Podczas biegania, wspinaczek, zabaw na trampolinie czy podczas jazdy na rowerze każdemu może zdarzyć się kontuzja. Zwichnięta kostka, naciągnięty mięsień albo skręcone kolano ograniczają ruch i powodują ból. Na każdy taki uraz warto mieć odpowiedni kompres zimny albo ciepły. Kompresy żelowe, wielokrotnego użytku, przydają się w domu, w pracy, w podróży i powinny być w każdej apteczce.
Kontuzja przewlekła czy ostra?
Nagły upadek, złe postawienie nogi, chwila nieuwagi i nawet wyjście do sklepu może skończyć się ostrym urazem. A ten, kiedy jest niewłaściwie leczony, z czasem zamieni się w uraz przewlekły. Uraz ostry pojawia się nagle, jest bardzo bolesny i wywołany przez dużą siłę. Towarzyszy mu ból, opuchlizna, zwiększona ciepłota miejsca urazu, zaczerwienienie.
Urazy przewlekłe rozwijają się wolno. Czasami objawia się bólem podczas zwiększonej aktywności. Uraz przewlekły jest wynikiem nieprawidłowego leczenia urazu albo długiego, negatywnego oddziaływania na mięśnie i stawy.
Leczenie urazów zawsze musi być prowadzone przez lekarza, jednak zanim do niego trafimy, możemy pomóc sobie kompresem żelowym stosowanym na zimno lub na ciepło.
Kiedy stosować zimny okład?
Zimne okłady stosuje się w celu zmniejszenia dolegliwości ostrego urazu. Przy skręceniu czy zwichnięciu kostki, kolana, nadgarstka, należy jak najszybciej przyłożyć chłodny okład, który spowolni napływ krwi a wraz z nią substancji zapalnych. Zimny okład złagodzi ból, zmniejszy ryzyko powstania obrzęku, zasinień i późniejszych powikłań.
Kiedy przykładać ciepły okład?
Jeśli pojawia się ból stawów czy mięśni, który nie jest wywołany urazem, a wynika z poprzednich problemów ze zdrowiem lub wieloletnich zaniedbań, przydaje się okład ciepły. Powoduje on zwiększony przepływ krwi i lepszą regenerację tkanek, zmniejsza także ból.
Praktyczny kompres żelowy
Kiedy pojawia się ból, nie trzeba szukać kostek lodu, mrożonki lub termoforu. Można wykorzystać uniwersalny kompres żelowy, który rozgrzewa się do +60 stopni i ochładza nawet do -30. Żel kumuluje ciepło albo zimno, dlatego długo utrzymuje optymalną temperaturę. Idealnie sprawdza się przy zmniejszaniu bólu mięśni i stawów, można stosować go także na potylicę lub czoło podczas bólu głowy. Kompres, za sprawą nietoksycznego żelu, doskonale dopasuje swój kształt do części ciała: nadgarstka, potylicy, kolana, kostki, biodra. Można go przykładać także do dłoni, łokcia, barku. Kompres rozluźnia także napięte mięśnie, zmniejsza ból, powoduje zwiększone ukrwienie tkanek oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się obrzęków, stanów zapalnych i krwotoków. Jest wielokrotnego użytku i warto mieć przynajmniej dwa kompresy: jeden w zamrażalniku, a drugi gotowy do podgrzania np. w mikrofalówce. Kompres jest produktem medycznym, posiada odpowiedni certyfikat i należy go myć wodą z mydłem po każdym użyciu. Kompresów nie wolno stosować u dzieci poniżej 3 roku życia, nie wolno przykładać na dłużej niż 20 minut i zawsze należy uraz, ból i inne dolegliwości konsultować z lekarzem.