Nietrzymanie moczu - przyczyny, sposób leczenia 0
Nietrzymanie moczu - przyczyny, sposób leczenia

Według badań aż 12 procent kobiet w wieku 30-39 lat cierpi z powodu nietrzymania moczu, nie jest to wiec przypadłość tylko pań po menopauzie. Okazuje się też, że problem dotyczy nieznacznej liczby mężczyzn. Niekontrolowane nietrzymanie moczu to problem znany, ale wciąż społecznie wstydliwy. Problemu nie usuną jednak chłonne podpaski, lekiem na tę przypadłość nie jest też siedzenie w domu i izolowanie się od społeczeństwa. Nietrzymanie moczu należy leczyć.

Co to jest nietrzymanie moczu?

Inkontynencja (nietrzymanie moczu) to niezamierzone i odbywające się wbrew woli częściowe albo w skrajnych przypadkach całkowite opróżnianie pęcherza moczowego. Może być wywołane przez tak prozaiczne odruchy, jak kaszel, kaszel, śmiech.

Mocz produkowany jest przez nerki i spływa do pęcherza moczowego. Pęcherz przypomina worek, do którego spływa mocz Mięśnie dnia miednicy, które otaczają i zaciskają cewkę moczową, odpowiadają za to, by mocz utrzymał się w pęcherzu. Kiedy pęcherz się wypełni, mózg otrzymuje informację, że czas go opróżnić, a gdy jesteśmy na to gotowi, mięśnie dna miednicy rozluźniają się, mięśnie pęcherza kurczą i świadomie oddajemy mocz. Kiedy pojawiają się nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśni dna miednicy, pęcherz opróżnia się bez kontroli, a to powoduje wyjątkowy dyskomfort.

 

 

Kto cierpi na nietrzymanie moczu?

Zwykle na problem ten uskarżają się kobiety, zwłaszcza po 40 roku życia. Statystycznie co piąta ma kłopot z nietrzymaniem moczu. Problem jednak dotyczy także trzydziestolatek, ale może dotknąć również mężczyzn przy infekcjach układu moczowego, zmianach wielkości prostaty, przy wysokiej nadwadze, cukrzycy albo w przypadku choroby Alzheimera.

 

Przyczyny nietrzymania moczu

Przyczyn nietrzymania moczu jest kilka i ważne jest, by je zdiagnozować, żeby móc podjąć odpowiednie leczenie, niezależnie od tego, czy problem dotyczy kobiety młodej, w wieku zaawansowanym, czy mężczyzny.  Do najczęściej spotykanych należą:

  1. Infekcje układu moczowo-płciowego.
  2. Zmiany hormonalne, kiedy obniża się poziom estrogenów, hormonów odpowiedzialnych między innymi za elastyczność mięśniówki dna miednicy i przepony moczowo-płciowej.
  3. Porody, a przede wszystkim obniżenie napięcia mięśni dna miednicy.
  4. Ciężka praca fizyczna.
  5. Otyłość.
  6. Nadużywanie środków moczopędnych.
  7. Częste zaparcia.
 

Podkłady higieniczne super chłonne 40 cm x 60 cm 25 sztuk BeeSana

Przy pierwszych problemach z nietrzymaniem oczu, należy zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad i skieruje na kolejne badania oraz do lekarza specjalisty.

Sposoby leczenia nietrzymania moczu

Od tego, jak zaawansowany jest stan pacjenta, zależy, jaki sposób leczenia zostanie wybrany. Jest kilka metod pozbycia się albo zmniejszenia tego wstydliwego zaburzenia.

  1. Regularne ćwiczenie mięśnia Kegla, czyli mięśnia łonowo-guzicznego, którego udział w kontroli zwieracza pęcherza moczowego jest bardzo ważny. Ćwiczenia powinny być poprzedzone konsultacją z fizjoterapeutką uroginekologiczną.
  2. Przyjmowanie leków wpływających na napięcie pęcherza moczowego i stosowanie specjalnych wkładek dopochwowych, które poprawiają trzymanie moczu.
  3. Ćwiczenia, podczas których impuls elektryczny drażni mięśnie dna miednicy i poprawia skuteczność ich pracy.
  4. Hormonalna terapia zastępcza lub maści estrogenowe.
  5. Operacja. Sposób najskuteczniejszy, ale najbardziej inwazyjny. Polega na wszczepieniu wewnątrz pochwy specjalnej taśmy, która poprawia kąt cewkowo-moczowy. Zabieg najczęściej nie wymaga przecinania powłok brzusznych.

Wszystkie produkty z tej kategorii znajdziesz tutaj: Produkty na nietrzymanie moczu - Inkontynencja

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium