
Uraz, jakim jest skręcenie kostki, może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i kondycji. Wystarczy śliski chodnik, chwila nieuwagi, schodek, by trafić na szpitalny oddział ratunkowy lub do przychodni zdrowia z silnym bólem i opuchniętą kostką. Sprawdź, co zrobić, jeśli Ty lub ktoś Ci bliski, skręci kostkę.
Z naszego artykułu dowiesz się:
- Czym jest skręcenie kostki?
- Jakie są przyczyny skręcenia kostki?
- Jakie są objawy urazu kostki?
- Jak leczyć uraz kostki: pierwsza pomoc i leczenie szpitalne.
Czym jest skręcenie kostki?
Skręcenie kostki to uraz, który polega na nagłym i przesadnym ruchu stawu skokowego, co prowadzi do uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł. Skręcenia kostki są dość częste i zazwyczaj występują podczas uprawiania sportów, chodzenia po nierównym terenie lub podczas nieostrożnego poruszania się na schodach.
Jakie są przyczyny skręcenia kostki?
Najczęstszymi przyczynami skręcenia kostki są:
- Nagłe zgięcie lub wyprostowanie stopy, które może pojawić się podczas aktywności sportowej, biegania lub podczas chodzenia po nierównym terenie.
- Upadek, szczególnie na nierównej powierzchni lub z wysokości.
- Niewłaściwe obuwie - noszenie butów, które nie zapewniają odpowiedniego wsparcia i amortyzacji stopy, np. zbyt luźne, rozwiązane, źle zapięte, z niskim zapiętkiem i sztywną podeszwą.
- Osłabienie mięśni i więzadeł, które jest wynikiem braku regularnego treningu mięśni nóg i stóp. Również niedobór składników odżywczych może prowadzić do osłabienia mięśni i więzadeł, co zwiększa ryzyko skręcenia kostki.
- Nieprawidłowa biomechanika stopy - pewne zaburzenia w budowie stopy, takie jak płaskostopie lub wysoki podbicie.
Jakie są objawy urazu kostki?
Objawów skręcenia kostki nietrudno nie zauważyć. W chwili, kiedy źle ustawimy stopę i obciążymy staw, pojawi się wygięcie oraz ból w okolicy stawu skokowego. Może także pojawić się zasinienie.
Stopa może zacząć puchnąć, a obrzęk powoduje dodatkowy dyskomfort. Natychmiast też pojawiają się trudności w chodzeniu i utrzymaniu równowagi, nogi nie można swobodnie zginać, przy próbie ruchu słychać też trzaskanie lub pękanie.
W przypadku podejrzenia skręcenia kostki, należy skonsultować się z lekarzem, by wykluczył on poważniejszy uraz.
Jak leczyć uraz kostki: pierwsza pomoc i leczenie szpitalne.
Pierwsza pomoc w przypadku skręcenia kostki polega na stosowaniu zimnych okładów na uraz. Zimny okład nie tylko zmniejsza ból, ale także zapobiega lub ogranicza pojawienie się obrzęku. Najlepszy będzie kompres żelowy, wyjęty z lodówki lub z zimnej wody.
Jak stosować zimny kompres?
- Nałóż lodowaty kompres na bolący staw. Najlepiej użyć specjalnej opaski chłodzącej. Możesz także zastosować torebkę z lodem lub opakowanie mrożonej żywności, owijając je ręcznikiem.
- Okład przytrzymuj przez około 10-15 minut. Jeśli odczujesz dyskomfort, możesz przerwać na chwilę i kontynuować po krótkiej przerwie.
- Powtórz tę czynność co 2-3 godziny przez pierwsze 24-48 godzin po skręceniu.
- Unikaj pozostawiania zimnego kompresu na skórze zbyt długo. Czas chłodzenia skręconej kostki nie powinien przekraczać jednorazowo 20-30 minut, aby uniknąć uszkodzenia skóry lub tkanek.
Ważne jest również, aby unikać przeciążania skręconej kostki przez pierwsze kilka dni, utrzymywać ją w pozycji uniesionej i chronić przed obciążeniem.
Kolejnym krokiem jest unieruchomienie stawu skokowego np. za pomocą bandaża, opaski lub ortezy. Można również zażyć leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, aby złagodzić ból.
Jeśli podejrzewasz skręcenie kostki, skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzi badanie, wykonując między innymi zdjęcie rentgenowskie, aby wykluczyć ewentualne złamanie. W leczeniu skręcenia kostki stosuje się zazwyczaj terapię fizyczną, polegającą na ćwiczeniach rehabilitacyjnych, masażu, a także na noszeniu ortezy, która stabilizuje staw skokowy i wspomaga go w procesie gojenia. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja.
Jak stosować ortezę na skręconą kostkę?
Orteza to specjalistyczny produkt medyczny, który ma zabezpieczyć i ustabilizować staw. Ortezy na skręconą kostkę zapewniają odpowiednie wsparcie i chronią staw przed dalszym uszkodzeniem, jednocześnie umożliwiając poruszanie się pacjenta.
Oto kilka rodzajów ortezy, które mogą być stosowane w przypadku skręcenia kostki:
- Standardowa ortopedyczna opaska, która obejmuje całą kostkę i zapewnia stabilizację stawu. Jest to często stosowane rozwiązanie w przypadku łagodnych skręceń.
- Orteza, która ma dodatkowy system regulacji zapięcia. Umożliwia to łatwe dopasowanie opaski do indywidualnych potrzeb i dostosowanie nacisku na staw w zależności od stopnia skręcenia.
- Szyna, która obejmuje całą stopę i kostkę, a także częściowo golenie. Szyna stabilizuje staw i chroni go przed dalszym uszkodzeniem. Jest to bardziej zaawansowane rozwiązanie, często stosowane w przypadku poważnych skręceń.
Ważne jest, aby przed użyciem ortopedycznej opaski lub szyny skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub ortopedą. Specjalista pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Podsumowanie
Skręcenie kostki jest urazem, który polega na przesadnym ruchu stawu skokowego i prowadzi do uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł. Objawy obejmują ból, obrzęk, trudności w chodzeniu oraz ograniczenie zakresu ruchu. Pierwsza pomoc polega na stosowaniu zimnych okładów i unieruchomieniu stawu skokowego. Leczenie zazwyczaj obejmuje terapię fizyczną, noszenie ortezy i leki przeciwbólowe. Rzadko, ale zdarza się, że niezbędna jest operacja.