Przewodnik po korzyściach z kompresów żelowych: od zmęczonych mięśni do urazów 0
Przewodnik po korzyściach z kompresów żelowych: od zmęczonych mięśni do urazów

 

Przewodnik po korzyściach z kompresów żelowych: od zmęczonych mięśni do urazów

Kompres żelowy to niezwykle uniwersalny produkt medyczny stosowany zarówno w szpitalach, przychodniach zdrowia, w ośrodkach sportowych, jak i w domach prywatnych. Korzyści kompresów żelowych obejmują bowiem redukcję bólu i obrzęku mięśni i stawów bez konieczności stosowania za każdym razem rozwiązań farmakologicznych.

 

Interesuje Cię zależność: kompresy żelowe a urazy, chcesz wiedzieć, jak ich używać i jak działają kompresy żelowe? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z ich działaniem.

Jak kompresy żelowe działają na zmęczone mięśnie?

Jeśli dużo chodzisz, biegasz, uprawiasz sport, nosisz zakupy lub dziecko na rękach, na pewno nierzadko odczuwasz, że Twoje mięśnie są zmęczone, a ból utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie.

 

Kompres żelowy jest produktem medycznym, elastycznym workiem wypełnionym bezpiecznym żelem, który dobrze znosi skrajne temperatury. Taki kompres można schładzać oraz podgrzewać, w zależności od tego, jakiego okładu potrzebujesz. Kompres włożony do ciepłej wody lub podgrzany w mikrofalówce, a następnie przyłożony do bolesnego mięśnia, szybko go rozluźni i zmniejszy ból. Kompres żelowy schłodzony, np. w zamrażalniku, lodówce lub zimnej wodzie, działa przede wszystkim na ostre stany zapalne, zwichnięcia i opuchliznę związaną z urazem.

 

 kompres żelowy na bark Vaya Madical

 

Korzystanie z kompresów żelowych w leczeniu urazów: co mówią badania?

Badania dotyczące skuteczności kompresów żelowych w leczeniu urazów są prowadzone przez fizjoterapeutów, ortopedów, traumatologów i specjalistów specjalizujących się w medycynie sportowej. Polegają one na badaniach kontrolnych, porównawczych z innymi metodami leczenia, ale przede wszystkim na badaniach obserwacyjnych.

 

Badania naukowe dotyczące korzystania z kompresów żelowych w leczeniu urazów wykazały, że stosowanie ich przynosi ulgę w łagodzeniu bólu związanego z kontuzjami mięśni i stawów oraz pourazowymi siniakami i skręceniami.

 

Kompresy żelowe redukują obrzęki poprzez zmniejszenie przepływu krwi i limfy do obszarów dotkniętych urazem, a to przyspiesza gojenie, przywraca tkankom normalne funkcje oraz zapobiega kolejnym uszkodzeniom. To z kolei przyspiesza regenerację i poprawia zakres ruchu. Stosowanie kompresów żelowych łagodzi napięcia mięśniowe, ale także zmniejsza ryzyko pojawienia się trwałych blizn, między innymi poprzez zmniejszenie ryzyka infekcji.

 

Warto jednak pamiętać, że każda metoda terapeutyczna wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli odczuwasz częsty ból mięśni, stawów lub podejrzewasz, że doszło u Ciebie do urazu, zwróć się do lekarza rodzinnego lub ortopedy.

Rola kompresów żelowych w łagodzeniu stanów zapalnych i obrzęków

Kompresy żelowe na urazy działają w różnoraki sposób. Jak już wspominaliśmy, pierwszą zaletą kompresów żelowych jest możliwość chłodzenia lub podgrzewania.

 

 kompres ciepło-zimno 16cm x 26 cm na karku

 

Schłodzony kompres zwęża naczynia krwionośne, tym samym zmniejsza przepływ krwi w miejscu urazu i ryzyko pojawienia się stanu zapalnego oraz dużego obrzęku. Stymulacja receptorów zimna w skórze zmniejsza wrażliwość na ból i przynosi ulgę w przypadku ostrego bólu oraz stanów zapalnych.

 

Schłodzenie obszaru dotkniętego stanem zapalnym może zmniejszyć tempo metabolizmu tkanek, co z kolei zwalnia procesy zapalne i prowadzące do obrzęku. Tym samym pacjent szybko odczuwa większy komfort. Zresztą zmniejszenie obrzęku sprzyja także usuwaniu toksyn i płynów z obszaru urazu. Zimne kompresy przydają się także w przypadku bólu głowy i udaru słonecznego. W takim przypadku układa się je na karku albo na czole. Obniżają również temperaturę ciała w przypadku gorączki. Można je ułożyć na czole albo w pachwinach.

 

Z kolei ciepły kompres żelowy ma tę zaletę, że przez dłuższy czas oddaje ciepło, przez co rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa przepływ krwi, a w ten sposób do tkanek dopływa więcej tlenu i składników odżywczych. Krócej więc trwa wracanie do zdrowia.

 

Ciepłe okłady rozluźniają mięśnie, zwiększając elastyczność włókien. Poprawiają zakres ruchu i zmniejszają sztywność stawów. Korzyścią z kompresu żelowego podgrzanego np. w wodzie lub w kuchence mikrofalowej jest zmniejszenie bólu w przypadku dolegliwości przewlekłych. Można je stosować także na bóle menstruacyjne.

Praktyczne porady dotyczące stosowania kompresów żelowych w domu

Zalety kompresów żelowych są tak liczne, że warto zainwestować kilkadziesiąt złotych i mieć je zawsze pod ręką. Do domowego użytku wystarczy jeden-dwie sztuki. Kompres można zawsze przechowywać w lodówce lub w zamrażalniku i podgrzać go, kiedy zajdzie taka potrzeba. Zimny kompres przyda się w przypadku poparzenia, oparzeń słonecznych, ugryzienia przez owada, stłuczenia, zwichnięcia. Ciepły kompres stosowany jest podczas bólu menstruacyjnego albo na zmęczone mięśnie, więc nie trzeba się tak spieszyć, jak w przypadku urazu. Można odczekać kilka minut, aż kompres wyjęty z lodówki się podgrzeje.

 

 kompres żelowy okład 7,5cm x 13 cm

 

Historie pacjentów: realne przykłady, jak kompresy żelowe ulżyły w bólu

  • Janek — złamanie kości nadgarstka

Janek doznał złamania kości nadgarstka podczas upadku z roweru. Po udanej operacji konieczne było stosowanie kompresów żelowych, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Stosując regularnie chłodne kompresy żelowe, pacjent odczuwał znaczną ulgę, a zmniejszenie obrzęku przyspieszyło proces gojenia.

 

  • Anna — skręcenie stawu kolanowego

Podczas treningu biegowego Anna skręciła staw skokowy. Po szybkim przyłożeniu zimnego kompresu żelowego ból minął, nie pojawiła się też opuchlizna i już po kilku dniach zawodniczka mogła wrócić do trenowania.

 

  • Tomasz — pourazowe siniaki po wypadku samochodowym

Tomasz brał udział w wypadku samochodowym i miał stłuczony bark. Jednak stosował zimne okłady, dlatego zmniejszył dyskomfort związany z bólem, a siniaki, na początku duże i wyraźne, szybko stały się niewidoczne.

 

Stosowanie kompresów żelowych, zimnych i ciepłych, pomaga w wielu życiowych sytuacjach i przy różnych urazach oraz schorzeniach. Pamiętaj jednak, że każdy organizm może różnie reagować na zimno i ciepło, a nad każdą terapią musi czuwać lekarz.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium