Opinie o Nas
Strefa Wiedzy

Newsletter

Zapisz się do newslettera, otrzymuj wyłącznie istotne informacje i odbierz

10%* rabatu

*dla zakupów powyżej 50zł - Zapisując się do newslettera, wrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w postaci adresu e-mail. Więcej na temat przetwarzania danych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności

 
Producenci
Palec młotkowaty - jak zapobiegać deformacjom stopy? 0
Palec młotkowaty - jak zapobiegać deformacjom stopy?

Czym jest palec młotkowaty?

 

Palec młotkowaty jest to deformacja polegająca na przykurczu zgięciowym palca w stawie międzypaliczkowym bliższym. Schorzenie to jest jednym z najczęściej występujących schorzeń stóp. Ważne jest, żeby zapobiegać im już przy pierwszych objawach. Niestety, jeśli nie zareagujemy odpowiednio szybko, doprowadzimy do pogłębienia się wady w budowie stóp. A stąd już bliska droga do poważnych powikłań, takich jak m.in. zmiany zwyrodnieniowe w stawach. 

 

Przyczyny i objawy palców młotkowatych

 

Pojawienie się zmiany zwanej palcem młotkowatym ma różne przyczyny. Podstawowe z nich to źle dopasowane obuwie lub niewłaściwe stawianie stopy, co przenosi ciężar ciała na przednią część stopy. Należy pamiętać, żeby buty nie były zbyt ciasne ani zbyt krótkie, niezalecane są także buty na obcasach. Inne przyczyny to wady anatomiczne budowy stopy (np. długość drugiego palca), uszkodzenie stawów w wyniku reumatoidalnego zapalenia stawów, a także nadwaga i otyłość. Nie bez znaczenia są inne problemy ze stopami, takie jak haluksy czy stopa nadmiernie wydrążona. 

Objawy są bardzo charakterystyczne i widoczne gołym okiem. Palce są wygięte ku dołowi, a na ich czubkach powstają odciski. Ponieważ jest to miejsce, w którym palec łączy się ze stopą, może pojawić się promieniujący ból do śródstopia ograniczający możliwość ruchu. 

 

Jak zopobiegać deformacjom stopy

Przede wszystkim musimy wyeliminować przyczynę schorzenia. Jeśli jest to nieodpowiednie obuwie, to należy je zmienić (wąskie noski zamieniamy na szerokie, żeby palce mogły leżeć swobodnie). Panie będą musiały zrezygnować z butów na obcasach. Ponadto należy wykonywać proste ćwiczenia, żeby usprawnić ruch palców.

Ochraniacze na palce młotkowate i przedstopieWkładka ochronna na palce młotkowate

Kolejnym zaleceniem jest używanie osłon z miękkiego tworzywa lub ortezy (jeśli odczuwamy ucisk na grzbiety stawów palców i pojawiają się w tym miejscu odciski). Pomocą w walce z tą uciążliwą deformacją stóp może być używanie specjalnej wkładki profilaktyczno-ortopedycznej. Wykonana jest z pianki poliuretanowej, co sprawia, że jest ona miękka i przyjemna dla skóry. Wkładkę taką zakłada się na drugi palec stopy. Jej zadaniem jest poprawia ustawienia palców, ochrona palców przed otarciami. Innymi funkcjami wkładki są: odciążenie głowy kości śródstopia i zapobieganie dalszym zmianom w budowie stopy. Wszystkie produkty, o których mowa, można zamówić tutaj.

Wkładka prostująca palce młotkowateŻelowe wkładki prostujące palce młotkowate

Niestety, jeśli zmiany są w mocno zaawansowanym stadium rozwoju, konieczna będzie interwencja chirurgiczna.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl