
Bóle krzyża - czy przyczyną mogą być schorzenia stóp?
Na bóle pleców skarży się aż 80 procent dorosłych Polaków. Wielu z nich bagatelizuje ból i przyjmuje jedynie leki przeciwbólowe bez dociekania przyczyn dolegliwości. Inni pacjenci szukają pomocy u fizjoterapeutów, kręgarzy, masażystów. Tymczasem wiele kłopotów z kręgosłupem, zwłaszcza z bólem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, może wiązać się ze schorzeniami stóp.
Co powoduje bóle krzyża?
Ból kręgosłupa może być związany z pracą fizyczną, źle dobraną poduszką czy dużą wagą. Ale jego przyczyną może być też spędzanie czasu w pozycji siedzącej, wady wrodzone oraz niewłaściwa postawa. Zwłaszcza te osoby, które pracują ciągle przed komputerem, przez wiele godzin oglądają telewizję, siedzą za biurkiem, a nawet spoglądają ciągle w ekran telefonu komórkowego, przeciążają plecy, a niewyćwiczone mięśnie nie są w stanie utrzymać prawidłowej postawy. Apele, by częściej się ruszać, wzmacniać mięśnie i skrócić do minimum czas w pozycji siedzącej, nie trafiają do pacjentów. Niewłaściwa postawa, która powoduje ból krzyża, może wiązać się także z budową i funkcjonowaniem stóp. Dla wielu osób może być to zaskoczeniem, ponieważ nie wiążą stanu swoich stóp z dolegliwościami związanymi z plecami.
Nadpronacja
Nawet połowa populacji może cierpieć na bóle kręgosłupa z powodu nadpronacji. Z nadpronacją mamy do czynienia wtedy, kiedy stopa i staw skokowy skręcają się za bardzo do wewnątrz, zmieniając postawę na niewłaściwą. W wyniku nadpronacji skręca się także kolano, biodro, a cała miednica nadmiernie pochyla się do przodu. W ten sposób zwiększają się krzywizny kręgosłupa i pojawia się ciągłe napięcie mięśni w dolnej części pleców.
Płaskostopie
Przyczyną bólów krzyża może być także płaskostopie, zwłaszcza poprzeczne. W takim przypadku stopy podczas chodzenia nie amortyzują ciała w optymalny sposób, a miednica, połączona przecież z kręgosłupem, jest źle ustawiona. Chodzenie nieprawidłowe zaburza równowagę i napięcie mięśniowe, przeciąża kręgosłup i sprawia, że zaczyna on boleć. Płaska stopa mocno przylega do podłoża, a nawet cała się z nim styka. O płaskostopiu świadczy również chodzenie na wewnętrznych krawędziach stóp, co wyraźnie widać zwłaszcza po stanie obuwia. Płaskostopie można zminimalizować za pomocą wkładek ortopedycznych i ćwiczeń lub w trudniejszych przypadkach - operacyjnie.
Czy wkładki ortopedyczne mogą zmniejszyć ból kręgosłupa?
Przywrócenie odpowiedniej postawy może szybko przynieść efekty w postaci zmniejszenia objawów bólowych. W przypadku nadpronacji wkładki ortopedyczne zmniejszają skręcenie całej kończyny oraz redukują nachylenie miednicy. Natomiast u osób z płaskostopiem odciążają kręgosłup, zmniejszają napięcie mięśniowe, wymuszają prawidłową postawę. Jeśli są codziennie noszone, stymulują funkcje stopy, odciążają miejsca, które pracują zbyt intensywnie i dociążają te, które powinny być wzmocnione, poprawiają też amortyzację. Osoby cierpiące na bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, mogą odczuć znaczną ulgę po włożeniu do obuwia dopasowanych wkładek ortopedycznych.