Kompresy żelowe ciepło-zimno - co należy o nich wiedzieć 0
Kompresy żelowe ciepło-zimno - co należy o nich wiedzieć

Życie przynosi wiele niespodzianek i nawet osoby mało aktywne fizycznie mogą być ofiarami nieuwagi i doznać bolesnej kontuzji. Skręcenia, stłuczenia i zwichnięcia to także częsty efekt wycieczek rowerowych, chodzenia po górach, biegania, zabaw w parku, ale także oblodzonych chodników lub chwilowego braku koordynacji ruchowej. Dla dorosłych i dla dzieci urazy bywają bolesne, a ból bardzo uprzykrza życie. I chociaż każdy przypadek urazu powinien być skonsultowany z lekarzem, to w ramach pierwszej pomocy warto wykorzystać kompresy żelowe.

Kompres chłodzący

Okład chłodzący to taki, który uśmierza ból za sprawą niskich temperatur. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza stan zapalny, spowalnia napływ krwi i sprawia, że nie pojawia się obrzęk albo opuchlizna jest mniejsza. To dlatego zimny okład doskonale sprawdza się w przypadku ostrych urazów, czyli nagłych stłuczeń, zwichnięć albo nadwyrężenia ścięgien i mięśni. Zimny kompres należy przyłożyć natychmiast, gdy dojdzie do wypadku, by jak najszybciej schłodzić miejsce i nie dopuścić do zwiększenia dolegliwości. Warto tę metodę wykorzystać także w przypadku gorączki i bólu głowy. Położony na kark lub czoło kompres chłodzący, obniża temperaturę i łagodzi dolegliwości bólowe. Pod wpływem zimna organizm naturalnie zwiększa wydzielanie endorfin, które są silnym środkiem przeciwbólowym, mobilizuje też ciało do zwiększonej produkcji substancji przeciwzapalnych i rozluźnia spięte mięśnie. Dlatego też żelowe okłady chłodzące warto mieć zawsze w pogotowiu.

Zimny kompres — jak stosować?

Jeszcze niedawno najbardziej znanymi kompresami chłodzącymi były kostki lodu zawinięte w ściereczkę albo przypadkowa mrożonka. Jednak warto skorzystać z nowoczesnych metod, a jedną z nich jest kompres chłodzący żelowy. Wypełniona specjalnym żelem torebka może tygodniami leżeć w zamrażarce, dzięki czemu ma zawsze odpowiednio niską temperaturę. Nietoksyczny żel zamarza i zawsze jest gotowy do przyłożenia do skóry. Mocno schłodzonego kompresu nie należy przykładać bezpośrednio do skóry, wystarczy użyć tkaniny do jego owinięcia. Jak długo przykładać zimny okład? Najlepiej trzymać go w miejscu stłuczenia przez maksymalnie 20 minut. Tyle wystarczy, by zahamować rozwój stanu zapalnego, złagodzić ból i poprawić samopoczucie pacjenta i nie dopuścić do odmrożenia. Po użyciu kompres można z powrotem włożyć do lodówki.

Kompres rozgrzewający

Kompres rozgrzewający to taki, który ma temperaturę wyższą niż 37 stopni. Stosuje się go przy łagodzeniu bólu w stanach przewlekłych, czyli takich, które utrzymują się dłużej niż 10 dni. Okład ciepły sprawia, że przez tkanki przepływa więcej krwi, dlatego miejsce kontuzji szybciej się regeneruje. Często jest też wybierany także przez panie, które cierpią z powodu bolesnych menstruacji. Okład ciepły łagodzi ból, rozluźnia mięśnie, działa rozkurczowo i nie ma skutków ubocznych, takich jak leki przeciwbólowe czy rozkurczowe. Warto z niego korzystać nie tylko wtedy, kiedy odczuwamy ból, ale także, gdy wyraźnie towarzyszy nam napięcie mięśniowe lub przepracowaliśmy się i mamy wrażenie przemęczenia mięśni. Kompres rozgrzewający jest tak samo, jak chłodzący wypełniony specjalnym, medycznym i nietoksycznym żelem, a żeby go podgrzać, wystarczy włożyć go do gorącej wody (w temp. ok. 80 stopni) albo do kuchenki mikrofalowej. Rozgrzewający kompres najlepiej przykładać przez warstwę tkaniny i nie stosować dłużej niż 20 minut.

Kompres żelowy dla dzieci

Kompres rozgrzewający doskonale sprawdza się przy bólach brzucha u dzieci, między innymi przy niemowlęcej kolce. Jednak trzeba pamiętać, że skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i kompres nie może być gorący, ani nie może być przykładany bezpośrednio do skóry. Zimny kompres żelowy z kolei doskonale łagodzi takie dolegliwości jak stłuczenia, ostre bóle mięśni, gorączka.

Zalety stosowania kompresów żelowych

Jeśli masz w domu kompres żelowy, możesz zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba, schłodzić lub rozgrzać wybrane części ciała. Kompresy są niezwykle praktyczne, dobrze sprawdzają się zarówno w domu, jak i poza nim, coraz częściej stają się obowiązkowym wyposażeniem domowej apteczki. To, że jeden kompres może służyć na ciepło i na zimno, jest niewątpliwym atutem tego nowoczesnego rozwiązania. Żel, którym wypełnione są woreczki, przez długi czas zachowuje swoją pierwotną temperaturę, dlatego jest znacznie skuteczniejszy niż lód czy termofor wypełniony gorącą wodą.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kompresu?

Skład żelu wypełniającego kompresy powinien być bezpieczny dla zdrowia, czyli nietoksyczny. Zwykle stosuje się glikol propylenowy i wodę destylowaną. Co prawda skóra nie ma styczności z wnętrzem kompresu, ale na wypadek, gdyby woreczek pękł, lepiej mieć produkt maksymalnie obojętny dla zdrowia. Przed zakupem warto zastanowić się, jaki rozmiar kompresu sprawdzi się najlepiej albo zaopatrzyć się w produkty mniejsze i większe. Przy małym stłuczeniu nie warto schładzać zdrowych tkanek dużym okładem. Kształt kompresu nie ma dużego znaczenia, chyba że kupujemy go dla dziecka. Ładnie wykonany produkt w ciekawym kolorze może sprawić, że dziecko chętniej będzie z niego korzystać, kiedy zajdzie taka potrzeba.

 

Więcej o kompresach żelowych do termoterapii dowiesz się tutaj

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium