Grzybica Stóp 0
Grzybica Stóp

Grzybica stóp — objawy, leczenie, zapobieganie

Grzybica stóp to poważna i łatwo roznosząca się choroba skóry. Grzyby, przede wszystkim dermatofity, atakują przede wszystkim podeszwę stopy, przestrzenie międzypalcowe i boczne powierzchnie palców. Nie pojawiają się na części grzbietowej, ale często obejmują także paznokcie. Nie wolno grzybicy stóp bagatelizować, ponieważ nie tylko powoduje swędzenie, zaczerwienienie i przyczynia się do nieestetycznego wyglądu stóp, ale łatwo przenosi się na inne osoby.

Grzybica stóp — rodzaje i objawy

Wyróżnia się trzy postacie grzybicy stóp. Zakażone przestrzenie pomiędzy trzecim a czwartym palcem oraz między czwartym a piątym są charakterystyczne dla grzybicy międzypalcowej. Pojawia się w jej przebiegu rozpulchniony naskórek, który też złuszcza się i jest zaczerwieniony. Grzybica potnicowa pojawia się na śródstopiu i objawom towarzyszy rumień z pęcherzykami. Na podeszwach i na bocznych częściach stopy objawia się grzybica złuszczająca, w której występują ogniska rumieniowo-złuszczające i nadmiernie zrogowaciały naskórek.

 

Grzybica stóp często pojawia się w parze z grzybicą paznokci. Nawet co trzecia osoba ma objawy zakażenia płytki paznokciowej przy jednoczesnych zmianach na skórze stopy. Grzybica na dłoniach występuje rzadko, ale warto na nią uważać, bo może przenieść się ona ze stóp na ręce.

 

Grzybica może być przewlekła, a objawy mogą trwać latami. Jeśli nie jest leczona, mogą pojawić się zmiany wysiękowe.

Przyczyny grzybicy stóp

Przyczyną zmian na stopach są zazwyczaj grzyby — dermatofity, które zasiedlają zrogowaciałą warstwę skóry. Ich rozwojowi sprzyja wilgoć, ciepło oraz uszkodzenia naskórka. Na grzybicę bardziej narażone są osoby, które noszą obuwie i skarpetki powodujące pocenie się skóry. Buty są często źródłem powtórnego zakażenia, dlatego w przypadku zarażenia, należy się ich pozbyć. Na grzybicę stóp częściej też chorują osoby starsze, zwykle z zaburzeniami krążenia, metabolicznymi, z różnymi chorobami, które wymagają leczenia. W grupie ryzyka są też sportowcy i osoby, które noszą wysokie, grube obuwie, a także chorzy na choroby przewlekłe, przyjmujące antybiotyki lub chemioterapię.

Osoby z grzybicą stóp są źródłem zakażenia dla członków rodziny czy osób postronnych, które skorzystają z tego samego obuwia lub spotkają się na pływalni, w szatni, pod prysznicem.

 

Grzybica stóp — leczenie

Leczenie grzybicy stóp to z jednej strony działanie miejscowe, które wiąże się ze stosowaniem maści przeciwgrzybicznych, z drugiej strony ogólne, czyli przyjmowanie leków. Leczenie ogólne stosowane jest przy grzybicach nawracających, odpornych na leczenie i przy rozległych zmianach. Trzeba też zachować maksymalne zasady higieny, między innymi wyrzucić stare obuwie, unikać skarpetek, które powodują pocenie się stóp.
Warto wspomagać się sprawdzonymi produktami.

 Preparat antygrzybiczy 3 w 1 SchollPreparat na grzybicę paznokci Scholl

Grzybica stóp — zapobieganie

W wielu przypadkach nie da się ustrzec przed zarażeniem grzybicą stóp. Ma na to wpływ ogólny stan zdrowia, a także stan skóry, który może predysponować do zachorowania na grzybicę. Można natomiast starać się zminimalizować ryzyko zakażenia grzybem. Jak to zrobić?

  • Noś obuwie z naturalnych i przewiewnych materiałów.
  • Noś skarpetki z bawełny.
  • Myj stopy codziennie, delikatnie susz skórę ręcznikiem.
  • Używaj klapek w publicznych umywalniach, na basenie.
  • W sklepie z butami proś o jednorazowe skarpetki, jeśli masz gołą stopę.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium