Budowa stóp i ich znaczenie dla zdrowia 0
Budowa stóp i ich znaczenie dla zdrowia

Stopa — tak skomplikowana część ciała podtrzymująca całą sylwetkę występuje tylko u naczelnych. Jedynie małpy człekokształtne posiadają stopy podobne do naszych, ale nawet one nie są tak skomplikowane, jak stopy ludzkie. Ta machina o mistrzowskiej konstrukcji, jak twierdził Leonardo Da Vinci, jest jednak bardzo obciążona, a jej skomplikowana budowa może być narażona na deformacje, które nie pozostają bez wpływu na stan całego ciała.

 

Budowa stopy

Stopa pełni funkcję podporową i nośną, odpowiada za możliwość przemieszczania się. Jest złożona z kilkudziesięciu kości połączonych więzadłami i podzielonych na stęp, śródstopie i palce. Stęp zbudowany jest z kości skokowej, piętowej, sześciennej, łódkowatej i trzech kości klinowych. Na śródstopie składa się pięć długich kości oddzielonych od siebie. Palce zbudowane są z trzech paliczków, poza dużym paluchem, zbudowanym z dwóch. Ponadto stopa to mięśnie, nerwy i naczynia. Każdy element stopy jest narażony na wysokie obciążenia, a tryb życia współczesnego człowieka przyczynia się do zmian zwyrodnieniowych i chorób, które mają wpływ na stan zdrowia stóp.

Choroby stóp

Choroby stóp mogą dotyczyć kości i więzadeł, ale także skóry stóp.

-       W wyniku poruszania się może dochodzić do zwichnięć i złamań.

-       Stopy narażone są też na płaskostopie różnego typu.

-       U wielu osób pojawia się koślawość palucha.

-       Znane są także zmiany w obrębie stawów, które są wynikiem reumatoidalnego zapalenia stawów albo dny moczanowej.

-       Ból w okolicy palca stopy odczuwają osoby z neuralgią Mortona.

-       Ponadto na stopach często pojawiają się modzele, odciski.

-       Skórę i paznokcie mogą atakować grzyby, a niewłaściwe obcinanie paznokci powoduje ich wrastanie.

 

Wady i choroby stóp to wynik różnych obciążeń i zaniedbań. Dochodzi do nich z powodu otyłości i nadwagi, a przez to zbytniego obciążenia stóp. Na zmiany w budowie stopy i bolesność skarżą się także osoby, które wiele godzin spędzają w pozycji stojącej, mają obniżone napięcie mięśniowe czy nieprawidłowe krążenie krwi. Negatywnie na budowę stóp wpływają za wąskie i twarde buty, niewygodne skarpetki, buty na wysokim obcasie. Zmiany w stopach mogą pojawiać się na etapie dojrzewania, kiedy organizm ludzki szybko rośnie albo w wyniku chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycy. Grzybica skóry i paznokci to efekt zakażenia drożdżakami. Do zarażenia może dojść w wyniku chodzenia bez obuwia w miejscach ciepłych i wilgotnych, noszenia nieprzewiewnego obuwia i skarpetek, niewłaściwej higieny.

 

Samopoczucie zależy od stóp

Stopa, w której znajduje się 25% wszystkich kości, jest podatna na deformację i choroby. Jeśli boli stopa, łączymy tę dolegliwość z przeciążeniem czy zmianami w budowie. Jednak jest wiele problemów zdrowotnych, które nie są kojarzone z przeciążeniem stóp albo z ich kształtem. Ponieważ mają wpływ na całą postawę ciała, jego właściwe podparcie, niektóre objawy chorób stóp są odczuwalne w obrębie reszty organizmu. Wady w budowie stopy mogą powodować między innymi:

-       bóle kręgosłupa,

-       bóle głowy,

-       bóle kolan,

-       ból bioder,

-       bóle stawu skroniowo-żuchwowego.

Dlatego ważne jest, by obserwować swoje stopy, a w przypadku niepokojących objawów zgłaszać się do lekarza rodzinnego, ortopedy czy podologa.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium