PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE - Przyczyny, Objawy, Leczenie 0
PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE - Przyczyny, Objawy, Leczenie

Płaskostopie poprzeczne

Płaskostopie poprzeczne to wada stopy, którą najczęściej obserwuje się u kobiet po około 50 roku życia. Wada polega na obniżeniu łuku poprzecznego stopy, co nie powoduje dolegliwości bólowych, dopóki nie rozwinie się Metatarsalgia Mortona, czyli rodzaj guza, który tworzy się wzdłuż nerwu podeszwowego. Odpowiemy na pytanie, jak rozwija się płaskostopie poprzeczne i jakie są sposoby jego leczenia.

 

Płaskostopie poprzeczne — co to jest?

Stopa poprzecznie płaska to rodzaj wady stóp, w której łuk poprzeczny stopy ulega obniżeniu. Prawidłowo zbudowana stopa nie przylega całą powierzchnią do podłoża, ale jest podparta na pięcie, na głowie pierwszej kości śródstopia oraz na głowie piątej kości śródstopia. Kości te łączą łuki: dwa podłużne, jeden poprzeczny. Przy płaskostopiu poprzecznym stopa opiera się na kości drugiej i trzeciej, a łuk zostaje spłaszczony. Kości śródstopia rozchodzą się, przez co część stopy z przodu jest rozszerzona, a w punktach podparcia tworzą się zgrubienia.

 

Przyczyny płaskostopia poprzecznego

Płaskostopie poprzeczne może mieć charakter wrodzony, zwykle jednak pojawia się z upływem lat. Najczęściej nabywają je kobiety po menopauzie i te, które chodziły w źle dobranym obuwiu. Częściej też płaskostopie poprzeczne mają panie z nadwagą i otyłością oraz pracujące na stojąco. Kiedy rozkład ciężaru ciała na stopy jest nierówny, dochodzi w nich do trwałych zmian.

Ta deformacja wiąże się również z tworzeniem się palucha koślawego i palców młotkowatych, może też wiązać się z chorobami: reumatoidalnym zapaleniem stawów i z zaburzeniami hormonalnymi.

Objawy płaskostopia poprzecznego

Płaskostopie poprzeczne zwykle nie boli, dopiero z czasem, przy dużym obciążeniu stóp na podeszwie tworzą się odciski i bolesne modzele, a nawet dochodzi do pojawienia się nerwiaka Mortona lub do zapalenia stawów śródstopno-palcowych. Stopy mogą też boleć podczas stania na palcach, chodzenia bez butów lub w obuwiu na wysokim obcasie. Osoby z tego typu deformacją skarżą się także na puchnięcie stóp, ból łydek i ból kręgosłupa. Trudno jest też dobrać obuwie, które musi być szerokie.

 

Leczenie płaskostopia poprzecznego

Po diagnozie płaskostopia poprzecznego wykonanej przez specjalistę można przystąpić do leczenia wady. Zapobiegnie ono ewentualnym bólom i powstrzyma pogłębianie się wady. Prostą metodą przeciwdziałania płaskostopiu i rozwoju płaskostopia jest noszenie wkładek do obuwia. Wkładki ortopedyczne można wykorzystać w różnego rodzaju obuwiu. Można też zdecydować się na specjalne buty, które są lekkie i mają dobre właściwości amortyzacyjne. Jednak wkładki i półwkładki ortopedyczne są tańsze i bardziej uniwersalne niż osobna para obuwia. Można też stosować specjalne peloty, które mają przywrócić prawidłową biomechanikę stopy.

 

Pomocne mogą okazać się ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne, które mają wzmocnić stopę, złagodzić dolegliwości bólowe, przywrócić i utrwalić łuk poprzeczny. Ćwiczenia polegają między innymi na podkurczaniu palców, unoszeniu wewnętrznych i zewnętrznych brzegów stóp, unoszeniu pięt, chwytaniu woreczków i tym podobnych ruchach wykonywanych stopami. Powodzeniem cieszy się także metoda oklejania elastycznymi plastrami stawu skokowego i stopy, czyli kinesiotaping. W przypadku bólu i tworzenia się bolesnych modzeli niezbędne mogą okazać się farmakologia, masaż leczniczy i kosmetyczne zabiegi pielęgnacyjne.

Jeśli płaskostopie poprzeczne ma związek z bolesnym paluchem koślawym, może okazać się konieczne leczenie operacyjne i rehabilitacja. Zwykle jednak leczenie operacyjne płaskostopia poprzecznego stosujemy dopiero jest po sprawdzeniu innych rozwiązań.

 

Zobacz wszystkie produkty z kategorii płaskostopie

Tutaj

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium