Stopa płasko - koślawa — objawy, przyczyny sposób leczenia
Stopa płasko-koślawa to taka, w której podłużny i poprzeczny łuk stopy jest obniżony lub całkowicie opiera się o podłoże, a ponadto pięty są koślawo ustawione. Zaawansowane zmiany mogą nawet powodować skrócenie i przykurcz mięśni, więzadeł zewnętrznej strony stopy oraz przykurcz ścięgna Achillesa. Tak zniekształcone stopy powodują dolegliwości bólowe, chodzenie czy stanie jest męczące nawet po krótkiej chwili, a na skórze stóp często widoczne są otarcia i modzele. Po paru latach poruszania się na tak płasko-koślawych stopach pacjenci narzekają na zmiany zwyrodnieniowe w układzie kostno-stawowym stopy oraz na zaburzenia w krążeniu.
Przyczyny stóp płasko-koślawych
Do najczęstszych przyczyn stóp płasko-koślawych należą wady wrodzone oraz słabe mięśnie stóp i nóg. Do koślawienia przyczynić się mogą także częste przeciążenia stóp (np. z powodu nadwagi czy otyłości), a także noszenie źle dobranego obuwia.
Objawy stóp płasko-koślawych
Osoba ustawiająca stopy koślawo i której stopy w całości przylegają do podłoża, chodzą wolniej i mocno naciskają na stopę przez co tworzą się na niej bolesne odciski. Ponieważ ciało nie ma prawidłowego podparcia, łatwiej o potknięcia i upadki. Jak w każdym przypadku, kiedy stopy nie spełniają swojej funkcji w sposób prawidłowy, pojawiają się najpierw bóle stóp, następnie nóg, a z czasem także całego kręgosłupa. Wyraźnie widać także, że obuwie ściera się po wewnętrznej stronie.
Zalecenia dla pacjentów ze stopami płasko-koślawymi
Pacjenci ze stopami płasko-koślawymi przede wszystkim powinni być objęci opieką lekarza specjalisty, ortopedy albo podologa, który może zlecić między innymi używanie wkładek ortopedycznych do obuwia. Wkładki ortopedyczne podtrzymują sklepienia stopy oraz wymuszają prawidłowe ustawianie stóp. Dobiera się je do potrzeb pacjenta i mogą być używane w różnego rodzaju obuwia. Muszą także zadbać o bardziej higieniczny tryb życia, czyli rozpocząć ćwiczenia, także stóp, zredukować masę ciała, przy jednoczesnym odpoczynku w pozycji siedzącej, kiedy dokucza im ból stóp.
Leczenie pacjentów ze stopą płasko-koślawą
Osoby ze stopą płasko-koślawą powinny regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg i stóp. Wśród zalecanych ćwiczeń jest między innymi chodzenie na palcach, chwytanie palcami stóp woreczka czy chusteczki, chodzenie boso po nierównym, miałkim podłożu, chodzenie na zewnętrznej krawędzi stóp. Czasami niezbędne może okazać się leczenie operacyjne przy bardzo zaawansowanych i bolesnych zmianach.
Stopy płasko-koślawe u dzieci
U dzieci wada stóp może mieć przyczynę w złym odżywaniu, nadwadze, braku ruchu, chodzeniu w niedopasowanym obuwiu, ale także złej postawie całego ciała czy obniżonej sprawności nóg. Jeśli stopa płasko-koślawa jest widoczna u dziecka, należy udać się do lekarza. Warto też zachęcać dziecko do chodzenia jak najczęściej bez obuwia, a buty powinny być wyposażone w twardy zapiętek, który poprawia stabilność pięt.
Stopy płasko-koślawe u kobiet i mężczyzn
Rozwój stopy płasko-koślawej u osób dorosłych może prowadzić do ograniczenia mobilności, przykurczu mięśni i skrócenia ich. Wada powoduje dolegliwości przy chodzeniu i przy doborze butów. Stopy wyraźnie szybciej się męczą i pojawiają się zaburzenia w krążeniu krwi. Wieloletnie chodzenie na stopach płasko-koślawych może też upośledzić funkcjonowanie stawu kolanowego i biodrowego oraz zwiększyć napięcie dolnego odcinka kręgosłupa. Złagodzić dolegliwości pomogą między innymi wkładki profilaktyczno-ortopedyczne.
Zobacz wszystkie produkty z kategorii stopa płasko-koślawa