Gorączka, zarówno u dziecka, jak i dorosłego oznacza, że organizm zareagował na działanie chorobotwórczych ustrojów, alergenów, ale także ciała obcego lub toksyn. Odpowiednie zmierzenie temperatury ciała i prawidłowe określenie ciepłoty ciała ułatwia podjęcie właściwych kroków podczas leczenia oraz pozwala określić granicę, kiedy staje się ona nawet śmiertelnie niebezpieczna.
Kiedy gorączka, a kiedy stan podgorączkowy?
Kiedy temperatura ciała wzrasta powyżej 38 stopni, mówimy o gorączce, kiedy jest niższa, niż 38, ale wyższa od 37, o stanie podgorączkowym. Lekarze używają dosyć szerokiej skali dotyczącej intensywności tego objawu.
- Gorączka nieznaczna (niska) - 38,0-38,5 °C,
- gorączka umiarkowana - 38,5-39,5 °C,
- gorączka znaczna - 39,5-40,5 °C,
- gorączka wysoka - 40,5-41,0 °C,
- gorączka nadmierna, czyli hiperpireksja - >41 °C
O czym świadczy gorączka?
Kiedy temperatura ciała wzrasta, jest to sygnał, że organizm zareagował na groźną sytuację. Kiedy do ciała przedostaną się wirusy albo bakterie, komórki układu odpornościowego wytwarzają specjalne białka alarmujące ośrodek termoregulacji. Po tym sygnale ciepło ciała wzrasta. Gorączka to ostrzeżenie o zagrożeniu i reakcja obronna organizmu, bo wyższa temperatura utrudnia namnażanie się wirusów i bakterii oraz hamuje rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych. Przyśpiesza także przemianę materii, a organizm szybciej pozbywa się toksyn.
Przyczyny gorączki
Gorączka pojawia się w przebiegu wielu chorób, od przeziębienia, po poważny stan zapalny, a nawet nowotwór. Najczęściej jednak jest wynikiem infekcji dróg oddechowych, takich jak przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli, gardła, ucha, zatok, angina, a także pojawia się w przebiegu choroby Covid-19. Gorączka wzrasta u osób z infekcjami dróg moczowych, w chorobach zakaźnych, przy biegunkach wywołanych przez wirusy i bakterie, a nawet u osób z zawałem, serca, udarem mózgu, czy z rozległymi urazami i obrażeniami wewnętrznymi.
Wysoka gorączka u dziecka
U osób dorosłych gorączka to zwykle objaw przeziębienia czy grypy. Dorosły pacjent wie, że ma gorączkę i jest w stanie sygnalizować, że czuje się źle. W przypadku dziecka trzeba być wyjątkowo czujnym. Kiedy gorączka pojawia się u noworodka, jest wskazaniem do szybkiej wizyty u lekarza, który zbada dziecko i wykluczy infekcję. Także gorączka powyżej 40 stopni Celsjusza, która utrzymuje się przez 5 dni kolejnych musi być cały czas konsultowana ze specjalistą. U niemowląt i dzieci gorączka powyżej 38 stopni wymaga wyjątkowej uwagi i podania leków zbijających temperaturę, by nie dopuścić do wzrostu temperatury i pojawienia się niebezpiecznych drgawek gorączkowych.
Jak zmierzyć temperaturę?
Doskonałym urządzeniem do mierzenia temperatury u dzieci i dorosłych jest Termometr Elektroniczny Medyczny z Elastyczną Końcówką. Wystarczy nacisnąć przycisk uruchamiający termometr, a gdy pojawi się symbol Lo, mierzyć ciepło ciała aż do sygnału dźwiękowego. Wynik wyświetli się na małym ekranie. Termometrem elektronicznym z elastyczną bezpieczną końcówką flex można wykonać pomiar w ustach, pod pachą, a także w odbycie, co jest metodą najczęściej stosowaną u małych dzieci. Wynik uzyskiwany jest w zaledwie kilkadziesiąt sekund.
Warto wiedzieć:
- Prawidłowa temperatura pod pachą wynosi 35,5-37°C u osób dorosłych, a u małych dzieci 36,4°C.
- Temperatura mierzona w ustach to od 36,1 do 37,5°C
- Prawidłowa temperatura mierzona w odbycie wynosi 37,6°C.