Co to są wkładki pronujące i kiedy warto je stosować? 0
Co to są wkładki pronujące i kiedy warto je stosować?

Co to są wkładki pronujące i kiedy warto je stosować?

Pronacja stopy to naturalny ruch, który zachodzi podczas chodu lub biegu. Polega na obniżeniu łuku stopy i przemieszczeniu się stopy do wewnątrz. Jest to część normalnego cyklu kroku, który pozwala na absorpcję wstrząsów i dostosowanie stopy do nierówności terenu.

 

Jednak nadmierne przechylanie się stopy na zewnątrz - supinacja - podczas ruchu może być problemem, szczególnie jeśli jest nadmierne, nieprawidłowe. Dlatego osoby z nadmierną supinacją stopy powinni stosować wkładki ortopedyczne pronujące. Co to są wkładki pronujące i jakie mają zalety? Sprawdź!

 

 

Jak wkładki pronujące wpływają na twoje stopy?

Nadmierna supinacja stopy może prowadzić do różnych problemów, w tym nadwyrężenia mięśni, kontuzji stawów, bólu w okolicach stóp, kolan, bioder i pleców oraz innych problemów biomechanicznych. Dlatego tak ważne jest, chodząc, stopa równoważyła ruch pronacji i supinacji. Osoby z nadmierną supinacją powinny stosować wkładki pronujące poprawiające stabilność stopy i zmniejszające ryzyko kontuzji.

 

Wkładki pronujące są zaprojektowane w taki sposób, aby wspierać stopy i korygować nadmierną supinację, czyli skłonność stopy do przechylania się na zewnątrz podczas chodu lub biegu. Ważne jest, aby wkładki były odpowiednio dopasowane do potrzeb indywidualnych każdej osoby. Dlatego zawsze polecamy konsultację z lekarzem, fizjoterapeutą lub podologiem. To specjalista oceni ruch stóp podczas chodu i zaleci odpowiednie wkładki pronujące stopę.

Główne zalety stosowania wkładek pronujących

Stosowanie wkładek pronujących przynosi wiele korzyści osobom z nadmierną supinacją.

 

 Pronare wkładka pronująca opisane warstwy

 

  • Wkładki pronujące zapewniają dodatkowe wsparcie łuku stopy, a to pomaga w utrzymaniu jej w neutralnej pozycji podczas chodu lub biegu. Między innymi dlatego produkowane są wkładki pronujące do biegania. Zapobiegają one kontuzjom poprzez poprawienie stabilności stopy.
  • Wkładki do butów pronujące mogą zmniejszyć ból związany z przeciążeniem. Ból ten pojawia się w wyniku niewłaściwego ułożenia stopy i nadmiernego obciążenia niektórych obszarów.
  • Poprawa biomechaniki stopy za pomocą wkładek pronujących stopę pomaga w utrzymaniu właściwej postawy ciała podczas chodu i innych aktywności fizycznych.
  • Dzięki zapewnieniu dodatkowego wsparcia dla łuku stopy, wkładki ortopedyczne pronujące zmniejszają napięcie i zmęczenie stóp.
  • Mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Trzeba wziąć jednak pod uwagę biomechanikę stopy, aktywność fizyczną i ewentualnie inne problemy zdrowotne.

Diagnozowanie nadmiernej pronacji — Kiedy wkładki pronujące są niezbędne?

Diagnozowanie nadmiernej supinacji wymaga oceny przez profesjonalistę. To lekarz ortopeda, fizjoterapeuta albo podolog odpowie na pytanie, kiedy stosować wkładki pronujące i zaproponuje również inne sposoby na zmniejszenie dolegliwości związanych z chodzenie i bieganiem.

 

Specjalista ocenia sposób, w jaki stopa pacjenta staje na podłożu podczas chodu lub biegu. To umożliwia mu ocenę zakresu ruchu stopy i ewentualnych nieprawidłowości. Lekarz oceni także zużycie podeszwy buta. Charakterystyczne przetarcia mogą wskazywać na nadmierną supinację, bo ta powoduje większe zużycie zewnętrznej części podeszwy buta.

 

Osoby z nadmierną supinacją mogą narzekać na ból lub dyskomfort w okolicach stóp, kostek, kolan lub innych obszarów ciała związanych z nadmiernym obciążeniem oraz są bardziej podatne na kontuzję z powodu osłabienia mięśni i więzadeł. Dlatego też wkładki pronujące są zalecane, gdy nadmierna supinacją powoduje problemy zdrowotne oraz u osób aktywnych fizycznie, np. biegających lub uprawiających inne sporty. Ostateczna decyzja o stosowaniu wkładek pronujących powinna być podejmowana indywidualnie pod nadzorem specjalisty.

Wkładki pronujące a inne metody korekty postawy stopy

Chociaż wkładki pronujące mają liczne zalety, to u osób z nadmierną supinacją stosuje się także inne metody korekty stopy, np. wykonywanie specjalnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie stopy, kostek i łydek. Ćwiczenia poprawiają stabilność stopy i zmniejszają nadmierne jej wychylanie się.

 

Także regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających mięśnie łydek, piszczeli i stóp może pomóc w utrzymaniu prawidłowego zakresu ruchu stopy i zmniejszeniu napięcia, które może przyczynić się do nadmiernej supinacji. Pomocny jest także masaż mięśni stopy i łydek. Rozluźnia on napięte mięśnie i zmniejsza dyskomfort związany z nadmierną supinacja. Terapeuci manualni i fizjoterapeuci mogą wykorzystywać różne techniki, takie jak manipulacje stawów czy terapia mięśniowo-powięziowa, aby poprawić biomechanikę stopy i zmniejszyć nadmierną pronację.

 

W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie kilku różnych metod jednocześnie, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Jak wybrać odpowiednie wkładki pronujące?

Zanim kupisz wkładki do redukcji supinacji, przyjrzyj się różnym wkładkom pronującym. Na przykład osoby z wysokim łukiem stopy mogą potrzebować innych wkładek niż te z płaskostopiem. Sprawdź więc, z jakiego materiału wykonane są wkładki i jakie dzięki nim mają właściwości. Dobrze dobrane wkładki będą zapewniać odpowiednie wsparcie, amortyzację i wentylację.

 

 Correcto podpiętki na szpotawość/koślawość

 

  • W przypadku osób z nadmierną supinacją sprawdzają się między innymi wkładki z materiału o nazwie "dynoform". To rodzaj termoplastycznego tworzywa sztucznego stosowanego w produkcji wkładek ortopedycznych, w tym wkładek pronujących. Jest on elastyczny i pod wpływem wyższej temperatury dopasowuje się do indywidualnych wymiarów i kształtu stopy. Dynoform zapewnia odpowiednie wsparcie dla łuku stopy i stabilizacji podczas chodu lub biegu. Gwarantuje też odpowiednią amortyzację, czyli absorbuje wstrząsy podczas uderzania stopy o podłoże. Jest materiałem wytrzymałym i odpornym na zużycie, dlatego wkładki wykonane z niego są trwałe i mogą służyć przez długi czas.
  • Wkładki pronujące wykonane z połączenia naturalnej licowej skóry owczej, naturalnego lateksu oraz tworzywa zwanego shock absorber także zapewniają komfort, wsparcie i amortyzację. Ich noszenie przynosi ulgę osobom z różnymi problemami stóp, np. ze zmęczeniem, bólem lub nadmiernym obciążeniem.

 

Wiele wkładek pronujących można dopasować do każdego obuwia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium