Zrozumienie bunionette: Jak wkładki mogą pomóc w łagodzeniu bólu? 0
Zrozumienie bunionette: Jak wkładki mogą pomóc w łagodzeniu bólu?

Zrozumienie bunionette: Jak wkładki mogą pomóc w łagodzeniu bólu?

Ludzkie stopy są tak wysoko obciążone, że różnorodne deformacje w ich budowie nie są czymś rzadkim. Jednak częściej pacjenci gabinetów podologicznych zgłaszają problem z płaskostopiem czy haluksem palucha niż z bunionette. Nie oznacza to jednak, że problem nie istnieje. Jest natomiast bolesny i wielu osobom utrudnia prawidłowe funkcjonowanie.

 

Sprawdź, co to jest bunionette, a jeśli podejrzewasz, ze ta bolesna zmiana dotyczy także Twoich stóp, sprawdź jak zmniejszyć ból bunionette przy pomocy wkładek ortopedycznych.

 

 

Anatomia stopy: Dlaczego bunionette powstaje i jak wkładki mogą pomóc?

Bunionette to deformacja stopy charakteryzująca się występowaniem bolesnego guzka na zewnętrznej krawędzi podstawy palucha u stopy. Jedną z głównych przyczyn powstawania bunionette jest noszenie źle dopasowanego obuwia, szczególnie takiego, które jest zbyt ciasne, wąskie lub ma zbyt wysoki obcas. Takie buty naciskają na stopę i palce, a to powoduje powstawanie guzków.

 

Osoby, których stopy są podatne na deformacje i mają już np. płaskostopie lub wysokie podbicie stopy, są bardziej narażone na powstawanie bunionette. Nieprawidłowa biomechanika stopy prowadzi do nierównomiernego obciążenia stawów i powstawania guzków.

 

Istnieje także genetyczny czynnik. Osoby z rodzin, w których ktoś już miał bunionette lub halluksy, także mogą cierpieć z ich powodu.

 

Częste stanie lub chodzenie po twardym podłożu, także prowadzi do przewlekłego obciążenia stopy i palców, a z czasem do powstawania bunionette. Podobnie jak urazy stopy: skręcenia czy złamania, choroby reumatyczne lub po prostu starzenie się. Z wiekiem stopy mają osłabione mięśnie i mniej elastyczne stawy, to zwiększa ryzyko powstawania bunionette.

 

Rolą wkładek ortopedycznych na bunionette jest dbanie o prawidłowe ułożenie stopy i osłona bolesnego guzka przed uciskiem i drażnieniem.

 

Porównanie metod leczenia bunionette: Miejsce wkładek w terapii

Leczenie bunionette obejmuje różne metody, a wśród nich jedną z najczęściej stosowanych jest noszenie wkładek ortopedycznych. Dlaczego?

  • Wkładki w terapii bunionette wspierają naturalną biomechanikę stopy i korygują jej nieprawidłowe obciążenie.
  • Wkładki na bunionette zmniejszają także nacisk na palce i guzki oraz zapobiegają dalszemu nasilaniu się objawów. Poprawiają również stabilność stopy poprzez korekcję wad postawy, a także zapewniają dodatkowy komfort podczas chodzenia: amortyzują i redukują tarcie.

 

 Osłona małego palca wkładka na bunionette

 

Inne metody łagodzenia bólu bunionette to:

  • noszenie odpowiednio dopasowanego obuwia, szerszego w śródstopiu,
  • regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie stopy i stawów,
  • w przypadku zaostrzenia się objawów, przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

 

Wkładki ortopedyczne na bunionette są więc pierwszym rozwiązaniem, które się stosuje. Tylko wtedy, kiedy bunionette powoduje duży dyskomfort pomimo stosowania innych metod, rozważa się chirurgiczne usunięcie guzka.

Jak wybrać wkładki na bunionette dla maksymalnej ulgi w bólu?

Używanie wkładek na bunionette jest w wielu przypadkach optymalnym sposobem na ochronę zdeformowanego miejsca w stopie. Wkładki te mają zwykle kształt silikonowej nakładki na mały palec, obejmującej także zewnętrzną część krawędzi stopy. Wkładka z medycznego żelu skutecznie oddziela zmianę od wnętrza buta, minimalizując jego ucisk i tarcie. To sprawia, że wrażliwe miejsce nie jest ciągle podrażniane, a tym samym nie jest tak bolesne.

 

Wkładka na bunionette z medycznego żelu

 

Wkładki na bunionette a inne metody łagodzenia bólu: Które wybrać?

Wkładki na bunionette to przede wszystkim metoda mechanicznej ochrony wrażliwej części stopy. Jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Nie wiąże się z przyjmowaniem środków farmakologicznych, nie powoduje podrażnienia żołądka, alergii, nie obciąża wątroby. Jest więc najbardziej odpowiednią metodą łagodzenia bólu, którą warto wypróbować przed wykorzystaniem bardziej radykalnych metod leczenia, takich jak doustne leki sterydowe, przeciwbólowe albo zabieg chirurgiczny.

 

Recenzje i zalecenia: Najlepsze wkładki na bunionette według specjalistów

Terapia wkładkami na bunionette jest powszechnie zalecana przez specjalistów zdrowia stóp — ortopedów oraz podologów. Zwracają oni jednak uwagę na pewne właściwości wkładek, które sprawiają, że są one skuteczniejsze od innych.

 

Wybierając wkładki ortopedyczne bunionette, zwróć uwagę, by odpowiednio podpierały stopy i zmniejszały nacisk na bolesny obszar. Dobrze dobrana wkładka znakomicie amortyzuje, zmniejszając obciążenie stopy i zapobiegając tarciu. Ma też anatomiczny kształt, dzięki czemu dopasowuje się do kształtu stopy.

 

Ważne jest, aby wybierać wkładki wykonane z wysokiej jakości materiałów: trwałych, oddychających i łatwych w pielęgnacji tak jak wspomniany wyżej żel medyczny. Przed zamówieniem wkładek warto też przeczytać opinie o nich innych użytkowników albo recenzje ortopedów i podologów, a w przypadku poważnych problemów z bólem stóp, skonsultować się ze specjalistą, który zaproponuje wkładki lub inny sposób leczenia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium