Pęcherze na stopach — co musisz o nich wiedzieć? 0
Pęcherze na stopach — co musisz o nich wiedzieć?

Pęcherze to powszechna dolegliwość, która powstaje w wyniku tarcia i ucisku wewnętrznej części buta o skórę. Dotyczy nie tylko biegaczy, miłośników długich wędrówek, czy osób, które przez wiele godzin chodzą w pracy. Dolegliwość ta może przydarzyć się każdemu, kto kupił źle dopasowane obuwie albo nie założył skarpetek. Warto wiedzieć, jak zapobiegać pęcherzom i co robić, kiedy pojawiają się na stopach i powodują ból.

Pęcherze — co to takiego?

Pęcherz to wypełniony płynem bąbel, który powstaje pomiędzy górnymi warstwami skóry. W bąbelku znajdować się może surowica, osocze, krew, a nawet ropa. Przyczyną pęcherzy są otarcia, oparzenia, odmrożenia, zakażenia. Pęcherz to naturalny sposób obrony organizmu przed urazem tkanek znajdujących się w głębi. To forma naturalnego opatrunku, jednak ucisk na pęcherz powoduje dodatkowy ból i często uniemożliwia chodzenie.

Jak powstają pęcherze na stopach?

Pęcherze na stopach w większości przypadków powstają w wyniku tarcia i nacisku. Wywołuje je więc fizyczne podrażnienie tkanek. Na stopach pojawiają się najczęściej w wyniku chodzenia w źle dopasowanych obuwiu, które drażni skórę. Tego typu uraz mechaniczny powoduje, że warstwa naskórka jest narażona na szorowanie, oddziela się od niżej położonych tkanek, płyn wycieka z komórek i napełnia wolną przestrzeń. Taki mechanizm sprawia, że komórki uszkodzone się regenerują oraz tworzą się nowe, zdrowe. Nowa warstwa skóry zaczyna się odbudowywać już po 24 h od powstania pęcherza. Po 2 dniach pojawia się już nowa warstwa naskórka, a po 5 dniach miejsce jest zagojone. Płyn w tym czasie wchłania się, a pęcherz zmniejsza, aż zniknie całkowicie. Jeśli pęcherz zostanie przedwcześnie przekłuty lub starty, pojawia się ryzyko zakażenia.

Jak leczyć pęcherze na stopach?

Czy w ogóle trzeba leczyć pęcherze na stopach? Zwykle pęcherz sam zanika, a jego pojawienie się świadczy o tym, że nastąpił proces gojenia poranionej skóry, dlatego nie należy przebijać pęcherza. Stanowi on naturalny opatrunek. Jednak jego ciągłe podrażnianie i uciskanie nie tylko jest bolesne, ale sprawia, że w miejscu pęcherza tworzy się modzel. Dlatego, gdy na stopie pojawił się pęcherz, najlepiej użyć plastrów, które zmniejszają nacisk i zapobiegają podrażnianiu pęcherza i przypadkowemu, przedwczesnemu przebiciu.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Zwykle pęcherze na stopach nie wymagają konsultacji lekarskiej. Polecamy jednak wizytę u podologa czy lekarza pierwszego kontaktu, jeśli:

  • Doszło do zakażenia i z pęcherza sączy się ropa, pojawia się obrzęk, zaczerwienienie, okolice pęcherza są ciepłe i bardzo bolesne.
  • Pojawia się gorączka.
  • Pęcherze pojawiają się na stopach bez jasnej przyczyny,
  • Masz problemy zdrowotne związane z krążeniem krwi albo cukrzycę.

   

Jak zapobiegać pęcherzom na stopach?

  • Noś zawsze dobrze dopasowane obuwie.
  • Używaj wygodnych skarpetek z przewagą naturalnych włókien.
  • Dbaj o to, by skóra stóp była zawsze sucha.
  • Zmieniaj obuwie w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli w pracy korzystasz z pantofli lub butów na obcasie.
  • Używaj wkładek do obuwia, które poprawiają komfort chodzenia, zapiętek i podkładek pod palce.

  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium