Kompresy żelowe jako forma łagodzenia bólu 0
Kompresy żelowe jako forma łagodzenia bólu

Nawet umiarkowana aktywność fizyczna, praca biurowa, codzienne obowiązki, choroby i kontuzje mogą wywoływać dolegliwości bólowe różnego typu. Kompresy żelowe przynoszą natychmiastową ulgę w przypadku bólu mięśni, stawów czy kontuzji. To sposób na złagodzenie dyskomfortu i poprawę ogólnego samopoczucia. Sprawdź, na czym polega łagodzenie bólu kompresami żelowymi, jak się nimi posługiwać i przy jakich dolegliwościach je stosować.

 

Kompresy żelowe na ból

Głównym składnikiem kompresów przeciwbólowych jest żel polimerowy, który może być wyprodukowany przy użyciu różnych substancji chłonnych, takich jak gliceryna czy woda. Niektóre kompresy mogą być wzbogacone dodatkowymi składnikami, takimi jak olejki eteryczne.

 

Żel jest formowany, dzięki czemu można wybrać kompres w kształcie niewielkiej poduszki, opaski, dużego okładu. Jest też podatny na działanie temperatur. Jeden kompres może służyć zarówno do ogrzewania ciała, jak i jego schładzania. Kompres, który ma być zimny, należy przechowywać w zamrażarce lub lodówce. Jeśli ma być ciepły, należy go podgrzać w kuchence mikrofalowej lub w gorącej wodzie.

 

  • Kompresy żelowe są elastyczne, dlatego dopasowują się do kształtu ciała.
  • Są bezpieczne nawet wtedy, gdy są przykładane do wrażliwej skóry.
  • Kompresy żelowe utrzymują efekt chłodzenia lub ogrzewania przez długi czas.
  • Wielu producentów dba o to, aby kompresy żelowe były łatwe do czyszczenia.
  • Są wielokrotnego użytku.

Łagodzenie bólu kompresami żelowymi

Schłodzone w zamrażarce kompresy żelowe skutecznie redukują obrzęki poprzez zwężenie naczyń krwionośnych. Wpływają na zmniejszenie przewodnictwa nerwowego, co tłumi impulsy bólowe. Zimne kompresy polecane są w przypadku kontuzji, naciągnięć czy bólu mięśni. Pomagają zredukować stan zapalny, łagodząc jednocześnie ból. Należy je stosować w przypadku ostrego, nagłego bólu.

 

Po podgrzaniu kompresy żelowe emitują ciepło, co z kolei rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi. Ciepło działa relaksująco na mięśnie, zmniejsza napięcie i poprawia elastyczność tkanek. Sprzyja również gojeniu, redukcji sztywności stawów i zwiększeniu elastyczności tkanek. Ciepłe kompresy żelowe stosuje się częściej w przypadku długotrwałego bólu. Warto po nie sięgnąć przy bólu pleców, szyi, karku, np. po wielu godzinach siedzenia za biurkiem. W przypadku bólów menstruacyjnych, zastosowanie ciepłego kompresu żelowego na podbrzusze odpręża i przynosi ulgę.

Kompresy żelowe a bóle mięśni

Po intensywnym treningu czy wysiłku fizycznym bóle mięśni mogą być uciążliwe i ograniczają dalszą aktywność. Kompresy żelowe to skuteczny środek zmniejszający bóle mięśniowe. Działanie ciepła relaksuje napięte mięśnie, eliminując uczucie sztywności i dyskomfortu.

 

Kompresy żelowe do terapii ciepłem lub zimnem

 

Kompresy żelowe a bóle stawów

Z kompresów żelowych powinny korzystać osoby borykające się z bólami stawów, zwyrodnieniem stawów czy stanami zapalnymi. Zimny kompres łagodzi stan zapalny, podczas gdy ciepło pomaga w rozluźnieniu stawów, zmniejszając ich sztywność. Kompresy żelowe sprzyjają regeneracji, wspomagając proces gojenia uszkodzonych tkanek.

Kompresy żelowe dla aktywnych

Osoby aktywne, które narażone są na różnorodne kontuzje czy napięcia mięśniowe, mogą sięgać po zimne i ciepłe kompresy żelowe. Natychmiastowe stosowanie kompresów po treningu pomaga w redukcji bólu i przywraca komfort.

 

 

Kontuzje sportowe czy wypadki mogą prowadzić do obrzęków i siniaków. Kompresy żelowe schłodzone szybko zmniejszą opuchliznę.

Korzyści wynikające ze stosowania kompresów żelowych

Kompresy żelowe stanowią alternatywę dla farmaceutycznych środków przeciwbólowych lub uzupełnienie leczenia wielu dolegliwości. Pozwalają ograniczyć konieczność zażywania leków, zwłaszcza służących do łagodzenia dolegliwości bólowych o charakterze miejscowym. Chociaż większość tabletek przeciwbólowych dostępna jest bez recepty, to jednak żaden lek nie pozostaje obojętny dla organizmu. Kompresy są też bezpiecznym rozwiązaniem dla dzieci, które doświadczają bólu spowodowanego urazami, siniakami czy napięciem lub naciągnięciem mięśni. Są zazwyczaj hipoalergiczne i dobrze tolerowane przez różne grupy ludzi. Są również niezwykle praktyczne, bo mogą być zawsze pod ręką. Przechowuje się je w zamrażarce lub podgrzewa w dowolnym momencie.

 

 Jeśli jednak dolegliwości nie zmniejszają się, opuchlizna i ból się utrzymują pomimo stosowania okładów, należy skonsultować się z lekarzem.

 

Wszystkie rodzaje kompresów do terapii ciepłem lub zimnem znajdziesz tutaj

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium