
Ciąża to stan, w którym całe ciało kobiety się zmienia. Piersi zmieniają swój kształt, brzuch staje się coraz bardziej widoczny, włosy zwykle wydają się bujniejsze i mają ładniejszy połysk. Wzrost ciężaru ciała oraz działanie hormonów ciążowych wpływa na stopy. Zwykle niestety niekorzystnie, narażając je na różnorodne dolegliwości.
Wpływ hormonów ciążowych na stopy
Zmieniona gospodarka hormonalna u kobiet ciężarnych sprawia, że skóra staje się mniej elastyczna, łuszczy się, jest w gorszej kondycji niż zazwyczaj. Także puchnięcie stóp sprawia, że skóra jest nadmiernie napięta, a przez to ciężarna może odczuwać pieczenie, swędzenie, zauważa łuszczenie się skóry. Skóra może stać się też bardziej skłonna do podrażnień i podatna na zakażenia grzybicze i bakteryjne. Należy pamiętać więc o unikaniu nadmiernego ścierania naskórka. Lepiej na czas ciąży odstawić wszelkie tarki i pumeksy, a wybrać nawilżające kremy z dodatkiem olejków, mentolu albo drzewa herbacianego.
Opuchlizna stóp
Opuchlizna stóp u ciężarnych pojawia się przede wszystkim w trzecim trymestrze ciąży, zwłaszcza wtedy, kiedy panują wysokie temperatury. Stopy takie są bolesne i trudno założyć na nie zwykłe obuwie. Żeby zmniejszyć tę dolegliwość, należy ograniczyć solenie potraw, a wprowadzić do diety owocowe herbaty czy napary ziołowe. Podczas odpoczynku stopy powinny znajdować się wyżej niż serce, co oznacza, że należy pod nie podłożyć wałek, poduszkę lub na kilkanaście minut oprzeć je o ścianę czy zagłówek łóżka. Chłodna kąpiel stóp także zmniejszy obrzęk. Dla większego komfortu warto zrezygnować z ciasnych spodni, skarpetek, butów na wysokim obcasie, a wybierać luźne buty z naturalnych materiałów i specjalne rajstopy, skarpetki dla ciężarnych lub skarpetki zdrowotne dla stóp z obrzękami. Jeśli oprócz spuchniętych stóp pojawi się opuchlizna na twarzy, ciele a ciśnienie krwi będzie wysokie, należy natychmiast udać się do lekarza.
Bóle stopy podczas ciąży
Ból stóp w czasie chodzenia może być wynikiem obrzęku, ucisku żył na naczynia limfatyczne, ale także większego obciążenia związanego z przyrostem wagi i występowaniem skurczów. Stopy muszą szybko przystosować do dźwigania ciała, to z kolei sprzyja nie tylko bólom, ale także deformacjom stóp. Kości stawów pod wpływem hormonów lekko się rozluźniają, dlatego rozmiar stopy może zwiększyć się, pojawiają się haluksy, płaskostopie poprzeczne lub podłużne. Zmiany w obrębie stóp przekładają się także na funkcjonowanie całego organizmu. Płaskostopie może być przyczyną bólu kręgosłupa. Zalecane jest profilaktyczne noszenie wkładek na płaskostopie.
Wrastające paznokcie
Ten problem dotyczy przede wszystkim kobiet w II i III trymestrze. Wśród przyczyn wrastania paznokci wymienia się obrzęki wałów okołopaznokciowych, noszenie zbyt ciasnego obuwia i nieprawidłowe przycinanie płytki paznokcia. Wiele pań obcina paznokcie samodzielnie, pomimo tego, że nie widzi swoich stóp, bo te zasłonięte są przez wydatny brzuch. Ostro zakończona pływka paznokcia wbija się więc w skórę i powoduje bolesne ranki. Pomocne mogą być pełne ochraniacze na palce, chroniące paznokieć z wrastającym paznokciem.
Grzybica stóp u ciężarnych
Kiedy na płytce paznokcia pojawia się zażółcenie, a skóra wokół swędzi i jest zaczerwieniona, bardzo możliwe, że stopy zostały zaatakowane przez chorobotwórcze drobnoustroje. Oprócz zmian na paznokciach mogą pojawić się objawy grzybicy między 4 a 5 palcem. Zwykle jest to zaczerwienienie i łuszczenie, którym towarzyszy świąd.