Metatarsalgia — przyczyny, objawy i skuteczne sposoby radzenia sobie z bólem stóp 0
Metatarsalgia — przyczyny, objawy i skuteczne sposoby radzenia sobie z bólem stóp

Ból pięty oraz ból śródstopia — na takie dolegliwości najczęściej skarżą się osoby, które duże odległości często pokonują na piechotę lub mają pracę stojącą. Ból śródstopia, jeden z najbardziej uciążliwych i trudnych do złagodzenia, nazywany jest metatarsalgią. Zwykle towarzyszy on kobietom, które naszą wąskie obuwie lub buty na obcasie. Może jednak dotyczyć także mężczyzn chodzących w butach płaskich, zwłaszcza roboczych. Sprawdź, czym jest metatarsalgia i jak sobie poradzić z bólem śródstopia.

 

Spis treści:

  • Objawy metatarsalgii
  • Przyczyny metatarsalgii
  • Jak radzić sobie z bólem przy metatarsalgii?
  • Wkładki ortopedyczne dla osób z metatarsalgią

 

Objawy metatarsalgii

Pacjenci zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu lub podologa, skarżąc się na ostry, piekący ból, który towarzyszy im podczas chodzenia. Jest on wyraźnie wyczuwalny w poduszkach stopy, gdzie tkanki uciskają głowy kości śródstopia i poprzeczny łuk stopy jest obciążony podczas chodzenia. Czasami ból wyczuwalny jest także w okolicach drugiego, trzeciego lub czwartego palca. Pacjenci porównują swoje doznania do chodzenia z kamieniami w bucie lub boso po kamieniach. W przypadku metatarsalgii dolegliwości bólowe są wyczuwalne w szczególności podczas stania, chodzenia i biegania, a zmniejszają się po dłuższym odpoczynku. Na podeszwie stóp pojawiają się także zrogowacenia: na pięcie, śródstopiu i na dużym palcu. Metatarsalgia praktycznie uniemożliwia chodzenie boso po podłodze oraz spacerowanie w butach na wysokim obcasie lub z cienką, płaską podeszwą.

 

Przyczyny metatarsalgii

Często chodzisz w butach na obcasie? Odczuwasz ból w stopach także wtedy, kiedy ściągasz szpilki czy czółenka i chodzisz na bosaka lub w balerinach? Prawdopodobnie zbyt często zakładasz obuwie ze szpilką, a na Twoich stopach pojawiły się zrogowacenia. Podczas chodzenia w butach na obcasie nawet 80% masy ciała opiera się na poduszkach stóp i naciska na kości śródstopia. Osłabia to tkanki i uszkadza nerwy, powoduje powstawanie modzeli i bolesnych odcisków.

 

Przyczyną metatarsalgii jest także wykonywanie pracy, która wymaga długiego stania oraz chodzenia, zwłaszcza kiedy nosisz obuwie ze sztywną podeszwą. Dlatego na ból skarżą się między innymi osoby, które nie chodzą na szpilkach, ale w butach roboczych, wymaganych np. na budowie czy w służbach mundurowych.

 

Metatarsalgia może pojawić się także u osób, które intensywnie uprawiają bieganie, często chodzą na dużych dystansach, a mają obuwie niedostatecznie amortyzowane. Jest to szczególnie częste zjawisko u sportowców, których stopy mają tendencję do nadpronacji. Jeśli podczas chodu stopa nawraca się mocno do środka, następuje obniżenie łuków stopy, a większy nacisk skupia się właśnie na śródstopiu. Rozcięgno podeszwowe, odpowiedzialne za wysklepienie łuków podeszwowych, zostaje osłabione, więc stopa jest przeciążona.

Nie masz pewności, czy masz nadpronację? Przyjrzyj się swoim butom. Będą one nadmiernie zużyte na wewnętrznej części pięty i pod śródstopiem, szczególnie pod dużym palcem.

 

Warto pamiętać, że stopa składa się aż z 26 kości, 33 stawów i ponad 100 ścięgien, mięśni i więzadeł. Jest to więc skomplikowana struktura. Stopa nie powinna być też zupełnie płaska. Wszelkie zaburzenia w jej budowie i w chodzie mogą powodować trwałe zmiany i ból. Jeśli odczuwasz dyskomfort, unikaj chodzenia po twardych powierzchniach, takich jak beton czy płytki w obuwiu z niedostateczną amortyzacją.

 

    

Jak radzić sobie z bólem przy metatarsalgii?

Jeśli wracasz do domu po treningu lub pracy i odczuwasz piekący ból w stopie, możesz użyć okładu z lodu lub żelu chłodzącego. Warto też spróbować kąpieli naprzemiennych, czyli wkładać stopy raz do ciepłej, a innym razem do zimnej wody. Jeśli na śródstopiu pojawiły się modzele i odciski, warto usunąć je w gabinecie podologicznym i zadbać o dobranie wygodniejszego obuwia.

 

Pomocne są także ćwiczenia stóp, które polegają na zginaniu palców. Ten ruch pobudza mięśnie podeszwy do wysiłku i wzmacnia je, dzięki czemu lepiej podpierają stopę w trakcie chodzenia.

 

Wkładki ortopedyczne dla osób z metatarsalgią

Nie zawsze można skorzystać z wygodnych, amortyzowanych butów. W wielu przypadkach praca wymaga zakładania pantofli na wysokim obcasie czy butów roboczych. Warto więc wykorzystać wkładki ortopedyczne, które wspierają łuk stopy i śródstopia, zwiększają amortyzację i poprawiają podtrzymywanie stopy. Jednocześnie przywracają jej równowagę biochemiczną. Podczas chodzenia w butach z odpowiednią wkładką, waga ciała równomiernie rozkłada się na całej stopie, ograniczając nadmierny ucisk na jej przednią część. W ten sposób można łagodzić lub całkowicie eliminować ból podczas stania i chodzenia, także w butach na wysokim obcasie oraz w butach ze sztywną, niedostatecznie amortyzującą podeszwą.

 

 

Jeśli przyczyną metatarsalgii jest nadmierna pronacja stopy, właściwym rozwiązaniem będzie dopasowanie dynamicznych wkładek ortopedycznych, które zapewniają korektę ułożenia stóp podczas chodzenia czy biegania oraz zapobiegają nadpronacji. Wspierają łuk stopy i staw skokowy, zmniejszają obciążenie śródstopia i podpierają sklepienie poprzeczne. Dobrze dobrane wkładki dodatkowo amortyzują i zmniejszają ryzyko pojawiania się bólu po treningu, spacerze lub pracy.

 

Zobacz wszystkie produkty z kategorii metatarsalgie Tutaj

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium