Zrogowacenia na stopach - przyczyny, sposoby na ich usunięcie 0
Zrogowacenia na stopach - przyczyny, sposoby na ich usunięcie

Niewiele osób dojrzałych może pochwalić się idealnie gładką skórą stóp. Jej gruba powierzchnia pod wpływem niewłaściwej pielęgnacji, chodzenia w źle dobranych butach, a także wyniku chorób może z czasem pokryć się wyraźnymi zrogowaceniami. Są one nie tylko nieestetyczne, ale z czasem mogą powodować stany zapalne. Dowiedz się więcej o zrogowaceniach na stopach i naucz się im przeciwdziałać.

Dlaczego masz suchą skórę na stopach?

Kiedy Twoje stopy są suche, ostre niczym tarka, a skóra pęka, oznacza to, że koniecznie musisz o nie zadbać. Skóra na podeszwach stóp jest grubsza od tej na reszcie ciała i pozbawiona gruczołów łojowych. Ponadto cały ciężar ciała spoczywa właśnie na stopach, a pod skórą znajdują się liczne zakończenia nerwowe. Nadmierne twardnienie naskórka to coś, czemu trzeba przeciwdziałać, bo zrogowacenia i odciski mogą nawet deformować stopy, wywoływać ból, a pękająca skóra może wiązać się z pojawianiem drobnych, krwawiących ranek.

Zrogowacenia na stopach

Przyczyny pojawiania się zrogowaceń:

  • brak odpowiedniego natłuszczania stopy. Pamiętaj, by codziennie nakładać na stopy warstwę kremu,
  • codzienne nawyki: chodzenie w butach na obcasie, w butach z wąskim noskiem. Silny i długotrwały nacisk powoduje twardnienie skóry,
  • chodzenie po plaży i w morskiej słonej wodzie, która dodatkowo wysusza skórę.
  • choroby układu krążenia, cukrzyca.

Nawarstwiający się martwy naskórek z czasem zamienia się w modzele, czyli narosty grudkowate na stopie. Nieleczone mogą doprowadzić do pojawienia się stanu zapalnego.

Zrogowacenia: jak się ich pozbyć?

Żeby zmniejszyć suchość stóp i zrogowacenia, należy moczyć stopy przez 15-20 minut w ciepłej wodzie z olejkami natłuszczającymi. Zmiękczony, martwy naskórek łatwiej będzie usunąć za pomocą peelingu. Peelingi do stóp można kupić w każdej drogerii. Często mają one składniki odkażające, odświeżające, zapewniające ładny zapach. Mniejszym zaufaniem specjalistów cieszą się natomiast tarki, pumeksy i frezarki. Należy stosować je z dużą ostrożnością, ponieważ zbyt częste mechaniczne usuwanie naskórka może prowadzić do odwrotnych skutków - do przyspieszenia narastania zrogowaciałej skóry. Pielęgnacja powinna więc skupić się przede wszystkim na głębokim, regularnym nawilżaniu skóry, nie zaś na mechanicznym jej ścieraniu.

Krem na zrogowacenia na stopach

Wybierając krem na zrogowacenia, trzeba zwrócić uwagę, czy zapewniał on silne nawilżenie. Zawsze należy stosować kremy specjalnie stworzone do pielęgnacji skóry stóp. Krem powinien zawierać lipidy, które hamują parowanie wody ze skóry, łagodzący pantenol, a także mocznik, który rozpuszcza narastający martwy naskórek. Pomocne są też kremy z witaminą B5, które ograniczają rogowacenie skóry na stopach. Kremy należy stosować dwa razy dziennie. Na noc można nałożyć grubszą warstwę i założyć miękkie, bawełniane skarpetki.

Na poszczególne grubsze miejsca można zastosować specjalistyczne maści i sztyfty, pianki, balsamy i kremy. Aby usunąć zrogowacenia, modzele i poprawić wygląd pękających pięt, warto wybrać się do podologa. Można też stosować odpowiednie wkładki do butów.

Produkty do pielęgnacji stóp

Zalety żelowych wkładek do butów

Wkładki żelowe, przede wszystkim podpiętki oraz wkładki amortyzujące śródstopie warto stosować na zrogowacenia na podeszwie stopy: w okolicach palców, łuku poprzecznego przodostopia oraz pięt. Są lekkie, wygodne, wielorazowego użytku, można je przekładać z jednych butów do drugich i czyścić pod strumieniem ciepłej wody. Jeśli przyczyną zrogowaceń jest nadmierny ucisk na dany punkt w stopie, wkładki będą stanowiły ochronę przed takim uciskiem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium