https://www.youtube.com/shorts/v8KNmX_pg1A
Strefa Wiedzy
Zespół stopy wrażliwej
Zespół stopy wrażliwej

Organizm człowieka cały czas się rozwija i zmienia. Wraz z wiekiem następuje w ciele ewolucja, na której przebieg wpływają warunki życia, praca, pojawiające się schorzenia. To pozostawia swoje piętno także na wyglądzie stóp i sposobie chodzenia. Niekorzystne zmiany w budowie stopy z czasem mogą ograniczać albo uniemożliwić chodzenie w klasycznym obuwiu i wiązać się z dyskomfortem, a nawet bólem.

 

Nazwa - „stopy wrażliwe”Określenia tego użył prof. Stanisław Piątkowski, jeden z najznakomitszych polskich ortopedów. Stworzył on podstawy naukowe podologii oraz onkologii ortopedycznej. Profesor prowadził badania nad obuwiem dla stóp wrażliwych. Nazwa „stopy wrażliwe” nie dotyczy choroby, ale subiektywnego odczucia dolegliwości stóp, które stają się bolesne w zetknięciu z niewygodnym obuwiem lub twardym podłożem. Przyczyny pojawienia się tej dolegliwości są złożone i trudno wskazać tę pierwotną. Zniekształcenia stóp, które są powodem dyskomfortu, mogą być wrodzone lub nabyte.

 Na kształt stóp wpływają:

  • przewlekłe choroby (np. cukrzyca),
  • nadwaga i otyłość,
  • przeciążenia spowodowane częstym chodzeniem lub staniem w pracy,
  • noszenie źle dobranego obuwia.

 

Osoby, które zgłaszają problem stopy wrażliwej, mogą mieć zmiany:

  • niewielkie, wymagające jedynie noszenia wygodniejszego obuwia lub wkładek produkowanych seryjnie,
  • pogłębione, które wymagają stosowania obuwia ortopedycznego oraz dopasowanych indywidualnie wkładek.

stopa wrażliwa

Zmiany w budowie stóp

Wiele zmian w budowie stóp sprawia, że mamy do czynienia ze stopą wrażliwą.

  • Na wrażliwość stóp wpływa płaskostopie podłużne i koślawość tyłostopia.
  • Płaskostopie poprzeczne, kiedy sklepienie poprzeczne stóp uległo spłaszczeniu, także może wywoływać dyskomfort. W takim przypadku największe obciążenie przejmują wówczas głowy II i III kości śródstopia.
  • Bolesność towarzyszy także pacjentom z paluchem koślawym. To wada, która wyróżnia się szpotawym ustawieniem I-ej kości śródstopia oraz odchyleniem palucha ku stronie bocznej.
  • Dyskomfort podczas noszenia obuwia towarzyszy także osobom z palcami młotkowatymi, młoteczkowatymi i szponiastymi.
  • Metatarsalgia powoduje dolegliwości bólowe podczas stania i chodzenia w przodostopiu, w okolicy głów kości śródstopia.
  • Zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego z pojawieniem się ostrogi piętowej jest przyczyną bardzo silnych bólów pięty.
  • Problemem są także nagniotki, modzele, stany zapalne pochewek ścięgnistych, kaletek maziowych, wrastające paznokcie oraz żylaki.
  • Palec krawca (bunionette) - deformacja stopy w okolicy małego palca, która utrudnia chodzenie i może spowodować pojawienie się stanu zapalnego i bólu.


Zespół stopy wrażliwej nie dotyczy tylko osób w wieku zaawansowanym. Już ponad połowa dwudziestolatków ma drobne zniekształcenia stopy, a u kobiet powyżej 50 lat deformacje obserwuje aż 80% pacjentek zjawiających się w gabinetach podologów i ortopedów. Większość osób starszych, szczególnie kobiet, ma stopy wrażliwe, dlatego w szczególności one zainteresowane są specjalistycznym obuwiem i wkładkami dla stóp wrażliwych. Warto jednak zadbać o komfort stóp, kiedy tylko zauważymy zmiany i zniekształcenia, a nie dopiero wtedy, kiedy chodzenie stanie się bolesne albo niemożliwe. Wybieranie wygodnego obuwia i wkładek dopasowanych do zmian w budowie stopy zalecane jest nawet dzieciom i osobom młodym


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl