Wkładki na odciski a komfort chodzenia: analiza korzyści 0
Wkładki na odciski a komfort chodzenia: analiza korzyści

Wkładki na odciski a komfort chodzenia: analiza korzyści

Odcisk, który powstaje na stopie w wyniku ucisku i otarcia, ma swoje naturalne zadanie: chroni głębsze warstwy tkanek przed poważniejszym uszkodzeniem. Bywa jednak bolesny, a chodzenie w przypadku odcisków kojarzy się z dużym dyskomfortem.

 

Czy chodzenie we wkładkach na odciski przynosi ulgę? Jak działają one na odciski i w jaki sposób zapewniają komfort chodzenia? Czy warto je kupić i w jakich butach oraz jak często stosować? Sprawdź!

 

 

 

 

Jak wkładki na odciski wpływają na poprawę postawy podczas chodzenia?

Wkładki na odciski a postawa — czy są zależne? Wyobraźmy sobie, że na Twojej stopie pojawił się bolesny odcisk. Jest na niej pęcherz, który przy każdym kroku sprawia, że chodzisz w nienaturalny sposób. Utykając, unikając stąpania na całą powierzchnię stopy, sprawiasz, że całe ciało jest nienaturalne wygięte, a Twoja postawa jest nieprawidłowa. Takie chodzenie, zwłaszcza przez dłuższy czas, może znacząco odbić się na Twoich stawach. I to nie tylko na stawach w stopie, ale także w kolanach i biodrach.

 

Nieprawidłowa postawa obciąża również kręgosłup, a jego kondycja wpływa na ogólne samopoczucie fizyczne. Nieprawidłowe jego obciążenie może wywoływać dolegliwości, które czasami trudno skojarzyć z problemami związanymi ze stopą, np. bóle głowy czy zaburzenia w stawie skroniowo- żuchwowym.

 

Jeśli więc Twoje stopy mają tendencję do odcisków, często chodzisz w butach, które nie należą do najwygodniejszych (ale zobowiązuje Cię do tego regulamin pracy), wiesz, że musisz nagle pokonać długie kilometry w obuwiu, użyj specjalnych wkładek, które chronią najbardziej wrażliwe miejsca w Twojej stopie. Te miejsca to przede wszystkim haluksy czy palce młotkowate, które, przy odpowiedniej ochronie, nie będą nadmiernie uciskane i ocierane przez wnętrze buta.

 

Piankowe poduszeczki na odciski

Czy wkładki na odciski mogą zmniejszyć ból stóp po całym dniu pracy?

Ponieważ wkładki na odciski są miękkie, elastyczne i dopasowują się do stopy, warto z nich korzystać zwłaszcza wtedy, kiedy wiele godzin w pracy spędzasz w obuwiu.

 

Wobec tego zajmijmy się zagadnieniem: wkładki na odciski a chodzenie przez wiele godzin — czy mają one wpływ na samopoczucie? Tak, ponieważ stopy, które są w niewygodnym obuwiu, po prostu męczą się szybciej, a wieczorem możesz zauważyć, że są opuchnięte i jedyne, o czym marzysz to, by błyskawicznie zdjąć buty i zamienić je na wygodne kapcie.

 

Poza tym, używając wkładek na odciski, poprawnie stawiasz stopy. To oznacza, że są one równomiernie obciążone. Nie narażasz pięt, śródstopia, wewnętrznej krawędzi stopy lub zewnętrznej na nadmierny nacisk. Tym samym stopy są w doskonałej kondycji także wieczorem, nawet po całym dniu chodzenia lub stania.

 

Pierścień ochronny na odciski

 

Jakie są długoterminowe korzyści z używania wkładek na odciski dla aktywnych osób?

Odciski mogą skutecznie zniechęcić do aktywności fizycznej. Jeśli wyjście w góry, bieganie albo długi spacer kojarzą Ci się z bólem z powodu pojawiających się odcisków, zastosuj wkładki.

 

Mogą być to wkładki pod całą stopę albo nakładki ochronne, np. na deformację palca piątego u nogi, na palce młotkowate, w których na odciski najbardziej narażone są grzbiety palców ocierające o wnętrze buta albo palce zachodzące na siebie. Chodzenie we wkładkach na odciski powinno być w takim przypadku normą, aby odciski się nie pojawiały i nie sprawiały, że będziesz rezygnować z aktywności. Ponieważ wkładki na odciski absorbują znaczną siłę uderzeniową podczas intensywnego uprawiania sportu, chronią też stawy i mięśnie przed przeciążeniem.

 

 Osłona na haluks

 

Wkładki także skutecznie zapobiegają urazom. Kiedy stawiasz stopy w prawidłowy sposób i nie odczuwasz dyskomfortu, pewniej poruszasz się w terenie i nie jesteś tak bardzo narażony na skręcenia czy stłuczenia. Poprawa komfortu podczas chodzenia czy biegania w butach z wkładkami na odciski zwiększa także wydajność treningową oraz motywuje do regularnych ćwiczeń.

 

W jaki sposób wkładki na odciski przyczyniają się do lepszego rozkładu ciężaru ciała?

Pełne wkładki na odciski, jak i niewielkie nakładki ochronne na palce lub haluksy, sprzyjają prawidłowemu rozłożeniu ciężaru ciała poprzez amortyzację i ograniczenie ryzyka otarć. Kiedy są idealnie dopasowane do budowy stóp, podpierają łuki, zmniejszają nacisk na newralgiczne punkty, a do tego układają palce w naturalnej pozycji. Dlatego chodząc, stąpasz zgodnie z fizjologią, bez nadmiernego nacisku na konkretną część stopy. Jeśli nie masz odcisków za sprawą wkładek na odciski, komfort chodzenia jest wyższy i nie musisz instynktownie unikać bólu poprzez niewłaściwy nacisk na stopy.

 

Czy wkładki na odciski są odpowiednie dla każdego typu obuwia?

Tak, z łatwością dobierzesz wkładki na odciski do każdego obuwia. Jeśli nosisz pełne obuwie sportowe, mokasyny, buty zimowe, botki, możesz używać wkładek pełnych, wykonanych ze skóry albo z materiałów termoplastycznych. Możesz te wkładki przekładać z butów do butów, w zależności od tego, które buty aktualnie chcesz nosić.

 

Jeśli jednak używasz butów bardziej otwartych, np. czółenek, butów bez palców lub pięty, sandałów, wykorzystaj wkładki na odciski z medycznego żelu. Są one przezroczyste i mniej rzucają się w oczy, a jednocześnie doskonale chronią, łatwo się je czyści i odświeża. Jeśli więc myślisz, że wkładki na odciski a chodzenie w ulubionym obuwiu się wykluczają, przekonasz się, że nie jest to prawda. Do każdych butów dobierzesz produkt, który ochroni Twoje stopy przed bólem, zmęczeniem, otarciem, odciskami i modzelami.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium