Jak wkładki przeciwpotne mogą pomóc w walce z nieprzyjemnym zapachem stóp? 0
Jak wkładki przeciwpotne mogą pomóc w walce z nieprzyjemnym zapachem stóp?

Jak wkładki przeciwpotne mogą pomóc w walce z nieprzyjemnym zapachem stóp?

Nadmierne pocenie się stóp może świadczyć o chorobach ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca. Jednak w większości przypadków wiąże się jednak z wysoką temperaturą, noszeniem mało przewiewnego obuwia czy nieodpowiednich skarpetek.

 

Przeciwdziałanie potliwości stóp powinno opierać się na wymianie butów na lżejsze, dbaniu o higienę,  ale także na noszeniu wkładek przeciwpotnych, które chronią stopy przed wilgocią i neutralizują nieprzyjemny zapach stóp.

 

 

Zrozumienie przyczyn nieprzyjemnego zapachu stóp: Rola wkładek przeciwpotnych

Ludzkie stopy mają około pół miliona porów, które powodują wydzielanie się potu, czyli pocenie się stóp. Pot ma za zadanie chłodzić organizm, jednak w przypadku, kiedy długo utrzymuje się na skórze, a skóra ta jest rozgrzana i nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji, pojawiają się na niej bakterie. To właśnie ich rozwój wywołuje przykry zapach i buty są nim przesiąknięte.

 

Dlatego najważniejszym czynnikiem w walce o świeżość stóp jest wentylacja obuwia. Świeże powietrze osusza stopy i sprawia, że bakterie nie rozwijają się tak szybko. Tym samym rola wkładek przeciwpotnych polega na zapobieganiu utrzymywania się wilgoci.

 

 

Naturalne i syntetyczne materiały wkładek: Co lepiej neutralizuje zapach?

Wkładki do butów ułatwiające zachowanie neutralnego zapachu mogą być wykonane zarówno z materiałów naturalnych, jak i syntetycznych. Pianki amortyzujące i żele medyczne, które pozwalają skórze oddychać i sprawiają, że buty są wygodne, są tworzywami sztucznymi, a jednak są skuteczne. Takie wkładki mogą zawierać np. jony srebra, które działają przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie albo wkład węglowy, który świetnie pochłania wilgoć i nieprzyjemny zapach.

 

Wkładki naturalne to przede wszystkim te wykonane z naturalnej skóry oraz wełny. Oddychają i regulują temperaturę ciała, zapobiegając przegrzewaniu się stóp i nadmiernemu poceniu.

 

 

5 najlepszych porad, jak używać wkładek przeciwpotnych, aby unikać nieprzyjemnego zapachu

 1. Używaj wkładek specjalistycznych, przeznaczonych dla osób z nadmierną potliwością stóp. Wkładki do butów neutralizujące nieprzyjemny zapach noś zwłaszcza wtedy, kiedy używasz pełnego obuwia na gołą stopę. Wkładki w ten sposób przedłużą świeżość obuwia.
 2. Wkładki włóż do butów, które są przewiewne, najlepiej wykonane ze skóry lub oddychającej membrany. Pamiętaj, że na komfort wpływają także skarpetki. Unikaj tych w 100% wykonanych ze sztucznych włókien. Postaw na produkty bambusowe, bawełniane, z wełny.
 3. Nie używaj codziennie przez wiele godzin tych samych butów. Wybierz 2-3 ulubione pary, włóż do nich wkładki i noś je naprzemiennie, zwłaszcza jeśli intensywnie korzystasz z obuwia przez kilka godzin dziennie. To pozwoli wkładkom wyschnąć.
 4. Czyść wkładki regularnie, gdy tylko zauważysz, że ich skuteczność się zmniejszyła.
 5. Jeśli naturalne wkładki, np. skórzane, nie zdały rezultaty, sięgnij po inny model, np. z filtrem węglowym i jonami srebra.

 

Wkładki z bawełny z jonami srebra Summer Time

 

Jak często należy zmieniać wkładki przeciwpotne, by utrzymać stopy w świeżości?

Jeśli kupisz jeden model wkładek, nie oznacza to, że Twój problem zniknie na zawsze. Ponieważ wkładki chłoną wilgoć, odciągając ją od stóp, po jakimś czasie ich skuteczność może drastycznie spaść. Wymieniaj wkładki co 3-6 miesięcy, w zależności od tego, jak często chodzisz w danym obuwiu i jak długo.

 

Deluxum wkładki ortopedyczne na płaskostopie z aktywnym węglem

 

Połączenie wkładek przeciwpotnych z innymi metodami na nieprzyjemny zapach stóp: Praktyczny przewodnik

Jeśli masz problem z potliwością stóp, nie zmniejszy go samo zastosowanie wkładek do butów. Musisz także kompleksowo zadbać o swoje stopy.

 

 • Codziennie, najlepiej rano i wieczorem, myj stypy ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego mydła, np. antybakteryjnego. Dokładnie umyj przestrzenie między palcami, a potem osusz stopy miękkim ręcznikiem.
 • Po umyciu stóp użyj specjalnego żelu lub kremu do stóp. Do stóp nadmiernie pocących się wybierz krem, który zawiera składniki antybakteryjne, przeciwgrzybicze lub dezodorujące. Takie produkty pomogą w zwalczaniu bakterii i będą zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.
 • Środki na nieprzyjemny zapach stóp mogą zawierać różne składniki, które pomagają w zwalczaniu bakterii, grzybów oraz neutralizacji nieprzyjemnego zapachu. Są to między innymi substancje antybakteryjne, które pomagają w zwalczaniu bakterii, jednej z głównych przyczyn nieprzyjemnego zapachu stóp. Niektóre środki na nieprzyjemny zapach stóp zawierają składniki przeciwgrzybicze, pomagające w zwalczaniu grzybów, takich jak drożdżaki czy pleśnie.
 • W skrajnym przypadkach przyda się krem z Aluminium chlorohydrate, substancją często stosowaną w dezodorantach do stóp ze względu na swoje właściwości przeciwpotne. Aluminium chlorohydrate działa jako antyperspirant, zmniejszając ilość wydzielanej potu.
 • Dezodoranty do stóp są dostępne w formie sprayu, kremu, talku lub produktu z kulką. Są skutecznym sposobem kontroli nieprzyjemnego zapachu. Po umyciu stóp i wysuszeniu ich, aplikuj dezodorant równomiernie na skórę, a następnie pozostaw do wyschnięcia przed założeniem butów.
 • Środki dezodorujące zawierają substancje, które pomagają w neutralizacji nieprzyjemnego zapachu poprzez absorpcję zapachów lub neutralizację ich działania. Często używane są substancje zapachowe, takie jak olejki eteryczne, np. miętowe czy eukaliptusowe albo wyciągi z lawendy czy drzewa herbacianego.
 • Regularnie zmieniaj buty i wietrz je na świeżym powietrzu po każdym noszeniu. To pomoże w usuwaniu wilgoci i bakterii z wnętrza butów. Możesz także od czasu do czasu zasypać buty sodą oczyszczoną, którą po 20-30 minutach należy wysypać z butów. Soda doskonale odświeża.
 • Oprócz wkładek przeciwpotnych użyj specjalnych sprayów dezodoryzujących do butów. Pomagają one w zwalczaniu nieprzyjemnego zapachu i zapewniają świeżość.

 

Łącząc stosowanie wkładek przeciwpotnych z innymi metodami dbania o higienę stóp i butów, możesz skutecznie kontrolować nieprzyjemny zapach.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium