https://www.youtube.com/shorts/v8KNmX_pg1A
Strefa Wiedzy
Płaskostopie - przyczyny, skutki i sposoby leczenia
Jak leczyć płaskostopie?

Płaskostopie powstaje wtedy, kiedy więzadła są zbyt słabe lub ciężar, jakiemu muszą się przeciwstawić, jest zbyt duży. Stopa dotyka wówczas do podłoża całą swoją powierzchnią zamiast trzema punktami: piętą, pierwszą oraz piątą kością śródstopia. Objawami płaskostopia są: bóle stóp i łydek nasilające się w miarę chodzenia, obrzęki stóp, odciski na podeszwach stóp. W takim razie, jak leczyć płaskostopie? Czym jest to możliwe bez interwencji chirurgicznej?

Rodzaje płaskostopia

Istnieją dwa rodzaje płaskostopia: podłużne i poprzeczne, które bardzo często występują jednocześnie.

 

Płaskostopie poprzeczne i podłużne

 

Płaskostopie poprzeczne objawia się poszerzeniem przodostopia oraz spłaszczeniem stopy w wymiarze poprzecznym. Jest charakterystyczne dla osób noszących na co dzień obuwie na wysokich obcasach. Ten rodzaj płaskostopia związany jest z rozejściem się kości śródstopia i powoduje ból pod podeszwami i pieczenie. Tworzą się uciążliwe odciski i modzele. (Zobacz wkładki Tacco Exclusiv PlusTacco ExclusivTacco DurTacco Golf oraz Tacco Fit).

 

 

Płaskostopie podłużne jest wynikiem nadmiernych obciążeń stóp. Objawia się obniżeniem lub zanikiem sklepienia podłużnego stopy. Trwałe zmiany wynikające z płaskostopia często prowadzą do zmian zwyrodnieniowych stawów, które muszą być leczone chirurgicznie. Ten rodzaj płaskostopie łatwo zauważyć gołym okiem, gdyż łuk przyśrodkowy stopy jest w sposób charakterystyczny obniżony. Stopa nie jest odpowiednio wyprofilowana. (Zobacz wkładki Tacco Elastic oraz Tacco Senkfusskeil (kiln przeciw płaskostopiu podłużnemu).

   

 

Płaskostopie podłużne i poprzeczne jest najczęściej występującym płaskostopiem. Występuje wówczas, gdy stopy są narażone na zbyt duże obciążenia, co przekłada się na niewydolność mięśni i więzadeł odpowiedzialnych za prawidłowe utrzymanie łuków stopy.  (Zobacz wkładki Tacco AnatomicTacco DeluxeTacco Med oraz Tacco Nova).

   

Przyczyny płaskostopia

Istnieje wiele możliwych przyczyn pojawienia się płaskostopia. Wymieniamy tutaj zarówno występujące choroby (np. otyłość, cukrzyca), jak i deformacje nabyte przez np. przeciążenia w wyniku pracy fizycznej, uprawianie sportu na twardej powierzchni, noszenie nieprawidłowo dobranego obuwia

Skutki

Płaskostopie u dzieci jest stanem fizjologicznym. Jednak kiedy utrzymuje się ono u 7-8 latka, należy wdrożyć ćwiczenia na stopy. Jeśli to zaniedbamy, możemy narazić dziecko na wystąpienie negatywnych skutków zdrowotnych. Mogą to być wszelkiego rodzaju deformacje (np. haluksy, palce młotkowate), ale przede wszystkim ból (bioder, kończyn dolnych, a nawet kręgosłupa).

Jak leczyć płaskostopie?

Leczenie płaskostopia rozpoczyna się, kiedy wada postępuje, nie poddaje się i jest przyczyną bólu. Jego metodę zaleca specjalista, który najczęściej w początkowej fazie dobiera wkładki i buty ortopedyczne, mające za zadanie skorygować ustawienie stóp i odciążyć je.

Bardzo ważne jest wykonywanie regularnych ćwiczeń na rozciąganie i wzmacnianie mięśni stóp odpowiedzialnych za podtrzymywanie sklepień stopy. Zalecane ćwiczenia na płaskostopie u dzieci to:

  • chodzenie na palcach, na wewnętrznych krawędziach stóp, po linii przy przykurczonych palcach,
  • wspinanie się na palce,
  • turlanie stopą piłek, np. tenisowej,
  • podnoszenie i chwytanie stopą różnych przedmiotów, np. woreczków z ryżem, grochem, piaskiem,
  • rysowanie stopami.

Przeczytaj więcej o zalecanych ćwiczeniach na stopy.

 

Ćwiczenia należy wykonywać nie tylko pod okiem rehabilitanta, ale przede wszystkim regularnie w domu. Dodatkowo warto chodzić na bosaka po różnych powierzchniach.

Regularnie wykonywane ćwiczenia oraz stosowanie dopasowanych wkładek ortopedycznych powinno przynieść zamierzony efekt. Jednakże w innym wypadku niestety konieczny będzie zabieg operacyjny.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl