Zrogowacenia na stopach 0
Zrogowacenia na stopach

Metatarsalgia - przyczyny i objawy

Wiele problemów z chodzeniem kojarzy się z bólem. Jeśli ten występuje regularnie, tym bardziej budzi niepokój, wymaga zdiagnozowania i leczenia przyczyny. Ból w okolicy kości śródstopia lub w okolicy czwartego palca nazywany jest metatarsalgią. Jakie są jego przyczyny i jak sobie radzić z tak poważnym dyskomfortem?

Przyczyny bólu śródstopia

Metatarsalgia to „bolesność śródstopia”, a słowo to odnosi się do wszelkich zmian chorobowych, które zachodzą w śródstopiu. Metatarsalgia ma przyczyny anatomiczne, ale także związane z mechanicznymi zmianami zachodzącymi w stopach.

Kiedy zapadnie się przedni łuk stopy albo dojdzie do przemieszczenia głowy jednej z kości, która wchodzi w skład łuku, pojawia się ból. Zapadnięcie się przedniego łuku stopy nazywane jest płaskostopiem poprzecznym i wiąże się z opadnięciem głów śródstopia, a te naciskają i rozciągają więzadła. Jeśli doszło do przemieszczenia się jednej kości, pojawia się ucisk na nerw.

Wyróżniamy wiele rodzajów metatarsalgii. Metatarsalgia fazy stania objawia się bólem śródstopia w pozycji stojącej, propulsyjna bólem śródstopia podczas poruszania stopą, metatarsalgia Mortona związana jest z nerwiakiem, który powoduje ból. Metatarsalgia pourazowa pojawia się w wyniku zmian spowodowanych wypadkiem lub uszkodzeniem, reumatyczna związana jest z artrozą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, reumatyzmem lub dną moczanową. Istnieje też pojęcie metatarsalgii jatrogennej, wywołanej powikłaniami leczenia operacyjnego stopy.

Ból w śródstopiu często dotyka kobiet w średnim wieku, ponieważ to one zwykle noszą niewygodne obuwie. Przyczynami dolegliwości są: osłabienie wewnętrznych mięśni stopy, różnorodne zniekształcenia oraz noszenie szpilek i innych butów na wysokim obcasie. Wysokie buty powodują ześlizgiwanie się stopy do przodu i zbyt wysokie obciążenie jej przedniej części. Współwinne są także wąskie buty, które ściskają palce.

Objawy metatarsalgii

Kiedy cały łuk stopy jest zniekształcony, pojawia się tępy, stały ból. Bywa też tak, że choroba atakuje jeden staw, więc ból jest dokuczliwy w jego okolicy, ale może też promieniować na stopę. Miejsce, w którym rozwija się choroba, jest bardzo wrażliwe, a zginanie stopy wywołuje nagły ból. Od strony podeszwy mogą też tworzyć się odciski, które są narażone na stany zapalne.

Jak radzić sobie z metatarsalgią?

Żeby nie dopuścić do rozwoju choroby, należy nosić wygodne obuwie, czyli szerokie, odpowiednio długie, płaskie. Pomocne podczas intensywnego odczuwania bólu śródstopia okazują się też często podkładki do butów o nazwie pelota metatarsalna, które zmniejszają ucisk w śródstopiu. Czasami trzeba użyć specjalnej ortezy. Jeśli ból jest przewlekły, należy dobrać do obuwia odpowiednie wkładki ortopedyczne.

Reasumując: w metatarsalgii ważne jest zharmonizowanie obciążenia stopy, zapewnienie jej komfortu poprzez miękkie wyściełanie miejsc, w których odczuwamy ból za pomocą odpowiedniej wkładki ortopedycznej, stabilizacja pięty i prawidłowe podparcie łuku podłużnego. Niektóre ciężkie przypadki leczy się operacyjnie.

Szybkie łagodzenie bólu śródstopia

W domu można także zastosować kąpiele stóp w ciepłej wodzie lub zdecydować się na naprzemienne stosowanie ciepłej i zimnej wody, dzięki czemu ból będzie złagodzony. Osoby z zapadniętym przednim łukiem stopy powinny też regularnie wykonywać ćwiczenia stóp, które polegają na zginaniu palców. To pobudza wszystkie mięśnie podeszwy stóp do wysiłku i wzmacnia je, dzięki czemu będą one lepiej podpierać stopę. Nie wolno natomiast stawać na palcach i na przedniej części stopy.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium