Właściwa pielęgnacja ran jest niezbędna, aby nie wdało się zakażenie, bez względu na kształt i rozmiar skaleczenia. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z odleżynami, kontuzją kolana, czy rekonwalescencją po operacji, ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć ranę. Niestety — Internet jest pełen mitów, które są błędnie powielane. Przed przystąpieniem do leczenia, warto zatem zapoznać się z mitami związanymi z opatrywaniem ran, pamiętając, że właściwe postępowanie zmniejsza ryzyko infekcji, pomaga szybko złagodzić ból i zapewnia bezpieczeństwo podczas gojenia się rany.
5). Nacieranie ran alkoholem ma działanie oczyszczające i dezynfekujące — MIT
Alkohol nie jest najlepszym wyborem do czyszczenia i dezynfekcji ran z kilku powodów: po pierwsze, nie jest to dobry środek antyseptyczny na otwarte rany. Po drugie tego typu działanie nie przyspiesza procesu gojenia. W rzeczywistości alkohol może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Wcieranie alkoholu wokół zranionej skóry może potencjalnie zniszczyć normalne komórki i tkanki, które zazwyczaj pomagają w procesie gojenia się ran. Alkohol może powodować bolesne pieczenie po nałożeniu na skórę, co jest szczególnie szkodliwe dla dzieci i pacjentów o wrażliwej skórze. Produkty bezalkoholowe, takie jak łagodne środki dezynfekujące lub ciepłe mydło i czysta woda z kranu, są znacznie lepszym wyborem do natychmiastowego leczenia ran.
4). Pozostawienie otwartej rany bez opatrunku, sprawia, że goi się ona lepiej — MIT
Z tym mitem spotkał się chyba każdy z nas — śpieszymy z wyjaśnieniem. Utrzymanie rany w czystości i zabezpieczenie jej jałowymi opatrunkami, które oprócz ochrony przed czynnikami zewnętrznymi zapewniają przepuszczalność powietrza, zawsze należy obrać za priorytet. Tak naprawdę, otwarta rana znacznie zwiększa ryzyko infekcji, niejednokrotnie powodując również ból. Nie warto więc narażać rany na dalsze urazy. Wielu ludzi ma skłonności do zakładania opatrunku lub plastra dopiero wyłącznie podczas tamowania krwawienia. Następnie opatrunek jest zdejmowany i wyrzucany, aby "rana mogła oddychać". Pamiętaj, że prawidłowo zabezpieczona rana goi się znacznie szybciej, niż rany, które są wystawione na działanie powietrza. Wielu ludzi nie lubi plastrów, ze względów estetycznych — w naszym sklepie internetowym znajdziesz jałowy, przeźroczysty plaster, który nie rzuca się w oczy i zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa.
3). Małe rany lepiej pozostawić bez leczenia — MIT
Nawet najmniejsze skaleczenie dłoni lub z pozoru nieszkodliwe zadrapanie na stopie, bez odpowiedniej higieny może przerodzić się w poważny problem medyczny. Wiele osób zupełnie lekceważy małe rany i skaleczenia, szczególnie te, występujące w miejscach, które nie powodują dyskomfortu. Lepiej jest zachować rozsądek w tej kwestii, ponieważ również w tych miejscach bakterie mogą zaatakować nasze ciało. Wszystkie urazy muszą być umyte, oczyszczone i zabandażowane bez względu na rozmiar, ból lub dyskomfort, aby zapobiec infekcji rany. Dla pacjentów z cukrzycą szczególne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja rany. Często plastry i opatrunki są zbyt duże, aby przyklejać je na małe rany — z tego powodu w naszym sklepie internetowym znajdziesz plaster tkaninowy, który ma 6 cm szerokości i 1 m długości — idealny dla wrażliwej skóry, odpowiednio długi, żeby starczył na wiele tygodni. Warto jest mieć taki plaster zawsze pod ręką — w torebce, samochodzie, czy też domowej apteczce.
2). Im większa rana, tym większy ból — MIT
Łatwo założyć, że rana może być bardziej bolesna, jeśli jest głębsza i odwrotnie. Jest jednak zupełnie inaczej. Ze względu na obecność dużej liczby zakończeń nerwowych tuż pod wierzchnią warstwą naszej skóry, powierzchowne otarcia lub oparzenia często powodują większy ból niż głębokie rany cięte, czy też kłute. Również w przypadku głębokich ran oparzeniowych większość włókien nerwowych pod skórą ulega zniszczeniu, co skutkuje brakiem odczuwania bólu. Dlatego najlepiej nie oceniać rany po stopniu bólu. Pamiętajmy jednak, że w przypadku głębokich oparzeń lub ran powinno się niezwłocznie zgłosić do lekarza. Warto jest opatrzyć ranę — najlepiej sprawdzi się duży przeźroczysty plaster, który nie przywiera do rany, jest silnie absorbujący oraz chłonny.
1). Najlepiej jest oczyścić ranę wodą morską — MIT
Nie wiemy dokładnie, kto jest twórcą tego mitu, ale przypuszczamy, że pochodzi z barbarzyńskich, zamierzchłych czasów, albo z pirackich opowieści. Niestety, ale nie ma to nic wspólnego z prawdą. W teorii woda z solą może posiadać właściwości odkażające, natomiast woda przybrzeżna może być pełna szkodliwych drobnoustrojów i środków chemicznych. Skaleczenie się na plaży, a następnie odkażanie rany wodą morską przyczynia się do powstawania obrzęków oraz naprawdę groźnych infekcji. Z tego powodu, odpowiednio wyposażona w plastry i opatrunki apteczka powinna być podstawowym wyposażeniem każdego, odpowiedzialnego plażowicza.
Podsumowanie
To nie wszystkie mity, które można znaleźć na ten temat w Internecie, ale warto mieć świadomość, że odpowiednia higiena jest w stanie zapewnić ranom bezpieczeństwo. Nie warto słuchać bezpodstawnych i nieprofesjonalnych rad bez naukowego potwierdzenia i odpowiednich badań. Warto więc odświeżyć domową apteczkę i zaopatrzyć się w najwyższej jakości gazy i kompresy, plastry oraz bandaże.