Nadciśnienie tętnicze to dzisiaj jedna z najniebezpieczniejszych chorób cywilizacyjnych. Jest najważniejszym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci na świecie. To nadciśnienie bywa przyczyną zawałów serca, udarów mózgu, niewydolności serca, choroby tętnic obwodowych czy niewydolności nerek. W Polsce nadciśnienie dotyczy ponad 30 procent osób w wieku od 18 do 75 lat.
Co to jest nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie tętnicze to przypadłość, którą rozpoznaje się, gdy wysokość ciśnienia krwi wynosi powyżej 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz/lub powyżej 90 mm Hg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Oczywiście nie mówimy o nadciśnieniu, kiedy wysoki pomiar jest wynikiem przejściowego stresu, ale gdy występuje on regularnie.
Warto więc wiedzieć, że ciśnienie poniżej 120/80 mm Hg jest ciśnieniem optymalnym, 120-129 mm Hg i/lub rozkurczowe 80-84 oznacza prawidłowe ciśnienie tętnicze, ciśnienie skurczowe 130-139 mm Hg oraz/lub rozkurczowe 85-89 mm Hg wciąż jest prawidłowym, ale wysokim.
Objawy nadciśnienia
Nadciśnienie rozpoznajemy nie tylko za sprawą częstego badania ciśnieniomierzem, ale także poprzez obserwowanie różnych niespecyficznych dolegliwości. Zwrócić uwagę powinny takie objawy jak okazjonalny ucisk w głowie, czyli tępy ból głowy, zawroty głowy, ciągłe uczucie zmęczenia, częste krwawienia z nosa, zaburzenia snu, nerwowość, częste łomotanie serca, uczucie ucisku, duszności. Jeśli często odczuwasz takie dolegliwości, warto kupić ciśnieniomierz i sprawdzać swoje ciśnienie tętnicze regularnie przez dłuższy czas.
Przyczyny nadciśnienia
W przypadku nadciśnienia tętniczego możemy mieć do czynienia z nadciśnieniem pierwotnym, które pojawia się właściwie bez przyczyny. Ryzyko jego wystąpienia prawdopodobnie zwiększają czynniki genetyczne i środowiskowe. Nadciśnienie wtórne ma związek z innymi dolegliwościami. Przyczynami mogą być zespół Cushinga, przewlekłe choroby nerek, choroby tętnic nerkowych, zespół Conna, guz chromochłonny, bezdech senny obturacyjny czy zwężenie aorty.
Do powstania nadciśnienia przyczynia się także współczesny tryb życia, czyli związany z nim stres, otyłość i nadwaga, brak dostatecznej ilości ruchu fizycznego, palenie papierosów, nadmierne spożywanie soli, regularne picie alkoholu. Nie bez znaczenia jest także genetyka. Jeśli ktoś w rodzinie choruje na nadciśnienie, warto zwrócić regularnie je badać.
Leczenie nadciśnienia
Leczenie nadciśnienia trwa długo, jest przewlekłe, wymaga od chorego regularności i zaangażowania. Często chorym zaleca się zmianę trybu życia, zwiększenie dawki codziennego ruchu, rzucenie palenia, zmniejszenie wagi ciała, odstawienie alkoholu i soli oraz przyjmowanie leków, które obniżają ciśnienie tętnicze. Lekarze wskazują na to, że korzystnie na zdrowie wpływa np. dieta śródziemnomorska, czyli oparta na warzywach i owocach morza, chudym mięsie i nisko przetworzonych produktach zbożowych. We wspieraniu leczeniu nadciśnienia tętniczego stosuje się także ziołowe herbatki, między innymi moczopędne i zmniejszające poziom napięcia nerwowego. Zawsze nad terapią musi czuwać lekarz specjalista, a kieruje do niego lekarz rodzinny.