Palce młotkowate i podwinięte 0
Palce młotkowate i podwinięte

Zastanawiasz się jak zapobiegać deformacjom stopy? Wkładka prostująca prawa i lewa firmy Vaya Medical pomoże Ci rozwiązać Twój problem. Dowiedz się dlaczego!

Oprócz haluksów palce młotkowate są najczęściej występującą deformacją stóp. Jeśli tylko pojawią się pierwsze objawy schorzenia, należy zacząć im przeciwdziałać. Pogłębianie się wady w budowie stóp może doprowadzić do trudnych do odwrócenia powikłań. Mogą to być między innymi zmian zwyrodnieniowych w stawach. Podpowiadamy, jak w prosty sposób zmniejszyć dolegliwości podczas chodzenia i jak zapobiegać pojawieniu się palca młotkowatego.

Palce młotkowate, których nazwa pochodzi od angielskiego wyrażenia „hammer toe”, charakteryzują się przykurczem zgięciowym palca. Zazwyczaj przykurcz ten dotyczy palca drugiego, czyli najdłuższego. Przykurcz zachodzi w stawie międzypaliczkowym bliższym (tzw. staw PIP) stopy, ale także pojawia się przerost w stawie śródstopno-palcowym. Palec młotkowaty jest zagięty w kierunku podeszwowym. Kiedy przykurcz można wyprostować ręką, jest korektywny, kiedy wyprostować palca już nie można, wtedy mówimy o przykurczu utrwalonym.

 

Palce młotkowate — co to takiego?

Przyczyna palców młotkowatych

Główną przyczyną palców młotkowatych jest noszenie nieodpowiedniego obuwia. W przypadku butów zbyt ciasnych, za krótkich, a także butów na obcasach stawy śródstopno-palcowe są cały czas zgięte. Najczęściej na tę przypadłość cierpią kobiety, zwłaszcza po 50 roku życia. Inną przyczyną pojawienia się palców młotkowatych może być długość palca drugiego czy reumatoidalne zapalenie stawów, w przypadku którego zmienia się ułożenie palców stóp. Nie bez znaczenia są też zaburzenia neuro-mięśniowe powodujące deformację w tylnej części stopy. Problem jest charakterystyczny także między innymi u osób z porażeniem mózgowym czy SM. Na wygląd palców stóp wpływają inne problemy ze stopami: rozwój haluksów, stopa nadmiernie wydrążona i wady anatomiczne stóp. Na stan swoich stóp i ich palców powinny też zwrócić baczniejszą uwagę osoby chorujące na cukrzycę, z nadwagą i otyłe, z licznymi odciskami pojawiającymi się na grzbietach palców oraz z częstymi stanami zapalnymi stawów.

Objawy palców młotkowatych

Palce młotkowate są bardzo charakterystyczne. Są trwale zgięte, a na zgiętych stawach często widoczne są odciski, które pojawiają się po noszeniu krytego obuwia. Na początku zmian palec można wyprostować, z czasem jednak staje się sztywny. Pacjenci, którzy zaniedbali problem, borykają się też z bolesnym podwinięciem. W późniejszym przebiegu choroby można zdiagnozować zwichnięcie stawu śródstopno-palcowego, które utrudnia normalne chodzenie.

 

 

 

 

Sposoby na palce młotkowate

Pierwszym krokiem w walce z palcami młotkowatymi powinna być zmiana obuwia na takie z szerokim noskiem, w którym palce mogą leżeć swobodnie. Panie noszące buty na wysokim obcasie powinny z nich jak najszybciej zrezygnować. Jeśli w zakrytym obuwiu odczuwamy ucisk na grzbiety stawów palców oraz pojawiają się na nich odciski, można wykorzystać osłony z miękkiego tworzywa albo ortezy. Dostępne są też wkładki ortopedyczne z pelotą metatarsalną. Ich funkcją jest odciążenie głowy kości śródstopia.

Warto także wykonywać proste ćwiczenia, które usprawniają ruch palców. Spowodują one również relaks napiętych mięśni i wzmocnienie mięśni grzbietowych stopy. Nie trzeba żadnych akcesoriów, wystarczy wyginać stopę, zginać i rozszerzać palce, przesuwać stopą po podłodze do tyłu, opierając ją na przedniej części. W przypadku trwałych i zaawansowanych zmian konieczne może być przeprowadzenie leczniczej operacji. Przed wizytą u lekarza warto jeszcze wypróbować wkładki prostujące na palce młotkowate smartgel.

 

palce młotkowate

 

Wkładka ortopedyczna prostująca palce młotkowate

Jeśli zwyrodnienie palców staje się widoczne i dokuczliwe, to właściwie ostatni dzwonek, by wkładka prostująca palce młotkowate i podwinięte Ci pomogła. Wkładka prostująca prawa vaya medical do butów jest wykonana z pianki poliuretanowej z dodatkiem bawełny. Dzięki temu jest bardzo miękka, przyjemna dla skóry, a zakłada się ją na drugi palec stopy za pomocą elastycznej pętli. Wkładka ortopedyczna na palce młotkowate przynosi ulgę stopom, ale też poprawia ustawienie palców. Dodatkowo wkładka chroni wierzch palców przed otarciami, dzięki czemu szybko odczuwa się większy komfort podczas noszenia obuwia.

 

 

Zobacz wszystkie produkty z kategorii palce młotkowate

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium