Kompresy żelowe dla sportowców 0
Kompresy żelowe dla sportowców

Zastosowanie kompresów żelowych w urazach sportowych

Kontuzje i ból mogą zdarzyć się każdemu. Nie tylko sportowcy borykają się z takimi problemami. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej stosować okłady chłodzące po urazach i stłuczeniach.

 

Okłady chłodzące dla sportowców

Osoby uprawiające sport zawodowo są szczególnie narażone na stłuczenia i siniaki, ale przecież nie tylko. Każdy z nas może się uderzyć, wskutek czego powstaje siniak. Kiedy jest w widocznym miejscu, chcemy się go szybko pozbyć. Jeśli powstał w wyniku mocnego urazu, może być bolesny. W obu przypadkach chcemy się go szybko pozbyć. Wtedy z pomocą przychodzą kompresy żelowe. To okłady chłodzące po urazach (takich jak wybicie palca, złamania, skręcenia) i stłuczeniach, które skutecznie minimalizują ból oraz opuchliznę. Dzięki nim boląca część ciała szybciej się regeneruje, dlatego okłady chłodzące dla sportowców są tak pożądane właśnie w tej grupie odbiorców. Nie mogą oni wyjść z formy i pozwolić sobie na długie przerwy w treningach, dlatego kompresy żelowe są zawsze w zasięgu ich rąk.

 

 

 

Kompresy żelowe na kolano i nie tylko

Okłady chłodzące po urazach i stłuczeniach są często stosowane na kolana i łokcie, bo te części ciała są szczególnie narażone na uderzenia. Kompresy żelowe na kolano zmniejszają ból, ułatwiając chodzenie. Inne miejsca też mogą ulec kontuzji. W pracy biurowej często zdarza się nadwyrężenie nadgarstka. Kompres jest potrzebny, by swobodnie kontynuować pracę, dotychczas utrudnioną przez ból nadgarstka. Często stosowane są także okłady żelowe na pierś. Stłuczenie klatki piersiowej sprawia ból przy oddychaniu.

Kompresy żelowe, niwelując dyskomfort, ułatwiają funkcjonowanie. Jak zatem widać, dobrze mieć tego typu produkty w swojej domowej apteczce.

 

Inne zastosowania kompresu żelowego chłodzącego:

  • ukąszenia owadów (zmniejszenie obrzęku),
  • opuchlizna (niwelowanie pieczenia i swędzenia),
  • ból głowy i gorączka (przykładamy zimny kompres na kark i głowę),
  • oparzenia,
  • krwawienie z nosa,
  • ból zęba

Najlepiej zaopatrzyć się w kompres typu ciepło-zimno i stosować w zależności od potrzeb na zimno (po schłodzeniu w lodówce) lub na ciepło (kompres rozgrzewający po ogrzaniu w ciepłej wodzie lub mikrofalówce).

 

Okłady rozgrzewające dla sportowców

Ciepły kompres świetnie sprawdza się przypadku bólu mięśni spowodowanych skurczami, bólu stawów oraz po dużym wysiłku fizycznym. Terapia ciepłem powoduje rozluźnienie mięśni i przynosi ulgę, łagodząc skurcze oraz bóle. Ciepłe okłady pomogą również w złagodzeniu stresu i przyniosą ulgę w bólu menstruacyjnym.

Należy pamiętać, ażeby nie używać kompresu dłużej niż przez 20 minut. Czynność tę można powtórzyć po przerwie. Jeżeli ból nie ustępuje, należy skontaktować się z lekarzem.

 

Podsumowanie

Kompresy żelowe powinny stanowić podstawowe wyposażenie apteczki każdego sportowca, czy to profesjonalnego, czy też amatora. W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek urazu najważniejsza jest szybka pierwsza pomoc. Taką pomocą w nagłych kontuzjach, w obrzękach będzie terapia zimnym kompresem. A w przypadku przewlekłego bólu, skurczów lub napięcia mięśniowego – ogrzanie wybranej części ciała ciepłym kompresem żelowym.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium