Opinie o Nas
Strefa Wiedzy

Newsletter

Zapisz się do newslettera, otrzymuj wyłącznie istotne informacje i odbierz

10%* rabatu

*dla zakupów powyżej 50zł - Zapisując się do newslettera, wrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w postaci adresu e-mail. Więcej na temat przetwarzania danych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności

 
Producenci
Rehabilitacja stóp przy płaskostopiu 0
Rehabilitacja stóp przy płaskostopiu

Rehabilitacja stóp przy płaskostopiu

Płaskostopie, wada budowy stóp, która polega na obniżeniu wysklepienia stopy, jest fachowo określana mianem płaskostopia. Wymaga rehabilitacji, która pozwoli na przywrócenie stopie prawidłowej budowy i funkcji. Zaniedbanie fizjoterapii może na zawsze zaburzyć sposób chodzenia i przyczynić się do bólu stawów, kręgosłupa, głowy. Jakie ćwiczenia należy wykonywać przy płaskostopiu? Jak wygląda rehabilitacja stóp z płaskostopiem?

Płaskostopie podłużne i poprzeczne

Fizjoterapeuci, ortopedzi i podolodzy wyróżniają dwa typy płaskostopia:

  • Podłużne, w którym obniżony jest przyśrodkowy łuk stopy. Przy bardzo pogłębionej wadzie stopa ma pełny kontakt z podłożem.
  • Poprzeczne, w którym obniżone i spłaszczone jest sklepienie poprzeczne. Stopa taka jest poszerzona i mało elastyczna.

 

Trzeba pamiętać, że prawidłowo zbudowana stopa nie styka się całą powierzchnią z podłożem, ma natomiast wyraźne punkty podparcia: na pięcie oraz głowie pierwszej i piątej kości śródstopia. Taka stopa zapewnia ciału prawidłową amortyzację, utrzymuje stabilność w pozycji stojącej.

Jak leczyć płaskostopie u dzieci?

U większości małych dzieci stopa jest płaska fizjologicznie i nie trzeba podejmować żadnych kroków leczniczych. Kiedy jednak stopa jest płaska u 7 czy 8-latka, należy wybrać się z dzieckiem do specjalisty. Leczenie płaskostopia u dzieci stosuje się, gdy wada postępuje, nie poddaje się korekcji, jest przyczyną bólu. Dobór metody leczenia zależy od przyczyny oraz stopnia zmian. Przede wszystkim stosuje się wkładki ortopedyczne i buty ortopedyczne, które korygują ustawienia stopy i odciążają ją. Ważny element rehabilitacji dzieci stanowią ćwiczenia, które obejmują rozciąganie mięśni łydek i wzmacnianie mięśni stóp odpowiedzialnych za podtrzymywanie sklepień stopy.

Ćwiczenia rehabilitacyjne na płaskostopie u dzieci:

  • chodzenie na palcach, wspinanie się na palce,
  • turlanie stopą piłek, np. tenisowej,
  • podnoszenie stopą woreczków z ryżem, grochem, piaskiem,
  • rysowanie stopami,
  • chwytanie palcami stóp różnych przedmiotów,
  • chodzenie na wewnętrznych krawędziach stóp,
  • maszerowanie po linii przy przykurczonych palcach.

 

Z dziećmi należy ćwiczyć nie tylko podczas zajęć z rehabilitantem, ale przede wszystkim w domu. Ćwiczenia warto uzupełnić o chodzenie bez bucików po różnych powierzchniach: twardej podłodze, dywanie, trawie, piasku.

Płaskostopie u dorosłych

Na zaburzenia budowy stopy u dorosłych najczęściej wpływa brak ruchu, praca stojąca, źle dobrane obuwie, między innymi chodzenie w butach na obcasach, otyłość, a także choroby, m.in. cukrzyca, reumatoidalne zapalenia stawów. Płaskostopie trzeba korygować także u osób dorosłych przy pomocy odpowiednio dobranych ćwiczeń oraz wkładek ortopedycznych na płaskostopie. Regularność w tym przypadku jest również niezwykle ważna. Ćwiczenia rehabilitacyjne mają na celu wzmocnienie osłabionych struktur i rozciągnięcie przykurczonych ścięgien i mięśni. Wyglądają podobnie jak te dla dzieci. Polegają na chodzeniu na palcach, na piętach, na wewnętrznych krawędziach stóp. Można też zwijać palcami stóp chusteczki i chwytać stopami małe przedmioty. Codzienny trening powinien trwać około 30 minut.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl