Kompresy żelowe czy lodowe? Porównanie metod łagodzenia bólu 0
Kompresy żelowe czy lodowe? Porównanie metod łagodzenia bólu

Kompresy żelowe czy lodowe? Porównanie metod łagodzenia bólu

Kompresy żelowe vs lodowe stosowane do łagodzenia urazów — jak są oceniane przez fizjoterapeutów? Jak je stosować? Jakie są różnice między kompresami i kiedy ich używać? To pytania, które najczęściej pojawiają się w mailach od naszych klientów.

 

Jeśli uprawiasz sport albo masz małe dzieci, na pewno często spotykasz się z urazami, które wymagają szybkiej, domowej interwencji. Podpowiemy więc, czym różnią się kompresy żelowe od lodowych i dlaczego warto z nich korzystać.

 

 

Podstawowe różnice między kompresami żelowymi a lodowymi: co musisz wiedzieć?

Kompresy żelowe i lodowe działają w podobny sposób: łagodzą ból, zmniejszają obrzęki, a także przyspieszają gojenie się urazów. Różnią się jednak od siebie pod kilkoma względami, tym samym mogą mieć różną skuteczność i w inny sposób bywają stosowane.

 

  • Kompresy żelowe są wykonane z miękkiego, elastycznego, medycznego żelu, bezbarwnego lub w kolorze niebieskim. Można je chłodzić lub podgrzewać. Z kolei kompresy lodowe zawierają wodę i należy je zamrozić przed użyciem lub przechowywać w zamrażalniku.
  • Kompresy żelowe nie zawsze służą do chłodzenia. Po podgrzaniu np. w kuchence mikrofalowej albo w kąpieli wodnej mogą służyć do łagodzenia chronicznego bólu czy bólu menstruacyjnego. Lodowe kompresy są używane wyłącznie na zimno, np. wtedy, gdy trzeba zmniejszyć obrzęk ciała, złagodzić ból i zahamować przepływ krwi. Warto jednak pamiętać, czy mocno schłodzony i zbyt długo trzymany kompres żelowy także może spowodować odmrożenia. W obu przypadkach należy więc postawić na rozwagę i nie przeciągać czasu chłodzenia.
  • Kompresy żelowe są stosowane w rehabilitacji urazów sportowych, bólu mięśniowego i stawowego oraz w leczeniu stanów zapalnych. Kompresy lodowe także wykorzystuje się w leczeniu urazów, ale ze szczególnym uwzględnieniem obrzęków, siniaków, skręceń i naciągnięć mięśni.

 

Czym różnią się kompresy, gdy chodzi o wygodę użytkowania? Przede wszystkim te żelowe mają formę opaski, którą można łatwo dopasować do ciała, np. zapiąć na nodze czy ręku. Lodowe mają postać worków, które trzeba przyłożyć do rany.

 

Kiedy stosować kompres żelowy, a kiedy lodowy: wytyczne dla różnych rodzajów bólu

Kompresy żelowe:

 

  • Są skuteczne w łagodzeniu bólu mięśniowego i stawowego, szczególnie po intensywnym wysiłku fizycznym. Mogą być stosowane również w celu redukcji obrzęków po wysiłku lub treningu.
  • Po urazach takich jak naciągnięcia mięśni czy skręcenia łagodzą ból i redukują obrzęki. Są szczególnie skuteczne w pierwszych dniach po świeżym urazie.

 

Kompresy lodowe:

 

  • Są zazwyczaj stosowane natychmiast po wystąpieniu ostrego urazu, takiego jak skręcenie, siniak czy złamanie. Zmniejszają ból, obrzęk i hamują procesy zapalne.
  • W przypadku oparzeń, zarówno termicznych, jak i chemicznych, kompresy lodowe przynoszą natychmiastową ulgę

 

Zalety i wady używania kompresów żelowych w porównaniu do lodowych

Zalety kompresów żelowych:

  • Są bezpieczne podczas dłuższego stosowania, nie powodują tak wysokiego ryzyka odmrożeń lub uszkodzenia skóry.
  • Mogą być stosowane jako kompresy chłodzące oraz jako ogrzewające po podgrzaniu w kąpieli wodnej. 

 

 kompres żelowy niebieski

 

Wady kompresów żelowych:

  • Nie chłodzą tak intensywnie, jak kompresy lodowe, dlatego mogą być mniej skuteczne w przypadku znacznych urazów lub stanów zapalnych.

 

Porównując różnice działania, kompresy żelowe a lodowe mają różne właściwości, które warto wykorzystać w zależności od rodzaju urazu lub potrzeb terapeutycznych.

Bezpieczeństwo stosowania: kiedy kompres żelowy może być lepszym wyborem?

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo stosowania, to w porównaniu do kompresów lodowych te żelowe są bardziej odpowiednie dla osób niedoświadczonych.

 

Osoby z wrażliwą skórą lepiej znoszą terapię kompresem żelowym ze względu na miękkość i elastyczność takiego okładu oraz mniej intensywny efekt chłodzenia. Również w przypadku konieczności stosowania kompresu w okolicy twarzy, szyi, karku i na delikatnej skórze dziecka, żelowy odpowiednik okładu sprawdzi się lepiej. Zwłaszcza że temperaturę żelu łatwiej można kontrolować, zanurzając go w ciepłej lub zimnej wodzie.

 

kompres ciepło-zimno 16cm x 26 cm na

 

 

W przypadku stosowania kompresów żelowych i lodowych zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta i unikać stosowania ich na uszkodzoną skórę. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub trwałego dyskomfortu należy skonsultować się z lekarzem.

Opinie ekspertów: co mówią fizjoterapeuci o skuteczności obu metod?

Opinie fizjoterapeutów na temat skuteczności obu metod, czyli stosowania kompresów żelowych i lodowych, mogą się różnić. Wszystko zależy od tego, z jakimi schorzeniami u pacjentów mieli oni styczność i jakiego rodzaju urazy i schorzenia leczyli.

 

Fizjoterapeuci na pewno doceniają skuteczność kompresów lodowych w redukcji obrzęków, zmniejszeniu bólu oraz łagodzeniu stanów zapalnych po nagłych urazach, takich jak skręcenia, siniaki czy naciągnięcia mięśni. Kompresy lodowe mogą być szczególnie skuteczne, gdy stosowane są natychmiast po urazie. Nie zmienia to faktu, że w swojej praktyce stosują także kompresy żelowe, zwłaszcza w długotrwałym leczeniu bólu mięśniowego i stawowego, a także w przypadku stanów przewlekłych.

 

W niektórych przypadkach fizjoterapeuci mogą zalecać stosowanie kompresów żelowych i lodowych w różnych fazach leczenia. Kombinacja obu metod bywa skuteczniejsza zwłaszcza w przypadku silnego bólu. W każdym przypadku wybór między kompresami żelowymi a lodowymi powinien być dokonywany indywidualnie i najlepiej po konsultacji ze specjalistą.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium