Co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna po 45 roku życia boryka się z problemem rozszerzonych żył, widocznych najczęściej na łydkach i pod kolanami. Żylaki są nie tylko problemem natury estetycznej, ale również mogą być objawem zaburzeń hormonalnych czy problemów z krążeniem. Okazuje się jednak, że można z nimi walczyć w skuteczny, nieinwazyjny i niezwykle prosty sposób i to jeszcze zanim się pojawią. Rajstopy i podkolanówki kompresyjne mają na celu zmniejszyć ryzyko powstawania żylaków.
Spis treści:
- Żylaki - co warto o nich wiedzieć ?
- Jak ograniczyć powstawanie żylaków?
- Materiał do produkcji rajstop i pończoch kompresyjnych
- Kto i kiedy powinien używać podkolanówek i rajstop przeciw żylakom?
- Podsumowanie.
Żylaki - co warto o nich wiedzieć ?
Żylakami potocznie nazywa się problemy żylne, w których dochodzi do wydłużenia i poszerzenia żył. Żylaki najczęściej charakteryzują się krętym przebiegiem. Zwykle to panie po 45 roku życia zauważają je na swoich nogach w okolicy kolan, pod kolanami lub w dolnych partiach łydek. Wygląd żylaków uzależniony jest od samej głębokości zmiany żylnej. Mogą one mieć swój początek w niewielkich i cienkich żyłach, ale także w większych.
Zwykle wyróżnia się dwa typy żylaków:
- Teleangiektazje — żylaki powstające z niewielkich żył podbrodawkowatych. Przybierają one formę cienkich, filetowych lub bordowych naczynek, które widoczne są pod powierzchnią skóry.
- Żyły siatkowate — żylaki mające swój początek w większych żyłach. Są one obszerniejsze i mają tendencję do rozgałęziania się.
Żylaki na nogach najczęściej powstają w wyniku zakrzepicy żylnej. Kiedy obejmuje żyły powierzchowne, stają się one widoczne pod skórą i wypukłe. Wśród przyczyn powstawania żylaków wymienia się także dojrzały wiek, tryb życia, zwykle stojący lub siedzący, oraz predyspozycje genetyczne. Powstawanie żylaków może być również warunkowane rodzajem wykonywanej pracy, przebytymi urazami, a nawet zabiegami operacyjnymi, które miały miejsce w obrębie kończyn dolnych. Żylaki znacznie częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Ma to związek między innymi z wahaniami hormonalnymi oraz z okresem ciąży.
Jak ograniczyć powstawanie żylaków?
Żylaki nóg są dla wielu kobiet istotnym problemem natury estetycznej. Panie tracą pewność siebie, a także skrzętnie ukrywają swoje nogi pod ubraniem. Warto więc zapobiegać ich powstawaniu, jeśli wiemy, że mamy genetyczne predyspozycje do rozwoju żylaków albo pracujemy na stojąco. Nie trzeba się decydować od razu na inwazyjne metody chirurgiczne usuwające zmiany. Pomocne w walce o nogi bez żylaków są podkolanówki i rajstopy kompresyjne.
To produkty przeznaczone do profilaktyki żylaków, a działają na bardzo prostej zasadzie: mają generować ucisk, który najsilniej skupia się w okolicy kostki, a następnie zmniejsza się ku górze. Dzięki zastosowaniu rajstop uciskowych i pończoch można skutecznie zmniejszyć średnicę żył, dzięki czemu krew będzie lepiej krążyć, a żyły nie będą miały tendencji do rozszerzania się i nienaturalnego wydłużania.
Produkty kompresyjne, takie jak przeciwżylakowe rajstopy i skarpety:
- skutecznie pobudzają krążenie krwi,
- dotleniają komórki,
- niwelują uczucie "zmęczonych nóg",
- redukują obrzęki kostek,
- zmniejszają dolegliwości bólowe w przebiegu żylaków.
Materiał do produkcji rajstop i pończoch kompresyjnych
Rajstopy i pończochy kompresyjne przypominają zwykłą bieliznę, a jednak zostały wykonane z całkiem innych materiałów. Zwykle do ich produkcji wykorzystuje się poliamid i elastan. Dzięki temu są one w stanie wygenerować odpowiedni ucisk, a jednocześnie zachować pełną elastyczność, przez co nie ma ryzyka ograniczenia swobody ruchu czy uczucia dyskomfortu. Niektóre modele tego typu produktów wzbogacone są jonami srebra, by dodatkowo zapobiegały rozwojowi grzybicy i bakterii.
Kto i kiedy powinien używać podkolanówek i rajstop przeciw żylakom?
Okazuje się, że nie tylko osoby, u których już żylaki wystąpiły, powinny skorzystać z kompresjoterapii. Bardzo ważna jest również profilaktyka żylaków. Im szybciej będziemy zapobiegać ich powstaniu, tym mniejsze jest ryzyko, że pojawią się one na nogach.
Z bielizny kompresyjnej powinny również korzystać osoby obciążone genetycznie, czyli takie, u których w rodzinie pojawił się już problem żylaków. Rekomenduje się także stosowanie rajstop i pończoch przeciw żylakom osobom pracującym głównie w pozycji stojącej oraz kobietom w ciąży. Mogą się one okazać również przydatne podczas długiej podróży, gdzie kilka lub kilkanaście godzin spędzimy w pozycji siedzącej.
Podsumowanie:
Żylaki nie są jedynie problemem estetycznym. Często świadczą o poważnej chorobie żył. Dlatego stosuj profilaktykę w postaci rajstop i pończoch, ale także zgłoś się do lekarza, który zaproponuje skuteczne leczenie. Nieocenioną rolę odegrają rajstopy i pończochy uciskowe u osób, które obawiają się, że są zagrożone żylakami, pracują na stojąco i mają przed sobą długą podróż w pozycji siedzącej.
Wszystkie produkty kompresyjne znajdziesz tutaj