Każdy z nas z niecierpliwością czeka na lato. Chowamy do szafy płaszcze oraz czapki i wciskamy do pudełka kozaki z nadzieją, że na długo nich zapomnimy. A co w zamian? Wyciągamy zwiewne ubrania i nasze ulubione lekkie buty.
Czy każde wiosenne i letnie obuwie jest zdrowe dla naszych stóp? Niestety nie. Czy lekarstwem na to mogą być wkładki do butów? To zależy. Przede wszystkim, niezależnie od tego, czy włożysz klasyczne półbuty, modne mokasyny, sportowe adidasy, modne espadryle, wygodne wsuwki czy eleganckie czółenka, pamiętaj o kilku zasadach:
- buty muszą być dobrze dopasowane,
- unikaj obuwia ze zwężanymi noskami,
- wybieraj obuwie na płaskim obcasie.
Właściwie na tym można by zakończyć ten wpis, ale komuż z nas nigdy nie zdarzyło się kupić pary butów, kierując się bardziej emocjami niż rozumem? A potem na imprezie mocno zaciskać zęby?
Nie trzeba być mistrzem w przewidywaniu konsekwencji złych wyborów i zapobiegania im, żeby wiedzieć, że niewygodne buty mogą uprzykrzyć niejeden dzień i niejedną noc.
Żelowe wkładki do butów - dla większej wygody
Można oczywiście zrzucić buty i tańczyć na bosaka (nierzadki widok na weselach), a można założyć odpowiednią wkładkę ochronną i trzymać fason aż do białego rana.
Ochronne wkładki żelowe wykonane są z substancji żelowej (polimeru żelowego), charakteryzującej się dużą elastycznością i odpornością na zniszczenia. Wkładki żelowe nie tylko podnoszą komfort noszenia obuwia, ale też pomagają zachować higienę. Sprawdzą się zarówno w pełnym, jak i otwartym obuwiu. Żelowe wkładki do butów występują w różnych kształtach i grubościach (umiejscawia się je pod różnymi fragmentami stopy) w zależności od tego, jaką funkcję mają pełnić. Dlatego dobieramy je według własnych potrzeb i zgodnie z wielkością stopy, jeśli wkładki występują w różnych rozmiarach.
Rodzaje żelowych wkładek do butów
- Elastyczna uniwersalna ultra-cienka wkładka typu 3/4 - najlepszy wybór do szpilek, butów na wysokim obcasie oraz każdego innego obuwia. Jej zadaniem jest amortyzacja i zmniejszenie ucisku, a tym samym - odciążenie stopy.
- Elastyczne ultra-cienkie wkładki dla śródstopia - dzięki niej unikniesz ześlizgiwania się stopy w głąb obuwia (szczególnie uciążliwe w sandałach na obcasie) oraz ściskania palców. Jej zadaniem jest amortyzacja przedniej części stopy oraz zwiększenie komfortu chodzenia.
- Amortyzujące poduszki ochronne na przodostopie - pokochają je szczególnie te osoby, które lubią chodzić w butach na wysokim obcasie. Ich zadaniem jest amortyzacja przedniej części stopy, zwiększenie wygody podczas chodzenia oraz uniknięcie bólu.
- Elastyczne ultra-cienkie podpiętki i żelowe podpiętki stabilizujące Gel Flex - zaleca się ich stosowanie przy tzw. ostrodze piętowej. Ich zadaniem jest zmniejszenie ucisku, łagodzenie bólu i amortyzacja.
- Elastyczne ultra-cienkie zapiętki - niwelują ucisk na tył pięty. Ich zadaniem jest amortyzacja, ochrona i łagodzenie bólu pięt.
Wybór żelowych wkładek do butów jest szeroki. Ich zaletą jest przede wszystkim łatwość użytkowania. Dzięki temu, że są przezroczyste, pozostają praktycznie niewidoczne. Ponadto są wielorazowego użytku, więc możemy stosować je zawsze wtedy, kiedy potrzebujemy i w takim obuwiu, w jakim zachodzi potrzeba. Wkładki żelowe mogą być spokojnie używane przez osoby chorujące na cukrzycę.
Wkładki do butów - dla zachowania świeżych stóp
Podczas gdy jedni cieszą się z wysokich temperatur, inni z niepokojem patrzą na rosnący rtęci. Dlaczego? Ci drudzy zmagają się ze wstydliwym problemem natury medycznej i przy okazji psychicznej, czyli z nadpotliwością stóp.
Jak sobie poradzić z nadpotliwością stóp?
- Po pierwsze, jak najczęściej zakładać odkryte buty. Jeśli nie jest to możliwe (wiadomo, jakie warunki atmosferyczne panują w naszym kraju), wybierajmy obuwie z prawdziwej skóry lub z takich materiałów, które umożliwią prawidłową cyrkulację powietrza (szukajmy wśród butów sportowych lub turystycznych).
- Zrezygnować z bawełnianych skarpet, które, co prawda wchłaniają wilgoć, ale długo schną. Wybierajmy skarpety z domieszką włókien bambusa lub szybkoschnącego poliestru. Zimą najlepiej sprawdzą się skarpety wełniane (w szczególności z wełny merino).
- Na nic zdadzą się świetne buty i skarpety, jeśli nie będziemy dbać o prawidłową higienę stóp. Należy stosować mydło antybakteryjne i sól do kąpieli (ewentualnie moczyć stopy w naparach z ziół). Aby zahamować wydzielanie potu, należy myć stopy dwa razy dziennie, ale w chłodnej wodzie, a potem dokładnie je osuszyć.
- Warto sięgnąć po specjalne zasypki odświeżające i kremy nawilżające, które mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne oraz odświeżające. Istnieje również cała gama profesjonalnych środków zapobiegających nadmiernej potliwości, takich jak: płyny do mycia, antyperspiranty, czy dezodoranty do stóp lub obuwia.
Rodzaje wkładek do butów na nadpotliwość
Innym świetnym rozwiązaniem na problem nieświeżych stóp jest stosowanie zapachowych cienkich wkładek lub wkładek z bawełny frotte z jonami srebra i aktywowanym węglem - idealnych do stosowania na bose stopy. Wkładki te gwarantują suchość i świeżość stóp aż do kilku tygodni stosowania. Polecamy także skórzane wkładki zapobiegające powstawaniu przykrego zapachu zawierające zintegrowany pochłaniacz zapachów na bazie aktywnego węgla, który skutecznie zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.
Podsumowanie
Latem nasze stopy z jednej strony odpoczywają od grubych skarpet i butów, a z drugiej są narażone na inne czynniki zewnętrzne oraz wysokie temperatury. Częściej też wybieramy buty na wysokim obcasie, które nie są dobre dla naszego zdrowia. Oczywiście, wszystko jest dla ludzi, więc nie trzeba się z nimi całkowicie rozstawać. Ale pamiętajmy, że kiedy pojawi się jakikolwiek dyskomfort, można spróbować go wyeliminować za pomocą odpowiednich wkładek do butów. Eleganckie imprezy nie muszą kojarzyć się z bólem stóp. A letnie buty nie muszą kojarzyć się z nieprzyjemnym zapachem - są na to skuteczne sposoby.