Ostroga piętowa - problem nie tylko seniorów
Narząd ruchu to kluczowy element naszego organizmu. Choroby lub urazy stawów skokowych mogą powodować ból lub deformacje kostno – stawowe. Wzmożona oraz niedostosowana do wieku aktywność fizyczna często prowadzi do przeciążenia mięśni i stawów stóp. Stop narażone są na liczne patologie do nich należą: haluks, paluch koślawy, zapalenie rozcięgna podeszwowego oraz ostrogę piętową.
Ból pięty oraz najbliższej okolicy w tym samego stawu skokowego bardzo często występuje u seniorów. Pojawiający się dyskomfort w bezpośredniej okolicy guza piętowego może być również spowodowany także niewydolnością naczyniową lub kontuzjami. Ból pięty może być związany z popularnym schorzeniem - ostrogą piętową, która często powstaje na skutek przewlekłego procesu zapalnego w bezpośredniej okolicy przyczepu rozcięgna podeszwowego.
Ostroga piętowa jest to narośl kostna na powierzchni kości piętowej. Występują dwa typy: górna oraz dolna. Schorzenie to częściej występuje u osób aktywnych fizycznie oraz u kobiet. Do przyczyn powstania ostrogi piętowej należy wiek (wraz z upływem lat zwiększa się ryzyko powstania omawianego schorzenia), płeć, otyłość, niewłaściwe ustawienie stopy, przebyte urazy, stojący tryb pracy. Objawami ostrogi piętowej są ból oraz obrzęk w okolicy pięty. Aby bezpośrednio zdiagnozować schorzenie należy wykonać zdjęcie rentgenowskie.
Najważniejsze jest wyeliminowanie bólu oraz występującego stanu zapalnego. Istnieje wiele metod domowych mogących złagodzić określone objawy związane z ostroga piętową. Zalicza się do nich np. kąpiel wodną stóp z dodatkiem gorzkiej soli, kompresy chłodzące, okłady z oleju lnianego lub borowiny. Wskazane jest również picie wywaru z liści laurowych.
Stosowanie ogólnodostępnych leków o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym w połączeniu z rehabilitacją daje bardzo dobre efekty terapeutyczne. Warto zastosować zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak: laseroterapia, ultradźwięki, jonoforeza z substancji leczniczej np. przeciwbólowej. Efektywna w walce z przewlekłym bólem jest fala uderzeniowa bezpośrednio na piętę. Można skorzystać ze specjalistycznych ćwiczeń ruchowych zarówno w warunkach domowych jak i na rehabilitacji oraz automasaż.
Ostroga piętowa może odrastać dlatego ważna jest odpowiednia profilaktyka. Należy zaopatrzyć się w wygodne, idealnie dopasowane do kształtu stopy obuwie z grubą i elastyczną podeszwą amortyzującą mikro wstrząsy. Wskazane jest stosowanie wkładek ortopedycznych np. wkładek żelowych lub podpiętek. Wkładki zmniejszają nacisk pięty na podłoże skutecznie ją odciążając. Należy pamiętać o kontrolowaniu masy ciała oraz zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy stereotyp chodu czyli unikać chodzenia na bocznych krawędziach stopy oraz starać się równomiernie obciążać kończyny dolne.
Sprawnie funkcjonująca stopa oraz cała kończyna dolna w dużym stopniu odpowiada za prawidłowe wykonywanie wielu czynności w codziennym życiu.
Zobacz wszystkie produkty z kategorii ostroga piętowa