Vaya Medical

Darmowa dostawa od: 150zł!

Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z nami!

Komórkowy: 791 074 119

Stacjonarny: +22 727 14 23

Email:
biuro@vaya.com.pl

Do darmowej dostawy: 150,00 zł

Przechowalnia Twoje konto Koszyk
do kasy suma: 0,00 zł
Nieprawidłowa postawa a zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego
Nieprawidłowa postawa a zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego mogą przysporzyć wiele problemów. Te niezwykle często używane stawy służące do żucia, mówienia, śpiewania lub ziewania są niezwykle przeciążone. Wszelkie zmiany chorobowe zachodzące w tym obszarze powodują ogólny dyskomfort. Chociaż wydaje się to niemożliwe, źródło problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym może mieć swój początek w nieprawidłowej postawie ciała.

Co to jest staw skroniowo-żuchwowy?

Staw skroniowo-żuchwowy łączy dolną szczękę (żuchwę) z czaszką (kością skroniową). Dolna szczęka oraz czaszka są ze sobą połączone mięśniami i więzadłami, które poprawnie funkcjonują, gdy dolna szczęka znajduje się w fizjologicznej pozycji. Tzw. głowa kości żuchwy - kłykieć jest idealnie dopasowany do wgłębienia w kości skroniowej, czyli do dołu stawowego. By staw prawidłowo działał, potrzebna jest także malutka chrząstka zwana krążkiem stawowym, która działa niczym amortyzator podczas pracy kości.

Objawy zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Patologie w funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego są powszechne i szacuje się, że mogą dotykać nawet 40 procent populacji. Dysfunkcja stawu to nic innego jak niewłaściwe ułożenie dolnej szczęki względem górnej. Przyczyną zaburzeń mogą wady zgryzu, urazy, wady postawy ciała, zabiegi usuwania zębów, a nawet przewlekły stres.

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego mogą powodować:

  • bóle głowy, podobne także do migrenowych,
  • zawroty głowy i mdłości,
  • bóle ucha,
  • problemy z połykaniem,
  • nocne zgrzytanie zębów,
  • ból stawów,
  • bóle karku,
  • tępy ból w okolicy ucha, twarzy, skroni i ramion,
  • trzaski w stawach,
  • ograniczenie ruchomości lub całkowita utrata otwierania ust,
  • ból podczas żucia twardych pokarmów,
  • szumy uszne,
  • łzawienie lub dolegliwości bólowe w okolicy kąta wewnętrznego oka.

Cierpisz na zaburzenia SSŻ? Obejrzyj swoje stopy

Problemem bólu związanego z zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowego, zajął się w 2009 roku profesor Brian Rothbart, specjalista w walce z chronicznym bólem. Dowiódł on, że nieprawidłowa biomechanika stóp może być odpowiedzialna za pojawienie się bólu w tym niezwykle ważnym stawie. Wady postawy wynikające ze skrzywienia kręgosłupa albo z wad stóp, między innymi płaskostopia, wykoślawienia stóp, prowadzą do wycofywania żuchwy, a w efekcie do tyłozgryzu, co może stać się przyczyną zaburzeń. Dziwne? Ułożenie stóp ma wpływ na całą postawę, między innymi na obręcz barkową i miednicę, a te na cały układ kostny, łącznie z kręgosłupem, kręgami szyjnymi i żuchwą.

Wkładki do butów a zmniejszenie dolegliwości SSŻ

Skoro sposób stawiania stóp może mieć wpływ na ogólne samopoczucie, także na sposób funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego, wkładki ortopedyczne mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe. Ponieważ źle ustawiona miednica sprawia, że głowa jest wysunięta, a szczęki zaciśnięte, warto zadbać o to, by cała postawa ciała znajdowała się w pozycji prawidłowej. Gdy miednica ustawiona jest poprawnie, żuchwa może być bardziej rozluźniona. Jeśli stopy są płasko-koślawe, koniecznie trzeba nosić wkładki ortopedyczne w butach, by łuki stóp były odpowiednio podparte, a to zwiększy kontrolę ruchu żuchwy i przyniesie ulgę. Wkładki ortopedyczne w przypadku zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego będących efektem płaskostopia lub wykoślawienia stóp trzeba jednak nosić regularnie.

Płaskotopie Koślawość

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl