https://www.youtube.com/shorts/v8KNmX_pg1A
Strefa Wiedzy
Palce młotkowate, młoteczkowate, szponiaste, podwinięte — różnice, objawy, przyczyny
Palce młotkowate, młoteczkowate, szponiaste, podwinięte — różnice, objawy, przyczyny

 

Palce młotkowate, młoteczkowate, szponiaste, podwinięte — różnice, objawy, przyczyny

Deformacje palców stóp mogą być przyczyną bólu podczas chodzenia, powodować odciski i odkształcenia paznokci. Często zmiany w stopach to wynik zaniedbań, których dopuszczamy się nieświadomie i nie myśląc o tym, że ich konsekwencje będę widoczne po paru latach. Zapobieganie im pozwala zaoszczędzić sporo cierpienia.

 

 

Palce młotkowate

O palcach młotkowatych mówimy, kiedy stawy międzypaliczkowe bliższe palców stopy ustawiają się w przykurczu zgięciowym a w stawach śródstopno-paliczkowych  pojawia się przeprost. Deformacja obejmuje palce od II do V, wszystkie, niektóre albo tylko jeden z palców stopy.

 

Przyczyny powstawania palców młotkowatych

 

  • Koślawy paluch napiera na drugi palec, co może powodować nieprawidłowe ustawienie stawów w obrębie stopy. To z kolei prowadzi do powstawania palców młotkowatych, co objawia się charakterystycznym wygięciem palców w stawie środkowym.
  • Noszenie zbyt ciasnego obuwia, takiego jak klapki i balerinki, prowadzi do nieświadomego napinania mięśni palców, by obuwie nie spadło ze stóp. To napięcie może powodować deformację palców, zwłaszcza przy długotrwałym użytkowaniu.
  • Noszenie zbyt małych butów, które wymuszają nienaturalne pozycjonowanie palców, zwiększając ryzyko powstawania palców młotkowatych. Długotrwałe noszenie takiego obuwia może prowadzić do trwałych zmian w strukturze stopy.
  • Długa i częsta praca związana z noszeniem ciężarów, która obciąża stopy i mięśnie palców, również może prowadzić do deformacji. Ciągły nacisk i obciążenie na stopy mogą sprzyjać rozwojowi palców młotkowatych.

Żelowa osłona na palce

Problem palców młotkowatych — podsumowanie

Objawy palców młotkowatych obejmują ból i odciski na czubku palca oraz trudności w prostowaniu palca. Przyczyny powstawania palców młotkowatych to noszenie zbyt ciasnego obuwia, koślawy paluch napierający na drugi palec oraz długotrwałe napięcie mięśni palców. Aby leczyć palce młotkowate, stosuje się odpowiednie obuwie, wkładki ortopedyczne oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie palców.

  wkładka ochronna

 

Palce młoteczkowate

Chociaż ich nazwa jest podobna do wyżej wymienionej deformacji stopy, to w tym przypadku polega ona na zagięciu palców w stawie międzypaliczkowym dalszym. Staw międzypaliczkowy bliższy i śródstopno-paliczkowy pozostają w ułożeniu prawidłowym. Na początku pojawia się przykurcz ścięgna mięśnia zginacza długiego danego palca, z czasem nie można nawet wyprostować palca do pozycji prawidłowej, ponieważ dochodzi do przykurczu tkanek miękkich, także w części podeszwowej stopy. Problem najczęściej dotyczy drugiego palca, zwłaszcza w tych stopach, w których jest on najdłuższy.

 

Przyczyny palców młoteczkowatych:

 

  • urazy,
  • zaburzenia nerwowo-mięśniowe,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • noszenie ciasnego, niedopasowanego obuwia,
  • noszenie obuwia z wąskimi czubkami i na wysokich obcasach.

 

 

 

Palce szponiaste

Deformacja, jaką są palce szponiaste, dotyczy najczęściej palców II i V. Palce szponiaste przypominają młotkowate, ale zgięcie grzbietowe dotyczy paliczka proksymalnego w stawie śródstopno- palcowym. Wadzie mogą towarzyszyć zgięcia podeszwowe stawów międzypaliczkowych. Przy tej deformacji pojawiają się często bóle i nagniotki po dłuższym chodzeniu w butach. Pojawiają się także zniekształcenia paznokcia w wyniku stykania się opuszka z podłożem. W tym zniekształceniu występuje także nadmierny wyprost stawu śródstopno-paliczkowego i zgięcie stawów międzypaliczkowych palców. W bardzo zaawansowanych deformacjach palce zawijają się pod stopę.

 

 

 Przyczyny palców szponiastych:

 

  • uwarunkowania genetyczne,
  • noszenie zbyt ciasnych i niedopasowanych butów,
  • choroby reumatoidalne, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia stawów palców.

 

wkładka prostujaca palce młotkowate    

 

Palce podwinięte

Przyczyną palców podwiniętych może być choroba Dupuytrena, zwana także przykurczem Dupuytrena. Polega ona na nadmiernym włóknieniu struktur powięziowych. Przykurcz Dupuytrena występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, wyłącznie u osób z białą skórą. Zwana jest także chorobą Wikingów ze względu na częste występowanie u Skandynawów. Typowe objawy palców podwiniętych to utrudnione wyprostowanie palców. Przykurczom mogą towarzyszyć także takie objawy jak obniżenie czucia w obrębie opuszek palców i zaburzenia ukrwienia.

 

Przyczyny palców podwiniętych:

 

  • uwarunkowania genetycznie,
  • cukrzyca, hipercholesterolemia, padaczka zwiększają ryzyko pojawiania się choroby,
  • palenie tytoniu, spożywanie alkoholu.

 

   

 

Możesz pomóc sobie jeśli zauważasz u siebie deformacje palców stóp. W naszej ofercie mamy szeroki wybór produktów ortopedycznych, które skutecznie łagodzą objawy bólowe oraz zapobiegają pogłębianiu się wady. Wkładka ochronna i osłona na palce młotkowate chronią palce narażone na odciski i pęcherze. Korektory i wkładki prostujące unosząc lekko palce, chronią opuszki.

 

Wszystkie produkty z tej kategorii obejrzysz tutaj: palce młotkowate, podwinięte, szponiaste

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl