Ból pięty jest dolegliwością, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Odczuwany jest przede wszystkim podczas chodzenia i może wiązać się nie tylko z niewygodnym obuwiem, ale nawet z poważnymi schorzeniami. Odpowiednio dobrane leczenie pomoże w uporaniu się z problemem.
Co robić, gdy bolą pięty?
Ból pięty może pojawiać się, gdy mamy zbyt dużą wagę, za często nosimy buty na wysokim obcasie, mamy wadę postawy i nieprawidłowo stawiamy stopy podczas chodzenia. Stopy powinien więc obejrzeć specjalista, który może zlecić wykonanie prześwietlenia. Przyczyną bólu pięt może być ostroga piętowa, płaskostopie, przeciążenie, nadwaga, przewlekła niewydolność żylna. Na funkcjonowanie pięt wpływa też źle dobrane obuwie, zapalenie ścięgna Achillesa, ale ból może być też objawem dny moczanowej, zapalenia ścięgna podeszwowego lub cukrzycy.
Zanim pójdziemy do lekarza, zwróćmy uwagę na to, w którym miejscu dokładnie pięta jest bolesna. Może boleć z tyłu, z boku lub od spodu, a każde miejsce może wskazywać na inną dolegliwość.
Ostroga piętowa - co to jest?
Jedną z częstych przyczyn bólu w pięcie jest tzw. ostroga piętowa. Ból pojawia się dlatego, że nieprawidłowo stawiamy stopy przy chodzeniu lub posiadamy źle dobrane obuwie. Problem polega na wydłużeniu się o kilka milimetrów kości piętowej i jest wadą zwyrodnieniową. Jej skutkiem jest wytworzenie się narośli kostnej na wyrostku przyśrodkowego guza piętowego. Odkładające się na pięcie złogi wapnia powodują ból, przede wszystkim podczas chodzenia. Na tę dolegliwość pomagają niesterydowe leki przeciwzapalne, maści, plastry, zastrzyki z preparatami przeciwzapalnymi, rehabilitacja. Jeśli leczenie jest nieskuteczne, niezbędna może okazać się operacja.
Ból pięty po bieganiu
Wiele osób regularnie biegających skarży się na ból pięty. Jeśli pojawia się on właśnie po wysiłku fizycznym, jego przyczyną może być zapalenie kaletki maziowej, przykurcz lub zapalenie ścięgna Achillesa, wada w budowie stopy, źle dobrane obuwie, nagła zmiana przebiegu treningu, zaburzenia krążenia tętniczego lub zespół ciasnoty powięziowej.
Co pomaga na ból pięty?
Leczenie bólu pięty zależy przede wszystkim od rodzaju schorzenia i stopnia jego zaawansowania. Zwykle lekarz zaleca zażywanie leków przeciwzapalnych, rehabilitację, noszenie wkładek ortopedycznych i odpowiedniego, wygodnego obuwia, założenie stabilizatora czy zastrzyki z kortykosteroidów. Leczenie operacyjne może okazać się skuteczne w ciężkich przypadkach.
Ból pięty - domowe sposoby
Jeśli pięta boli, można spróbować zminimalizować odczuwane objawy. Przede wszystkim należy nosić wygodne obuwie, jeśli do tej pory przede wszystkim nosiliśmy szpilki lub ciasne pantofle. Zbilansowana dieta, która pomoże zrzucić kilka zbędnych kilogramów, także może przynieść pozytywne rezultaty, gdyż zmniejszy obciążenie pięt. Przydatne będą ortopedyczne wkładki do butów, zwłaszcza jeśli ból stóp wynika z niewłaściwego stawiania pięt i wad postawy. Kiedy ból pięt pojawia się po bieganiu, przed wyjściem na ścieżkę warto zrobić rozgrzewkę. Na ból pięt doraźnie pomagają też zimne okłady.
Sprawdź wszystkie produkty na ostrogę piętową i zapalenie powięzi podeszwowej!