Zapalenie rozcięgna podeszwowego — co to jest rozcięgno podeszwowe i jakie są przyczyny schorzenia
- Przyczyny zapalenia powięzi podeszwowej,
- Objawy zapalenia powięzi podeszwowej.
- Leczenie zapalenia powięzi podeszwowej.
- Domowe metody leczenia.
- Jak zapobiegać nawrotom schorzenia?
Rozcięgnem podeszwowym nazywamy włóknistą strukturę ciągnącą się od pięty do palców stóp. Przypomina ona taśmę i tworzy powięź głęboką spodniej części stopy. Odpowiada za jej kształt, zarówno za łuk podłużny, jak i poprzeczny. Podtrzymuje łuk i stabilizuje stopę.
Za przyczynę zapalenia rozcięgna podeszwowego uważa się silne napięcie łydki, przez które dochodzi do przeciążenia. Zwykle takiemu przeciążeniu ulega stopa płaska, z obniżonym łukiem podłużnym, z koślawymi piętami.
Inne przyczyny problemów ze stopami:
- wiek dojrzały, kiedy redukcji ulega ilość tkanki tłuszczowej amortyzującej pięty,
- wysoka masa ciała,
- indywidualne właściwości amortyzujące stopy,
- kształt łuku stopy,
- twarde obuwie,
- praca w pozycji stojącej,
- sposób chodzenia,
- stopa wydrążona,
- nadmierna pronacja stopy,
- mała elastyczność ścięgna Achillesa,
- częste urazy stóp.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego — objawy
Zapaleniu powięzi podeszwowej towarzyszy ból zlokalizowany w dolnej, przyśrodkowej części pięty. Jest on najbardziej wyczuwalny tuż po wstaniu z łóżka i zrobieniu pierwszych kroków. Dokucza także po dłuższym staniu lub siedzeniu, zmniejsza się natomiast po rozchodzeniu, ale pod koniec aktywnego dnia może znowu się nasilić. Aż 30 procent pacjentów odczuwa dolegliwości w obu piętach. Żeby jednak z pewnością zdiagnozować zapalenie powięzi, warto wykonać badanie ultrasonograficzne.
Jak leczyć zapalenie rozcięgna podeszwowego?
Długotrwałego leczenia i rehabilitacji można uniknąć, szybko reagując na pierwsze objawy. Na początek należy zrobić przerwę w treningach, aż ból całkowicie ustąpi i wybrać buty z elastyczną podeszwą oraz z dobrą amortyzacją. Warto też zastosować wkładki ortopedyczne, zwłaszcza pod piętę. W ofercie Vaya Medical są to wkładki Plantaro, Plantaro Vitale, Relaxum oraz inne wkładki z kategorii na ostrogę piętową. Pomocne są ćwiczenia, które rozciągają stopę, mięśnie łydki i tylną stronę uda. Zmniejszają one napięcie i przyspieszają gojenie. Przed wstaniem z łóżka i zrobieniem pierwszych kroków warto rozmasować stopy. Można do tego użyć piłki tenisowej albo specjalnego jeżyka. Jeśli pięta boli, przyda się okład z żelem chłodzącym. Konieczna też będzie wizyta u podologa lub rehabilitanta. Specjalista zaleci odpowiednie ćwiczenia oraz może wykonać kinesiotaping, czyli okleić stopę specjalnymi taśmami. W wyjątkowych przypadkach przeprowadza się leczenie operacyjne.
Domowe metody leczenia - zapalenie rozcięgna podeszwowego
W domu można wykonywać kilka ćwiczeń, które złagodzą dolegliwości, a regularnie stosowane przyczyniają się do całkowitego wyleczenia tego schorzenia. Można stosować również ćwiczenia relaksacyjne Jacobsona, oraz jogę, które oprócz napinania i rozluźniania danej grupy mięśniowej (co prowadzi do zaprzestania bólu) przyczyniają się do redukcji poziomu stresu.
Przedstawiamy zestaw najbardziej skutecznych ćwiczeń:
- Ćwiczenie nr 1.
Należy stanąć w lekkim rozkroku, ustawiając stopy na szerokość bioder, odciągając palce stóp do góry. Następnie należy w tej pozycji wytrwać przez 10 sekund. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy.
- Ćwiczenie nr 2.
Pozycja jest ta sama, rozszerzamy palce stóp na boki i postępujemy tak samo jak w poprzednim ćwiczeniu, napinając jednocześnie mięśnie brzucha. W tym przypadku wykonujemy 3 powtórzenia.
- Ćwiczenie nr 3.
Należy stanąć na zmianę na palcach i piętach w taki sposób, aby nie odczuwać bólu. Powtórz 10 razy, przenosząc ciężar ciała na pięty oraz palce, napinając mięśnie brzucha. Pozycję należy utrzymać przez 5 - 10 sekund w zależności od możliwości fizycznych.
- Ćwiczenie nr 4.
Do kolejnego ćwiczenie będziemy potrzebować 2 poduszki. Stajemy na poduszce, zadzierając palce stóp do góry i opierając ręce o biodra. Utrzymujemy tę pozycję przez 10 sekund. Następnie wykonujemy 10 przysiadów z drugą poduszką w ręce. Powinno się wykonać 5 serii.
- Ćwiczenie nr 5.
Należy stanąć na poduszce na jednej nodze, trzymając drugą nogę w powietrzu. Kładziemy ręce na biodra, a palce obu stóp kierujemy ku górze. Należy utrzymać taką podstawę 5 - 10 sekund, pamiętając o dziesięciu powtórzeniach. W tym ćwiczeniu pamiętajmy o zmianie nogi.
Warto jest wspierać swoje ćwiczenia i po wysiłku fizycznym używać specjalnej wkładki, która jest tak naprawdę fundamentem podczas zwalczania zapalenia rozciągnięcia podeszwowego.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego — jak zapobiegać nawrotom?
Jeśli przez dłuższy czas bagatelizuje się objawy zapalenia rozcięgna, może dojść do utworzenia się ostrogi piętowej. Jest to reakcja organizmu na mikrouszkodzenia. Ostroga piętowa, to kostna narośl, która bywa bolesna i daje odczucia zbliżone do noszenia kamienia w bucie.
Z tego powodu należy pamiętać o następujących czynnikach, zmniejszających ryzyko powikłań, zapobiegając w ten sposób nawrotom schorzenia:
- Pamiętaj o ćwiczeniach fizycznych — nie powinny one być zbyt wymagające (spacery, spokojny jogging, joga),
- unikaj przeciążeń — jeśli zachodzi konieczność długotrwałego stania, (np. w pracy) sięgnij po wkładki,
- nie przeciążaj się podczas treningów,
Wszystkie wkładki z kategorii Ostroga Piętowa znajdziesz Tutaj