Zdrowie stóp w życiu seniora 0
Zdrowie stóp w życiu seniora

Ludzkie stopy noszą nas przez całe życie. Wraz z wiekiem mogą stać się bolesne, z wyraźnymi odciskami, odkształceniami spowodowanymi obciążeniem ciała i osłabieniem mięśni. Żeby jednak w wieku dojrzałym wciąż móc spacerować, warto zadbać o swoje stop. Można to robić w domu, ale także z pomocą podologa, który wybierze wkładki ortopedyczne, usunie modzele czy wyśle na dodatkowe badania specjalistyczne, jeśli zauważy inne problemy ze zdrowiem, np. zaburzenia równowagi czy objawy cukrzycy.

 

 

 

 

Spis treści:

 1. Przyczyny problemów ze stopami u seniorów
 2. Pielęgnacja stóp seniora – najważniejsze zasady
 3. Obuwie i wkładki dla seniora
 4. Cukrzyca a stan stóp
 5. Pielęgnacja stóp seniora – najważniejsze zasady

 

Przyczyny problemów ze stopami u seniorów

Płaskostopie poprzeczne, sucha skóra pięt, odciski — to popularne schorzenia, z którymi mają do czynienia seniorzy. Seniorzy bardzo często zwracają uwagę na ból w stopach, trudności w znalezieniu wygodnego obuwia, a także problemy związane z mniejszą koordynacją ruchową, co przyczynia się między innymi do mniej precyzyjnej dbałości o stopy i paznokcie.

 

Przyczyny występowania zmian zwyrodnieniowych i bolesnych miejsc na stopach są różne:

 • wiele lat pracy stojącej,
 • intensywne chodzenie, zwłaszcza w niewygodnym obuwiu,
 • problemy z krążeniem, choroby serca,
 • cukrzyca,
 • nadwaga,
 • brak odpowiedniej pielęgnacji,
 • błędy popełniane podczas usuwania zrogowaciałego naskórka czy przycinania paznokci,
 • omijanie smarowania stóp kremem podczas codziennej pielęgnacji,
 • kontuzje, urazy przebyte w wieku młodszym, a także pojawiające się obecnie.

 

Obuwie i wkładki dla seniora

To, na co wskazują seniorzy, to problem z dostępnością wygodnego obuwia dla osób w wieku dojrzałym. Ponieważ seniorzy często mają płaskostopie poprzeczne, halluksy — paluchy koślawe, palce młotkowate czy bolesne modzele, trudno jest im nosić dostępne w każdym sklepie buty. Jednocześnie gorzej znoszą wszelkie niedogodności związane z chodzeniem.

Cukrzyca a stan stóp

Poważne problemy z chodzeniem mają chorzy na cukrzycę. Jest to choroba bardzo podstępna, której objawem jest zmniejszone czucie. Chorzy nie zdają więc sobie sprawy z tego, że ich buty ocierają, są za ciasne albo niedostosowane do warunków pogodowych. Palce są ściśnięte, pięty otarte, pojawiają się trudno gojące się rany, które są podatne na infekcje grzybicze czy bakteryjne. Dlatego senior nie tylko powinien sam przyglądać się regularnie swoim stopom, ale także kontrolować je u specjalisty.

Pielęgnacja stóp seniora – najważniejsze zasady

 • Skóra stóp z biegiem czasu traci elastyczność i staje się mniej natłuszczona, liczne ranki, otarcia i pęcherze często pojawiają się na podeszwach stóp. Seniorzy nie są tak sprawni, by dokładnie oglądać swoje stopy, dlatego warto, by korzystali z lusterka na dłuższej rączce. To pomoże kontrolować kondycję skóry. Warto profilaktycznie stosować kremy do stóp np. Krem z mocznikiem Nayoma czy też Scholl krem zmiękczający twardą skórę stóp.

    

 • Odciski i modzele, czyli zgrubienia naskórka, mogą być usuwane tylko przez specjalistę, czyli podologa. Ich samodzielne ścieranie czy wycinanie może pogłębić problem, zwiększyć ból, a zmniejszyć elastyczność skóry.

 • Obuwie musi być dobrane do stóp seniora tak, by pomagało w utrzymaniu równowagi i zmniejszało ryzyko otarć i pęcherzy. Warto przymierzyć różne modele i przejść się w nich po sklepie. Z czasem rozmiar stóp może ulec zmianie. Różne są także rozmiarówki firm obuwniczych, dlatego koniecznie trzeba buty zawsze dopasować do stóp, nie należy ich kupować w ciemno. Dobrej jakości buty produkuje się z naturalnego materiału, czyli skóry, ewentualnie z przewiewnych tkanin czy specjalistycznej membrany zapewniającej wentylację stóp. Podeszwa powinna być elastyczna i antypoślizgowa. Nie należy kupować i nosić butów na wysokim obcasie i z wąskimi czubkami. Wewnętrzne wkładki wyścielające obuwie powinny być z naturalnej skóry, ułatwiającej utrzymanie higieny np. Vaya Elite.

 • Warto używać wkładek ortopedycznych, które są dobrane do budowy stopy. Płaskostopie jest częstym problemem seniorów, rekomendowane wkładki na takie schorzenia to Vaya Anatomico, Vaya Deluxum, Vaya Exclusivo Primo. Wkładki wykonane są z materiałów, które zapewniają optymalną cyrkulację powietrza, amortyzują, ale także chronią przed otarciami. Przydają się nie tylko osobom z płaskostopiem, ale także z cukrzycą i takim, które chcą jedynie poprawić komfort chodzenia.

      

 • Ponieważ u seniorów paznokcie z czasem robią się grubsze, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Przy nieprawidłowym obcinaniu będą wrastać i boleśnie drażnić opuszek palca. Lepiej nie używać do tego obcinaczki ani nożyczek, dobry natomiast będzie pilnik. Nie należy obcinać paznokci zbyt krótko. Warto też przyglądać się samej płytce paznokcia. Jeśli zmieni się jej struktura lub kolor, warto sprawdzić, czy nie jest atakowana przez grzyby.

 

 • Warto zadbać także o prawidłowe krążenie krwi: opierać stopy na podwyższeniu w trakcie wypoczynku, ruszać palcami w trakcie przebywania w pozycji siedzącej, spacerować i masować stopy. Na kondycję stóp mają wpływ choroby naczyń żylnych nóg- żylaki, więc warto zadbać o ich profilaktykę stosując wyroby pończosznicze kompresyjne marki Pani Teresa.

 

 • Pękające pięty i łuszczący się naskórek między placami oznaczają, że skóra jest zbyt sucha. Warto więc po wymoczeniu stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem odpowiednich soli dokładnie wysuszyć je miękkim ręcznikiem, a następnie nakremować i nałożyć bawełniane, naturalne skarpetki. Do pielęgnacji stóp przyda się krem z dodatkiem mocznika oraz z olejkami odkażającymi, np. mentolowym, eukaliptusowym i lawendowym np. Krem z mocznikiem Nayoma czy też Scholl krem zmiękczający twardą skórę stóp.

  

 • Jeśli masz problemy ze stopami, nie lecz ich na własną rękę, ale skorzystaj z pomocy lekarza podologa.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium