Stopa reumatoidalna — objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka 0
Stopa reumatoidalna — objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka

Pod pojęciem stopy reumatoidalnej kryje się cały zespół zmian patologicznych stopy. Powodem ich występowania jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), czyli przewlekła i autoimmunologiczna choroba tkanki łącznej. Schorzenie dotyka zwykle kobiet w wieku 30-60 lat. Wczesna diagnoza RZS i wprowadzenie odpowiednich środków leczniczych może zatrzymać postęp choroby oraz zapobiegnie niebezpiecznym powikłaniom. Po przeczytaniu artykułu będziesz wiedzieć, jakie są objawy i przyczyny stopy reumatoidalnej,  w jaki sposób leczyć stopy reumatoidalne i jak przeciwdziałać chorobie.

 

 

 

 Spis treści:

 1. Czym jest stopa reumatoidalna?
 2. Jakie są przyczyny stopy reumatoidalnej?
 3. Profilaktyka, czyli jak zapobiegać stopie reumatoidalnej
 4. Jak leczyć stopę reumatoidalną?

 

Czym jest stopa reumatoidalna?

Reumatologiczne zapalenie dotyka zwykle stawów w obrębie nóg. Zmiany chorobowe najczęściej dotyczą powstania haluksów, płaskostopia, palców młotkowatych czy paluchów koślawych. Osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów mają również problemy z nadmiernym rogowaceniem skóry stóp, co powoduje powstawanie modzeli, które często charakteryzują się nieprzyjemnym piekącym bólem. Modzele powstają wskutek zmiany motoryki chodu w przedniej części stopy.

 

 

Jakie są objawy stopy reumatoidalnej?

Jako początkowe objawy choroby stopy reumatoidalnej wyróżnia się nadmierną potliwość, zwiększone zmęczenie, stany podgorączkowe oraz bóle stawów i mięśni. W późniejszym etapie choroby pojawiają się stany zapalne. Choroba atakuje początkowo stawy palców u stóp i dłoni. Do najczęściej pojawiających się objawów stopy reumatoidalnej zalicza się:

 • płaskostopie — obniżenie się fizjologicznych sklepień stopy,
 • haluks (paluch koślawy) - odchylenie pierwszego palca stopy w stronę zewnętrznej krawędzi stopy,
 • modzele — zgrubienia na warstwie rogowej naskórka,
 • palce młoteczkowe — zniekształcenie palców polegające na przykurczu zgięciowym.

Jakie są przyczyny stopy reumatoidalnej?

Stopa reumatoidalna powstaje wskutek reumatologicznego zapalenia stawów. Oznacza to, że istotą tej choroby jest proces zapalny, który rozpoczyna się wewnątrz stawu. Błona maziowa, która wyściela staw, jest stymulowana do odpowiedzi zapalnej. Wówczas zachodzi powiększenie i niszczenie przylegających struktur takich jak chrząstki, kości, ścięgna czy wiązadła. Osoba chora odczuwa ból, pojawia się także obrzęk, a w kolejnych etapach następuje nieodwracalne niszczenie struktur stawowych oraz utrata ruchomości stawu. Czynniki te sprzyjają powstawaniu wtórnych zmian zwyrodnieniowych.

 

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów nie są do końca znane. Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania zalicza się między innymi obciążenia genetyczne, zwiększony stres, przeciążony układ odpornościowy czy palenie tytoniu. Kobiety cierpią z powodu stopy reumatoidalnej nawet trzy razy częściej niż mężczyźni.

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać stopie reumatoidalnej

Aby zminimalizować skutki choroby, bardzo istotne jest, aby pacjent dbał o prawidłowe odżywianie. Istotna jest dieta bogata w nienasycone tłuszcze przy jednoczesnym unikaniu kwasów tłuszczowych trans. Pacjent powinien również zadbać o regularny ruch. Wspomagające mogą być masaże stóp czy kąpiele wirowe. Mają one na celu rozluźnienie mięśni oraz pobudzenie krążenia. Osoby borykające się z reumatoidalnym zapaleniem stawów powinny regularnie kontrolować stan swoich stóp. Należy dokonywać codziennej oceny temperatury ciała oraz koloru skóry. Gdy odbiegają one od normy, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak leczyć stopę reumatoidalną?

Przy występowaniu stopy reumatoidalnej wymienia się trzy stopnie zapalenia stawów stopy.

 

 • Pierwszy stopień występuje, kiedy deformacje mają możliwość czynnej korekty.
 • Drugi stopień to możliwość biernej korekty.
 • Trzeci stopień dotyczy deformacji utrwalonych.

 

Przy chorobowych zmianach w budowie stopy zaleca się noszenie dobrze dobranego obuwia oraz wkładek ortopedycznych. Wkładki ortopedyczne mają na celu odciążenie tych miejsc w stopie, które są za mocno przeciążone przez powstałe deformacje, do nich należą między innymi wkładki na płaskostopie - Vaya Anatomico, Vaya Deluxum czy Vaya Exclusivo Primo. Wkładki te ułatwiają rozluźnienie rozcięgien podeszwowych, które są zwykle przykurczone u osób zmagających się ze stopą reumatoidalną. Znacząco mogą wpłynąć na komfort życia chorych. Należy również pamiętać o regularnych badaniach lekarskich. W okresie nasilenia przykrych dolegliwości wspomagające mogą być wizyty u fizjoterapeuty.

Nieleczona choroba może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia stawów i innych powikłań. Jednakże aktualne metody leczenia u większości chorych dają możliwość utrzymania sprawności fizycznej oraz ułatwiają normalne funkcjonowanie. W przypadku podejrzenia stopy reumatoidalnej, należy niezwłocznie udać się do reumatologa. Szybkie rozpoznanie choroby decyduje o skuteczności leczenia. Jeśli zareaguje się odpowiednio wcześnie, istnieje szansa na trwałe wycofanie choroby.

 

    

 

Wiecej wkładek na płaskostopie znajdzesz tutaj;

Więcej na temat schorzeń stóp dowiesz się tutaj.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium