
Jeśli borykasz się z bólem stopy, bólem śródstopia i podejrzewasz, że masz do czynienia z nerwiakiem Mortona, sprawdź, jakie są przyczyny, objawy tego schorzenia oraz jak przynieść sobie ulgę i leczyć neuralgię Mortona.
Spis treści:
- Czym jest nerwiak Mortona?
- Przyczyny nerwiaka Mortona
- Objawy neuralgii Mortona
- Rozpoznanie nerwiaka Mortona
- Leczenie nerwiaka Mortona
- Wkładki ortopedyczne
- Sprawdź, czy masz nerwiaka Mortona
Czym jest nerwiak Mortona?
Nerwiak Mortona, nazywany również neuralgią Mortona lub metatarsalgią Mortona, to bolesne schorzenie dotykające stopy. Jest to jedno z najczęstszych zaburzeń narządu ruchu, które może wpływać na zdolność do chodzenia i wykonywania codziennych czynności.
Termin "nerwiak" jest mylący, ponieważ sugeruje obecność niezłośliwego nowotworu nerwu obwodowego w postaci małego guzka o czerwono-brunatnym zabarwieniu. Jednak w przypadku choroby Mortona rzeczywisty nerwiak nerwu podeszwowego wspólnego palców występuje bardzo rzadko. Najczęściej mamy do czynienia z podrażnieniem lub zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi w obrębie tego nerwu. Mimo to nazwa "nerwiak" jest powszechnie używana zarówno przez pacjentów, jak i ortopedów.
Choroba Mortona zazwyczaj dotyczy przestrzeni między palcami II i III lub palcami III i IV. Neuralgia Mortona jest częstsza u kobiet, pojawia się zazwyczaj po 50. roku życia.
Przyczyny nerwiaka Mortona
Nerwiak Mortona występuje, gdy nerw między palcem a śródstopiem (zazwyczaj między trzecim i czwartym palcem) zostaje uszkodzony lub jest często drażniony.
Przyczyną nerwiaka Mortona może być:
- Noszenie obuwia źle dobranego obuwia, o wąskim przodzie lub na zbyt wysokim obcasie. Takie buty powodują ucisk nerwów stopy.
- Wykonywanie czynności, które wymagają dużego nacisku na śródstopie, takie jak bieganie, skakanie lub tańczenie. Nadmierne obciążenie może prowadzić do nadmiernego ucisku na nerw.
- Niektóre osoby mogą mieć wrodzone wady, takie jak wysokie łuki stopy lub koślawość palców. Wady anatomiczne stóp zwiększają ryzyko wystąpienia nerwiaka Mortona.
- Kontuzje stopy, takie jak skręcenia lub złamania, mogą spowodować uszkodzenie nerwów. Uszkodzenia i urazy są także przyczyną metatarsalgii Mortona
Objawy neuralgii Mortona
Głównym objawem nerwiaka Mortona jest ból stopy, zwłaszcza w obszarze śródstopia. Może to być uczucie palenia, kłucia lub drętwienia. Ból może nasilać się podczas chodzenia, biegania lub długotrwałego stania. Często pacjenci odczuwają również dyskomfort lub uczucie obcego ciała między palcami. Niektórzy mogą zauważyć, że ból nasila się w nocy.
Rozpoznanie nerwiaka Mortona
Diagnoza nerwiaka Mortona jest zazwyczaj oparta na wywiadzie medycznym i badaniu fizycznym. Twój lekarz może zadać pytania dotyczące historii objawów, zainteresować się Twoim stylem życia i ocenić Twoje stopy pod kątem ewentualnych oznak nerwiaka Mortona. Może również zlecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI), aby wykluczyć inne przyczyny bólu stopy.
Leczenie nerwiaka Mortona
Leczenie nerwiaka Mortona zależy od nasilenia objawów. Obejmuje ono zarówno metody nieoperacyjne, jak i operacyjne.
Metody nieoperacyjne leczenia nerwiaka Mortona
- Zmiana obuwia
Unikaj noszenia obuwia o wąskim przodzie lub zbyt wysokim obcasie. Wybieraj buty z wystarczającą przestrzenią na palce i dobrą amortyzacją.
- Leczenie farmakologiczne
Lekarz może przepisać leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne, które mogą złagodzić ból i zapalenie.
- Terapia fizyczna
Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające stopy mogą pomóc zmniejszyć objawy nerwiaka Mortona.
Inne metody leczenia
- Blokady nerwu
W niektórych przypadkach, gdy objawy są ciężkie i nie ustępują innym metodom leczenia, może być stosowana blokada nerwu, aby tymczasowo znieczulić obszar dotknięty nerwiakiem.
- Operacja
Jeśli inne metody leczenia nie przynoszą ulgi, lekarz może zalecić operacyjne uwolnienie ucisku na nerw.
Wkładki ortopedyczne
Specjalne wkładki ortopedyczne mogą pomóc zmniejszyć nacisk na nerw i poprawić amortyzację stopy. Przy nerwiaku Mortona zaleca się stosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych, które łagodzą objawy i redukują ucisk na nerw.
- Wkładki z odpowiednim podparciem łukowym (pelotą metatarsalną) mogą pomóc w równomiernym rozłożeniu ciężaru ciała na stopie, zmniejszając nacisk na nerw. Mogą również poprawić ogólną stabilność stopy.
- Wkładki z poduszką metatarsalną, które mają wbudowaną poduszkę lub podparcie pod przodem stopy, szczególnie pod obszarem śródstopia, gdzie nerw Mortona jest najbardziej narażony na ucisk. Pomagają one amortyzować staw śródstopno-paliczkowy i zmniejszać nacisk na nerw.
- W niektórych przypadkach zaleca się indywidualnie wykonanie wkładek ortopedycznych, które są dostosowane do unikalnych cech stopy i dysfunkcji anatomicznych.
Sprawdź, czy masz nerwiaka Mortona
Nerwiak Mortona może powodować znaczny dyskomfort i utrudniać codzienne czynności. Jeśli masz objawy sugerujące, że także i Ciebie dotknął nerwiak Mortona, skonsultuj się z lekarzem, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że im wcześniej rozpoczniesz terapię, tym większe masz szanse na złagodzenie objawów i przywrócenie komfortu podczas chodzenia.