

Leczenie płaskostopia podłużnego

Jeśli lekarz ortopeda lub podolog stwierdzi u pacjenta płaskostopie podłużne, może zaproponować różnorodne metody hamujące zmiany i łagodzące dolegliwości bólowe. Do popularnych metod stosowanych w walce z płaskostopiem należą między innymi: oklejanie stóp specjalnymi taśmami “kinesiology taping”, zabiegi fizykoterapeutyczne, a także w przypadku bólu lub stanu zapalnego, przyjmowanie środków farmakologicznych. Pomocne są także odpowiednio dobrane ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie stóp i poprawiają prawidłowe wysklepienie łuków. Zalecane jest także pływanie, czyli ruch, który odciąża stawy. Warto zamienić też obuwie na szerokie i wygodne, w którym zmieszczą się wkładki ortopedyczne 3/4 zapobiegające zmęczeniu stóp Tacco Elastc lub klin przeciw płaskostopiu podłużnemu. Wkładki do butów na płaskostopie należy nosić cały czas, w każdym obuwiu. Przy utrwalonych zmianach niezbędna może okazać się interwencja chirurga.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium