Jak dobrać wkładki na palce młotkowate? Porady dla początkujących użytkowników 0
Jak dobrać wkładki na palce młotkowate? Porady dla początkujących użytkowników

 

 

Jak dobrać wkładki na palce młotkowate? Porady dla początkujących użytkowników

Twoje palce coraz częściej bolą, bo zaginają się do dołu? Masz wyraźne otarcia i odciski na grzbietach palców u stóp albo na opuszkach? Prawdopodobnie masz palce młotkowate, czyli deformację, która powoduje, że zamiast układać się w butach płasko, Twoje palce, zwłaszcza drugi i trzeci, są zgięte.

 

Sprawdź, jakie wkładki na palce młotkowate może zaproponować podolog. Jeśli chcesz samodzielnie dobrać wkładki, dowiedz się, jak dopasować wkładki na palce młotkowate. Przekonaj się, że dzięki prostym rozwiązaniom możesz zmniejszyć dyskomfort chodzenia w obuwiu.

Pierwsze kroki: jak rozpoznać, że potrzebujesz wkładek na palce młotkowate?

Jeśli przez lata nosiłeś/nosiałaś zbyt ciasne, za krótkie buty lub buty na obcasach, Twoje palce mogą zginać się nienaturalnie ku dołowi. Na tę przypadłość zwykle cierpią kobiety chodzące na obcasach oraz osoby, których drugi palec u stopy jest dłuższy niż palec duży. Przyczyną palców młotkowatych są także choroby, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia neuro-mięśniowe, porażenie mózgowe albo SM. 

 

Palce młotkowate mogą pojawić się także w wyniku rozwoju haluksów, wad anatomicznych i chorób, takich jak cukrzyca albo otyłość.

 

Niezależnie od przyczyny palce młotkowate są charakterystyczne: trwale zgięte, z widocznymi na grzbietach odciskami, które pojawiają się po dłuższym okresie noszenia zakrytego obuwia. Najlepiej zacząć zapobiegać pogłębianiu się wady jak najszybciej, zanim palec stanie się trwale sztywny i nie będzie można go wyprostować. Zaniedbanie problemu może prowadzić do sytuacji, kiedy normalne chodzenie stanie się trudne lub niemożliwe.

 

Opaska na palce młotkowate

 

Rozmiar ma znaczenie: jak mierzyć stopę do wkładek na palce młotkowate?

Zanim zrobisz zakupy w sklepie podologicznym, sprawdź, jak dopasować wkładki na palce młotkowate. Jeśli zamawiasz pełną wkładkę do obuwia, która amortyzuje stopę i poprawia jej ułożenie, w pierwszej kolejności przygotuj miarkę lub linijkę, papier i ołówek.

 

Na kartce postaw stopę i obrysuj dokładnie jej kształt. Ołówek trzymaj pionowo i przeciągaj tak, by przylegał do brzegów stopy. Po obrysowaniu kształtu wybierz dwa najbardziej oddalone od siebie punkty stopy na jej długości, a następnie na jej szerokości i zmierz je miarką lub linijką. Uzyskane w ten sposób dane możesz porównać z tabelami rozmiarów wkładek udostępnianych przez producenta.

Konsultacja z podologiem: kiedy profesjonalna porada jest niezbędna?

Chociaż już wiesz, jak dobrać wkładki na palce młotkowate, istnieją sytuacje, kiedy niezbędna okazuje się pomoc podologa albo ortopedy. Skorzystaj z porady specjalisty, kiedy pomimo stosowania wkładek ortopedycznych, zmiany obuwia i wykonywania ćwiczeń, nie widać poprawy, a tym bardziej, kiedy wada się pogłębia. Gdy palce wciąż bolą i pojawiają się na nich odciski, należy umówić się na wizytę u lekarza.

 

żelowa osłona na palce młotkowate

 

Warto to zrobić także wtedy, kiedy w wyniku noszenia obuwia na palcach pojawiają się poważne otarcia, uszkodzenia skóry i paznokci, paznokcie wzrastają, co wiąże się z kolejnymi powikłaniami. Zaniedbane leczenie palców młotkowatych może powodować także trudności w chodzeniu, noszeniu obuwia i tym samym w wykonywaniu codziennych, zwyczajnych czynności.

 

Podolog pomoże Ci zrozumieć przyczyny pojawiania się bólu i zaplanuje dalsze, tym razem specjalistyczne leczenie. Korzystając z pomocy specjalisty, możesz uniknąć komplikacji, które w przyszłości będą wymagać np. leczenia inwazyjnego.

Wkładki gotowe czy na zamówienie: co lepiej wybrać przy palcach młotkowatych?

Jak w wielu przypadkach związanych ze zdrowiem nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od stopnia zmian i jej podatności na leczenie wkładkami gotowymi.

 

Wkładki na palce młotkowate mogą mieć postać nakładek na palce, osłon żelowych i miękkich poduszek, które utrzymują palce w fizjologicznej pozycji. Są to więc w znacznej mierze produkty uniwersalne, które nie wymagają dopasowania do konkretnego rozmiaru stopy i palca. Jeśli są wystarczające, czyli prostują palec i zabezpieczają go przed ocieraniem i odciskami, można z nich korzystać.

 

 Pełny żelowy ochraniacz na palce młotkowate

 

Jeśli jednak problemu nie udaje się rozwiązać produktami ogólnodostępnymi, wykonanie wkładki na palce młotkowate może być lepszym rozwiązaniem. Ale o tym powinien zdecydować lekarz zajmujący się tym problemem.

Częste błędy przy wyborze wkładek na palce młotkowate i jak ich unikać

Osoba niedoświadczona, która pierwszy raz wybiera wkładki na palce młotkowate, może nieświadomie popełnić błędy. Te prowadzą do tego, że wkładki nie zadziałają tak, jak to obiecywał producent albo tak, jak oczekiwał tego użytkownik. Wśród najczęściej popełnianych błędów jest wybieranie wkładek o nieodpowiednim rozmiarze. Dlatego też zwróciliśmy uwagę na to, jak prawidłowo zmierzyć stopę i jak, kierując się wskazówkami producenta, dobrać wkładki na palce młotkowate.

 

W gąszczu ofert można także się pogubić i kupić wkładki, które nie są odpowiednie do leczenia i przeciwdziałania tej deformacji. Mogą być to wkładki za grube lub za cienkie, z nieodpowiedniego materiału albo o nieodpowiednim kształcie.

 

Wkładka prostująca palce młotkowate

 

Błędem jest także zwlekanie z umówieniem się do specjalisty, bo to może prowadzić do pogłębienia się problemu i do dalszych powikłań. Kiedy już wkładki zostaną dobrane, konieczne są regularne kontrole. Podolog sprawdzi, czy wkładki faktycznie pomagają, czy jednak pogłębiają problem.

 

Warto także pamiętać, że wkładki nie zadziałają prawidłowo, jeśli wciąż będziesz używać źle dopasowanego obuwia. Buty muszą mieć odpowiednią długość i szerokość, nie powinny mieć wysokiego obcasa i muszą zapewniać kompleksowe wsparcie stopom oraz doskonałą amortyzację.

 

Unikając tych błędów, możesz skutecznie zmniejszyć dyskomfort związany z palcami młotkowatymi i znowu cieszyć się długimi spacerami bez obaw o odciski, otarcia i ból, jaki im towarzyszy.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium