Modzele i Nagiotki 0
Modzele i Nagiotki

Noszenie niedopasowanego obuwia, częste chodzenie w butach na wysokim obcasie i zniekształcenia stóp są przyczyną pojawiania się nagniotków i modzeli. Tego typu zmiany są odpowiedzią skóry na ucisk. Modzele tworzą się zwykle na podeszwach stóp, zwłaszcza w okolicach pięt i nad głowami kości śródstopia, nagniotki są również na stopach, często między czwartym a piątym palcem. Te nieestetyczne i bolesne zgrubienia naskórka i odciski wymagają usunięcia. Najlepiej sprawdzi się tutaj podolog, którego praca polega między innymi na pielęgnacji skóry stóp i usuwaniu wszelkich zmian.

Przyczyny nagniotków i modzeli

Do głównych przyczyn nagniotków i modzeli zalicza się:

  • Niedopasowane buty. Gdy są za ciasne, zgniatają stopę, a gdy są za luźne, stopa ślizga się w butach i ociera.
  • Palce młotkowate, szponiaste lub inne zniekształcenia w stopie.
  • Buty na wysokim obcasie. Podczas długiego chodzenia przodostopie musi znosić długotrwały, zwiększony nacisk.
  • Wyraźnie wyczuwalne szwy wewnętrzne w bucie, np. wada obuwia, źle dopasowana wkładka.
  • Niewygodne skarpety z wewnętrznymi szwami.

Nagniotek — jak powstaje, jak leczyć?

Nagniotek jest odciskiem z korzeniem rogowym, który przybiera kształt stożka i wrasta w głąb skóry. Powoduje tym samym ból, ponieważ podczas chodzenia jest uciskany. Wielu pacjentów gabinetów podologicznych skarży się na trudności z poruszaniem się, czasami wokół nagniotka pojawia się zaczerwienie i świąd, co zwiastuje stan zapalny.

 

Mniejsze nagniotki, które nie powodują stanu zapalnego i ostrego bólu, można usuwać samodzielnie przy pomocy specjalistycznych kremów, żeli i plastrów. Lepiej jednak nie usuwać ich żadnymi pumeksami czy tarkami. Lepiej zastosować miękkie materiały. Niestety nagniotki lubią powracać w tym samym miejscu, dlatego dobrze jest używać separatorów pomiędzy palcami, gdzie tworzą się nagniotki. Kiedy więc leczenie nie przynosi rezultatów, a zmiana jest uciążliwa, można zgłosić się do specjalisty od chorób stóp. Nagniotki usuwa się specjalnym wiertłem, frezarką, laserem albo skalpelem.

Modzele — skąd się biorą, jak usuwać?

Modzel to zrogowacenie, które powstaje zwykle na podeszwie stopy. Jest żółtawym zgrubieniem, które może być bolesne i powodować piekący ból podczas chodzenia. Z powodu ciągłego ugniatania i niedokrwienia skóra obumiera. Osoby mające skłonności do tworzenia się takich zmian powinny zrezygnować z noszenia wysokich obcasów, ale często przyczyną jest także otyłość, płaskostopie lub nieprawidłowy chód. Jeśli przyczyną jest niewłaściwa budowa stopy, warto zaopatrzyć się we wkładkę ortopedyczną. Warto także zadbać o to, by obuwie było miękko wyściełane wkładką żelową lub z warstwą amortyzującą.

Żelowe poduszki ochronnePiankowe poduszki ochronne

Modzele dobrze jest regularnie ścierać lub wycinać u podologa, który wykona profesjonalny i bezpieczny zabieg. Zwykle używa się do tego skalpela, dlatego lepiej nie próbować samodzielnego pozbywania się modzeli. Niewprawna ręka może spowodować zacięcie skóry i doprowadzić do zakażenia. Samodzielnie można zadbać jednak o prawidłową pielęgnację skóry. Warto używać nawilżających i natłuszczających kremów oraz delikatnych peelingów do stóp.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium